پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۱۰:۱۸ قبل از ظهر

بازدید فرماندار بافق از مجموعه تاریخی باغ تیتو

کد خبر: 42343
تعداد بازدیدکننده: 1121
تاریخ: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق ؛ سید مهدی طلایی مقدم از مجموعه تاریخی باغ تیتو بازدید کرد و از نزدیک شاهد روند اقدامات مرمتی و بهسازی این بنا قرار گرفت.

“حسین امیریان” در این بازدید ضمن معرفی از تاریخچه این بنای تاریخی خطاب به فرماندار بافق گفت: این باغ دارای مساحتی حدود ۶۰۰۰ متر مربع می باشد که پوشش درختان نخل، انار و … زیبایی خاصی به آن بخشیده است و در داخل باغ حوض آب نسبتاً بزرگی قرار دارد که درختان انگور سایه ای دل انگیز بر سطح آب آن گسترانیده اند.

وی با اشاره به ویژگی های بی نظیر این باغ افزود: از ویژگیهای بارز این بنا می توان به وجود بادگیر چهارطرفه، اتاق های گچ کاری شده، ایوان و حوض آب زیبایی که در جلوی نمای ورودی باغ می باشد اشاره کرد.

این سرمایه گذار بخش خصوصی ضمن تاکید بر حفظ و احیاء آثار تاریخی و سنتی در این شهرستان خاطر نشان کرد: در نظر است این باغ پس از مرمت به کافی شاپ تغییر و رستوران سنتی تغییر کاربری داده و احیاء شود.

امیریان به اقدامات مرمتی این بنای تاریخی که زیر نظر کارشناسان مربوطه انجام می گیرد، اشاره کرد و گفت: مرمت و استحکام بخشی کل بنا، دوخت ودوزهای طاقها ، تثبیت ستونها ، پی بندی ، سبک سازی پشت بام، بازسازی فضاهای ریخته شده  ، مرمت حوض ها، طراحی آب نماها و رستوران … از جمله این اقدامات است.

وی خاطرنشان کرد: برآورد مالی مرمت باغ تیتو که توسط بخش خصوصی تا کنون انجام شده است برابر با ۱۵ میلیارد ریال است.

فرماندار بافق در این بازدید ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و اقدامات انجام شده، با اشاره به احیاء صنعت گردشگری در شهرستان بافق گفت: اشتغالزایی از طریق صنعت گردشگری نسبت به ایجاد شغل به روش‌های دیگر مانند احداث کارخانه ارزان‌تر است زیرا ورود هر یک گردشگر موجب ایجاد شغل برای چندین نفر می‌شود.

سید مهدی طلایی مقدم افزود : مردم و مسئولان باید دست به دست هم دهند و بازسازی و معرفی آثار تاریخی شهرستان در دستور کار همگان قرار گیرد تا این آثار برای آیندگان حفظ شود.

وی بیان داشت: دولت زمینه را فراهم می‌کند و در واقع چراغی توسط دولت روشن می‌شود، اما مردم باید چراغ‌های آبادانی و توسعه را یکی پس از دیگری روشن کنند.

فرماندار بافق میراث بجا مانده از گذشتگان را به عنوان هویت و شناسنامه مردم هر ملتی و منطقه خواند و خاطر نشان کرد: با وجود چنین آثاری و گنج‌های ارزشمند در شهرستان نباید اجازه دهیم مردم با رنج زندگی کنند.

گفتنی است قدمت باغ تیتو مربوط به دوره صفویه است که به شماره ۳۷۵۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

IMG_7734 IMG_7731 IMG_7738 IMG_7749 IMG_7760

۱۰ نظر

 1. محمدرضا می‌گه:

  آقای فرماندار کارهای از این دست را هم بعدا میشود انجام داد،چرا نماینده ای به تهران نفرستادید ،هنوز نیومدید نشون دادید چکاره هستید

 2. ح-ا-ا می‌گه:

  باسلام
  احترامالطف نموده، آدرس باغ فوق رابنویسید

 3. سرو شادکام می‌گه:

  آدرس باغ تیتو :خیابان مسجد جامع -بلوار امام علی (ع) – کوچه باغ تیتو -جنب مدرسه راهنمائی شهید حسن کارگران -فکر نمی کنم باز باشد که بتوانید از آن بازدید کنید.

