چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۰۲:۴۰ بعد از ظهر

واگذاری سهام سنگ آهن مرکزی باید لغو شود

کد خبر: 42325
تعداد بازدیدکننده: 172
تاریخ: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳

مدیرعامل سابق شرکت سنگ آهن مرکزی ایران (بافق) با اشاره به ادامه اعتراض و نارضایتی کارگران نسبت به واگذاری ۲۸٫۵ درصد سهام این شرکت گفت: هر روز دست از کار کشیدن کارگران سنگ آهن معادل ۲٫۵ میلیارد تومان به شرکت سنگ آهن مرکزی ضرر می‌زند.
به گزارش «فولاد نیوز»، علیرضا یاراحمدی با اشاره به اعتصاب حدود ۴۰۰۰ نفر از کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی ایران از حدود ۱۵ روز پیش تاکنون اظهار کرد: با وجود اعلام خرید ۲۸٫۵ درصد از سهام سنگ آهن مرکزی توسط فولاد خوزستان این معامله قطعی نشده و هیچ انتقال سهامی رخ نداده است.
وی با تاکید بر ضرورت لغو واگذاری سهام سنگ آهن مرکزی عنوان کرد: متاسفانه در هفته اخیر مسوولان دولتی به کارگران سنگ آهن مرکزی سر نزده‌اند و اعتراض کارگران آنها نیز با بایکوت خبری مواجه شده است.
او با اشاره به اینکه معدن سنگ آهن مرکزی ایران جزو انفال بوده و نباید واگذار شود، گفت: معادن جزو انفال هستند و دولت حق واگذاری آنها را ندارد. خصوصی سازی معادن با روح اصل ۴۵ قانون اساسی مغایرت دارد. در کشور ما مدام گفته می شود اصل ۴۴٫ باید پرسید که پس جایگاه اصل ۴۵ کجاست؟ متاسفانه در قانون معادن هم هیچ اسمی از انفال برده نشده و نگهبانی هم برای نظارت و کنترل انفال بودن معادن وجود ندارد.
یاراحمدی با اشاره به اینکه صندوق بازنشستگی فولاد از بخش خصوصی نیز ضعیف‌تر عمل کرده است، گفت: صندوق بازنشستگی قابلیت لازم را برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در سنگ آهن مرکزی ندارد. این در حالی است که معدن سنگ آهن مرکزی باید توسعه پیدا کند.
به گزارش ایسنا چند روز پیش نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره حواشی رخ داده مربوط به واگذاری سهام شرکت سنگ آهن مرکزی ترجیح داد سکوت کند.
پیشتر معاون اول رئیس جمهوری طی دستوری تاکید کرده بود که در واگذاری سهام سنگ آهن مرکزی با نظرات مقامات استانی هماهنگی شود. دستوری که با توجه به ادامه اعتراضات به نظر می‌رسد اجرایی نشده است.
در همین حال چندی پیش رییس سازمان خصوصی سازی نیز اعتراضات صورت گرفته به واگذاری سهام سنگ آهن مرکزی را جوسازی توصیف و تاکید کرد که کار واگذاری سهام این شرکت تمام شده است.
در تازه‌ترین اظهارنظر نیز سخنگوی شورای اسلامی ‌شهر بافق به خبرنگار ایسنا گفت که عرضه ۲۸٫۵ درصد از سهام سنگ آهن مرکزی بافق در فرابورس با مخالفت‌های شدید مردم و مسئولان شهر بافق همراه شده؛ به طوری که با تشکیل جلسه‌ای با حضور مسئولان شهرستان و شورای تامین و اعضای شورای اسلامی ‌شهر در دفتر امام جمعه به این مهم پرداخته شد.
محمد عباسی تاکید کرد که خواسته مشترک مردم و مسئولان شهرستان بافق در این جلسه، ایجاد حداقل شش مرکز جوار معدنی تا حداکثر پایان سال ۱۳۹۵ در شهرستان بافق است.
وی، همچنین انتخاب دو نفر از افراد بومی ‌به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت سنگ آهن علاوه بر مدیرعامل بومی و استمرار کلیه پرداخت‌ها را از دیگر خواسته‌ها ذکر کرد.
به گزارش ایسنا، سخنگوی شورای ‌شهر بافق از دیگر شروط را تضمین امنیت شغلی و ارتقای سطح استخدامی ‌کارکنان، کارگران و پرسنل شاغل به طوری که اشتغال فعلی، حفظ و اشتغال جدید نیز به دنبال داشته باشد، اعلام کرد و افزود: همچنین شرکت سنگ آهن ملزم است از محل سود نسبت به تکمیل طرح‌های گندله پنج میلیون تنی سه چاهون، فولاد کوره بلند (کسری)، فولاد بافق، فولاد اسفنجی، راه‌اندازی کامل آگلومراسیون و ایجاد کارخانه فراوری سه چاهون اقدام کند.
به گفته این عضو شورا، تخصیص حداقل ۱۵ درصد از کل سهام به شهر بافق به منظور جبران عقب ماندگی، محرومیت‌ها و شرایط نامساعد جغرافیایی و اقلیمی‌ و نیز به دنبال داشتن امراض خاص و بررسی نحوه تخفیف ۵۰ درصد ارزش سهام به کلیه پرسنل رسمی ماده ۱۶، روزمزد دائم، قرارداد کار معین، پیمانکاری و بازنشستگان نیز مورد تاکید قرار گرفت.

۱۰ نظر

 1. ابی کار می‌گه:

  انشاالله که به خواسته های به. حقمون جامه عمل بپوشانن!!

 2. محمود می‌گه:

  به نظر من سکوت وزیر به این معناست که
  که بالاخره کارگران معدن خسته میشن و دوباره سر کار برمی گردن!!

  • ناشناس می‌گه:

   مگر میشه کارگری که توی معدن یا آهنشهر کارت میزنه وسریع بر میگرده خونه وبه کارهای شخصیش میرسه وحقوقش رو تمام وکمال دریافت میکنه خسته بشه؟؟؟

 3. دل خون می‌گه:

  اقای یار احمدی واعضای شورای اسلامی بافق خدا قوت همه مردم با شما هم صدا هستند تا تحقق اهداف به حقشان

 4. رضا می‌گه:

  خدا بهت عمر بابرکت بده دکتر ،
  به این میکن بسیجى بیرو خط امام
  به این میکن جوان غیور سر زمین عبد الرضا خوان وشیخ محمد تقى
  به این میکن دلیر سرزمین دارشجاه

 5. بافقی می‌گه:

  افرین بر تو مرد \اقای فرماندار وامام جمعه خسته نباشید

 6. محمدرضا می‌گه:

  کاش مسئولینی اینچنین داشتیم،خسته نباشی دکتر

 7. ولي الله می‌گه:

  سکوت وزیر نشانه رضایت ازخصوصی شدن است ونطق رییس خصوصی سازی نشانه همدست بودن باسرمایه داران گردن کلفت که سیر بودی ندارند .ولی این مردم بافقند که سرنوشت خودشونو تعیین میکنند

 8. فرشاد می‌گه:

  جناب اقای دکتر یاراحمدی می دونید که هر چیز تو دنیای خدا زکات داره وزکات علمی هم که شما دارید خدمت به این مردم زجر کشیده است پس خواهشمندیم به جناح توجه نکنید و به میدان برگردید

 9. متخصص می‌گه:

  انحلال ایمیدرو حلال مشکلات .