چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۲۵:۰۵ بعد از ظهر

کیهان درباره اعتصاب در شرکت سنگ آهن مرکزی بافق چه نوشت؟

کد خبر: 42526
تعداد بازدیدکننده: 263
تاریخ: ۲۰ خرداد ۱۳۹۳

1402291676581

به دنبال واگذاری ناگهانی ۷۱/۵ درصد از سهام شرکت سنگ آهن مرکزی بافق به صندوق بازنشستگی فولاد کشور و نیز 
    طرح ۲۸/۵ درصد آن در فرابورس؛ بیش از ۴ هزار نفر از کارکنان این شرکت معدنی دست از کار کشیدند.
    بافق و یزد- خبرنگاران کیهان: 
    به دنبال واگذاری ناگهانی ۷۱/۵ درصد از سهام شرکت سنگ آهن مرکزی بافق به صندوق بازنشستگی فولاد کشور و نیز طرح ۲۸/۵ درصد آن در فرابورس؛ بیش از ۴ هزار نفر از کارکنان این شرکت معدنی دست از کار کشیدند.
    این تحصن که از شامگاه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ماه آغاز شده؛ دیروز وارد بیست و دومین روز خود شد. کارگران متحصن خواستار لغو این واگذاری شبه دولتی و باقی ماندن مالکیت شرکت سنگ آهن مرکزی در اختیار دولت هستند. رئیس شورای اسلامی شهر بافق در گفت وگو با خبرنگار کیهان عنوان کرد: از آنجایی که مطابق با اصل ۴۵ قانون اساسی معادن جزو انفال است، در نتیجه واگذاری این معدن وجاهت قانونی ندارد. محمدحسن تشکری تصریح کرد: تا رسیدن حق و حقوق کارگران دست از تلاش برنخواهیم داشت. براساس این گزارش، معاون سیاسی و امنیتی استانداری یزد تلاش های زیادی کرد تا خواسته های کارگران را به گوش مسئولان برساند. در همین باره حتی جلسه ای با حضور وزیر رفاه تشکیل شد که مصوبات آن تاکنون اجرایی نشده است. به گزارش خبرنگار ما از یزد، نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی از وجود یک رانت در این واگذاری خبر داد و گفت: در صورتی که مسئولان در روند خصوصی سازی شرکت سنگ آهن شفاف سازی نکنند؛ افشاگری خواهد کرد.
    محمدصالح جوکار تاکید کرد: باید مشخص شود از معادن چه میزان برداشت می شود و آیا حق دولت توسط شرکت های خصوصی داده شده یا خیر و علت عدم پرداخت حق دولت باید برای مردم شفاف و مشخص پاسخ داده شود.
    به گفته وی عده ای معادن را در اختیار گرفته اند و در زیرمجموعه یک شرکت، ۴۰ شرکت دیگر راه اندازی می کنند و آن را بخش خصوصی می نامند و واگذاری ها به بخش خصوصی نیز به همین شکل انجام می شود و این رانت خواری است و به زودی با رانت خواران برخورد جدی صورت می گیرد. گفتنی است اعتصاب در تنهاترین معدن آهن روباز کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیارد تومان خسارت وارد می کند و این در حالی است که مسئولان حاضر نشده اند در میان کارگران این معدن حضور یابند و تعهدات لازم را اعلام کنند.

۱۷ نظر

 1. محمد می‌گه:

  تمام این مطالب با هم متناقض است مدیر سایت لطفا فرا فکنی نکنید

 2. ناشناس می‌گه:

  بالاخره نفهمیدیم سنگ اهن ۵۰۰۰تا ۴۰۰۰تا ۲۵۰۰تا چندتا نیرو داره
  بالاخره نفهمیدیم درامد سنگاهن روزی سه میلیارده یا سی میلیارد

 3. شهروند می‌گه:

  با سلام
  واقعا دست خبرنگار درد نکند که مطلب را برای کیهان فرستاده است

 4. مهدی می‌گه:

  کمی دقت کنید ، خسارت روزانه بیش از سه میلیارد تومان است نه سی میلیارد تومان.یک کلاغ چهل کلاغ شده.

