جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۵۸:۰۴ بعد از ظهر

بقعه قاضی میرجعفر؛ بنایی با معماری ایرانی ـ اسلامی

کد خبر: 4190
تعداد بازدیدکننده: 155
تاریخ: ۰۶ خرداد ۱۳۹۱

با وجود این که بافق استان یزد شهر معادن ایران و مرکز کویرنوردی ایران لقب گرفته است، ولی با بناهای تاریخی و اماکن دیدنی خود نیز چشم هرگردشگری را به خود جلب می‌کند. یکی از این اماکن دیدنی، بقعه «قاضی میرجعفر» نام دارد.

بقعه‌«قاضی میرجعفر» یکی از بقعه‌های تاریخی شهرستان بافق با قدمت دوره قاجاریه است که به شماره ۲۸۶۸به ثبت آثارملی ایران رسیده است.این بقعه به وسیله «مرمر فاضلی» بر سر آرامگاه میرجعفر بنا شد و در فاصله ۲ کیلومتری شهرستان بافق قرار دارد که با مصالح به کار رفته خشت و گل و دارای سقف گنبدی شکل با مقبره‌ای کوچک از معماری اصیل ایرانی ـ اسلامی بهره برده است.

در اطراف این بقعه، خانه‌هایی قدیمی با سبک معماری دوره‌ساسانی به چشم می‌خورد که در زیر خاک مدفون است.امیر ابو جعفر احمد مشهور به قاضی میرجعفر از نوادگان امامزاده جعفر (ع) یزد و از سادات عریضی است.مقبره او در ۳ کیلومتری بافق از سالیان دور مورد عنایت و احترام مردم بافق بوده است.

بنا به گفته سالخوردگان، قبر ذکر شده قبلا داخل گودالی قرار داشت که بعدا همسر مرحوم سید عباس فاضلی نماینده مجلس شورای ملی به سال ۱۳۳۰، قبه و بارگاهی از خشت و گل روی آن ساخت.

گذشتگان بر این باورند که قاضی «میر جعفر» فرمانده مسلمانان اولیه ساکن بافق بوده که طی درگیری با کفار که در محل مشهور به دشتخون زندگی می‌کردند و با محله قاضی ۵ کیلومتر فاصله دارد به شهادت رسیده است.سرپرست اداره‌اوقاف و امور خیریه بافق در مورد این بقعه می‌گوید: به منظور ساماندهی اساسی به بقعه قاضی میرجعفر طرح جامع این بقعه توسط اداره اوقاف و امور خیریه بافق تهیه شده است.

محمدعلی فلاح با تاکید بر ضرورت ایجاد فضای مناسب در بقعه قاضی میرجعفر بافق می‌افزاید: ساماندهی اولیه این بقعه درحال اتمام است و بزودی هیات امنای این مکان نیز معرفی می‌شوند.وی می‌گوید: برای اجرای مرحله اولیه ساماندهی بقعه‌قاضی میرجعفر مبلغی افزون بر ۲۰ میلیون ریال از بخش خیری در این مکان هزینه شده است.فلاح با اشاره به سبک‌های معماری به کار رفته شده در این بقعه، گفت: مصالح به کار‌رفته در بنا خشت و گل و دارای سقف گنبدی شکل با مقبره‌ای کوچک است.به گفته سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه بافق با توجه به شروع کار خدام افتخاری این بقعه، برنامه زیارتی این مکان مقدس از ساعت ۵ عصر تا ۱۰ شب است.محوطه یا تپه‌های باستانی مشهور به قاضی میرجعفر هم در فاصله‌ ۷کیلومتری شرق مرکز بافق به مرکزیت بقعه مشهور امامزاده عبدالله بن موسی بن جعفر و در مجاورت روستای صدر آباد قرار دارد. بررسی‌های مطالعاتی این محوطه با هدف اجرای طرح‌توسعه و فضا سازی محوطه باستانی مقبره قاضی میر جعفر چند سال پیش به اجرا درآمد./امیرترقی نژاد