 4. ناشناس می‌گه:

  در جواب آقای شماره ۱باید گفتفرماندار که نمیتونه بشینه ببینه وضعیت ذوب آهن چطور میشه یعنی به هیچ جا سرکشی نکنه مگه ممکنه اونوقت همین شماها میگید چه فرمانداری خداییش آدم نمیدونه به ساز کدومتون ……. بازدید میکنه میگید چرا بازدید نکنه میگید چرا بالاخره اونم مسیولیت کل شهر رو بر عهده داره ایشون گفتند که کارگران یه نماینده انتخاب کنن همتون تو انتخاب یه نماینده موندین ومعرفی نمیکنین اونوقت انتظار دارین……دستتون درد نکنه آقای فرماندار خدا بهتون قوت بده وانشاله باکمک هم در زمان سمت شما شهرمون آباد شه دلسرد نشید.بافقیها همشون اایرادهای بنی اسراییلی نمیگیرن اندکند اینگونه افراد خواهشا دلسرد نشین.

 5. موسی می‌گه:

  ممنون فرماندار هستیم که به همه چیز سر می زند فرماندار باید از همه چیز اطلاع داشته باشد

 6. امير می‌گه:

  چرا شما فکر میکنید فرماندار فقط فرماندار شما سنگ آهنی هاست و هیچ کار دیگه ای نداره

 7. ثنا می‌گه:

  دستت درد نکنه فرماندار محترم که واقعا شایسته این پست هستین .من از تموم خصائصتون خوشم میاد به خصوص صراحت بیان .همراهان شما در اباد کردن و پیشرفت امور کم نیستند .پس مستدام و مستحکم قدم بردارید تا به نتیجه دلخواهتون برسید ورای هرگونه کارشکنی ؛سنگ آندازی و سخنان دلسرد کننده.گوشتون بدهکار هیچ حرفی نباشه با درایت خوتون اما مشورت با دوستان انشا الله موفق خواهید بود سید عزیز و بزرگوار .

 8. امین می‌گه:

  سلام جناب اقای طلائی از شما واحساس مسئولیت شما سپاسگزاریم این شهر نیاز به همه چیز دارد وهر چیزی جای خود داره اثار باستانی نیز در این شهر جای خود دارد امیدواریم خداوند به شما سلامتی وسربلندی بدهد

 9. حسین می‌گه:

  اگرمعدن راببرندشهربافق فرماندارمی خواهدچکار؟۹۰درصدشهربه سنگ اهن ارتباط دارداگربردندهمه مابافرمانداربایدبریم غازبچرانیم باکسی هم تعارف نداریم پس دوست عزیز بیا دادخودمان وبافق ومعدنمان رابزنیم ونگذاریم دست بیگانگان بیافتدمسئولین بلدندچکارکنند کلاهشان رابادنبرد.بافقی هاهم باغیرتندهم شجاع هم خداپرست هم خداترس .

 10. جعفر می‌گه:

  اقاى شماره ٩ مگر هزاران شهر ایران که معدن ندارند چه میکنند؟همین معدن است که شده محل خوردن و خوابیدن و ترس همه از این است که نکند یروز ینفر بیاید که مجبور شوند حداقل یک ساعت در روز کار کنند و تقصیر با اقاى عسگرى است که هزار نفر در دو سال نیرو گرفته و این معدن باعث شده هیچ کار دیگرى در بافق رونق نگیرد و هر کس با هر حرفه اى دست از کار کشیده و نگاهش به معدن است کى بشه این معدن تمام و ببینیم این مردم چکار میکنند