 5. علی می‌گه:

  با سلام
  از کیهان و خبرنگارانش به خاطر نوشتن این خبر ممنون هستیم. خدا بهشون خیر بدهد که مشکلات ما کارگرها را نوشتن تا به گوش ناشنوای مسئولان برسد.
  علی

 6. ی شهروند می‌گه:

  با سلام ایکاش مسئولان کمی به فکر مردم بودن از خبرنگار کیهان هم تشکر میکنم که مشکل شهرمون رو به گوش مسئولان رساندید انشا الله جوابگو خواهند بود.

 7. رنجبر می‌گه:

  نه آقا مهدی درآمد سنگ آهن پارسال ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که اگر تقسیم بر ۲۶ روز کاری کنی میشه حدود ۲۵ میلیارد در روز عزیز دل برادر

 8. آزمایش می‌گه:

  پس حالا متوجه شدید که بافقیها هیچ حد وحسابی ندارند و با کسی هم شوخی ندارد مسآولین کشوری مواظب باشید که اینها آبروی شما را میبرند خسارت روزانه شما به روز حساب میشود از ۳میلیارد روزانه تا امروز شده ۳۰میلیارد در این مدت اعتصاب هم چیزی حدود۲تا۳هزار نیرویی هم اضاف شده چشم برهم زنی این اعداد روی کاغذ نمیاد بالاخره از ما گفتن حرف زدن وآمار اضاف کردن که مالیات نداره پس تشریف بیاورید در حل مساله

 9. مهدی می‌گه:

  اصل اینه این خبر به گوش همه برسه.دولت راستگویان،این گوی و این میدان.

 10. ندای بافق می‌گه:

  از دیروز تازه یکی از افراد وابسته به بیت رهبری متوجه جریان شده اونم به زحمت بچه های شورای شهر ایشالا این گره به دست رهبرمون باز میشه و مافیای فولاد ….شون به زمین میخوره

 11. دلواپس می‌گه:

  بروید سرکار، این ماه کارانه واضافه کار نداریم

 12. آزمایش می‌گه:

  عزیز دلواپس شما بروید سر کار ما که سر قولمان هستیم یک روز کار را فدای عمری دربه دری نمیکنیم تازه کی جرآت داره حقوق نده مگر میتونن مقابل ۴هزار نفر بایستند خودشان همگی از پایین تا بالا میدونن مقصرند وگرنه همه ما را دباخی میکردند کار شکنی کردند خودشان هم حلش کنند آنهایی که خربزه خوردند پای لرزش هم بشینند عزیزه دلواپس غصه نخور

 13. علی می‌گه:

  دوستان عزیزمی گویندان که جان داد نان داد پس ازحق دفاع کنید

 14. خدایار می‌گه:

  خدایا از تو می خواهیم چنانچه کسانی با حرکتی قلمی،قدمی ویا عملی باعث شدندحق این مردم شهید پرور و ولایت مدار بافق تضییع گردد و معدن و سرمایه زندگانی و حیات مردم این شهر از آنها گرفته شود امراض و بیماری های ریوی، تنفسی، سرطان و… که تا کنون سهم مردم شریف و مظلوم بافق و کارگران زحمتکش بوده نیز از آنها بگیر و به خیانتکاران عطا بفرما.

 15. علی می‌گه:

  مقصر خودمان هستیم .هی زیراب هم میزنیم.هرکس دنبال منفعت شخصی خودش هست.زمانی که دهستانی بود.چقدر کار کرد .هزیر پاشو خالی کردیم.به فکر شهر نبودیم.

 16. کیهان می‌گه:

  باز هم به مردانگی و مردمی بودن کیهان