شنبه ۳ام تیر ۱۳۹۶ ۱۱:۳۴:۴۳ بعد از ظهر

بافق تنها مرکز تکثیر و پرورش ماهی “تیلاپیا” در کشور

کد خبر: 429
تعداد بازدیدکننده: 670
تاریخ: ۱۹ دی ۱۳۹۰

   

رییس مرکز تحقیقات ماهیان آب شور بافق از این مرکز به عنوان تنها مرکز تکثیر و پرورش ماهی “تیلاپیا” در کشور یاد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه یزد، مشایی، رییس مرکز تحقیقات ماهیان آب شور بافق در جریان بازدید جمعی از مسوولان این شهرستان با اشاره به ارزش غذایی و تولید فرآورده‌های “تیلاپیا”، گفت: ماهی “تیلاپیا” دارای ارزش اقتصادی بسیار بالایی است، به گونه‌ای که با گذشت سه تا پنج ماه، دارای وزنی معادل۳۰۰ تا۷۰۰ گرم خواهد شد که با توجه به کشش بازار می‌توان اوزان دیگری را نیز انتظار داشت.

وی اظهار کرد: در نخستین گام بیش از پنج هزار قطعه بچه ماهی “تیلاپیا” با ارزشی بالغ بر۲۵۰ میلیون ریال وارد ایران شد.

مشایی افزود: شهرستان بافق تنها دارنده مجوز تکثیر و رشد ماهی “تیلاپیا” در ایران است که قادر است ماهانه بیش از۲۰ هزار بچه ماهی را برای پرورش به بخش خصوصی تحویل دهد تا زیرنظر مرکز شیلات و مرکز تحقیقات بافق در این خصوص اقدام کنند.

به گفته‌ مشایی تکنیک تکثیر ماهی تیلاپیا تا پنج سال تحت اختیار مرکز تحقیقات ماهیان آب شور بافق خواهد بود که این بهترین امتیاز برای شهر کویری بافق در منطقه است و به تدریج که ساختارهای لازم در زمینه پرورش این گونه جدید فراهم شود، تکثیر آن نیز به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

وی با توجه به قابلیت‌های شهرستان بافق، خاطرنشان کرد: ماهی تیلاپیا بازار بسیار خوب در حوزه صادرات به ویژه برای کشورهای خلیج فارس و اروپایی دارد و راهی برای توسعه سرمایه‌گذاری و اشتغال مناسب در بخش شیلات است.

رییس مرکز تحقیقات ماهیان آب شور بافق، مهمترین ویژهگی ماهی “تیلاپیا” را ضریب رشد بالا، مقاوم به تغییرات عوامل محیطی و بیماری‌زا و توانایی تولید فرآورده‌های متنوع، قابل پرورش در تراکم بالا، در استخر، قفس، مخازن پرورشی و همچنین در آب‌های شور، شیرین و لب شور بیان کرد.

مشایی در مورد پرورش فیل ماهی که بزرگترین ماهی خاویاری دریای خزر است، گفت: با توجه به کاهش ذخایر ماهیان خاویاری و کمبود ماهیان مولد در دریای خزر، فناوری رشد و تکثیر این ماهی در این مرکز دنبال شده و هم اکنون بیش از۸۰ فیل ماهی در استخرهای خاکی این مرکز موجود است.

وی از خاویار فیل ماهی به عنوان گران‌ترین نوع خاویار در جهان یاد کرد و گفت: تکثیر فیل ماهی پرورشی مقدمه‌ای برای توسعه صنعت پرورش ماهیان خاویاری است و از این پس شیلات برای تأمین بچه ماهی فیل ماهی نگرانی نخواهد داشت.

به گفته‌ مشایی فیل ماهی ذخیره۳۰۰ ساله دریای خزر است که هم‌اکنون در حال انقراض است و حضور فیل ماهی و تکثیر این نوع ماهی خاویاری و استقرار آن در آب‌های لب شور بافق یک موقعیت استراتژیک برای بافق به شمار می‌آید؛ چرا که یک صنعت بین‌المللی است.

حسین ندافیان، فرماندار بافق نیز در این بازدید با اشاره به رشد چشمگیر صنعت شیلات بعد از انقلاب، گفت: دولت پس از انقلاب، بحث پژوهش و تکنولوژی را سرلوحه کار خود قرار داده که حاصل این تحقیقات، تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا و فیل ماهی بوده است.

وی مرکز تحقیقات ماهیان آب شور بافق را یک مرکز بسیار مهم برای کشور و منطقه خواند و گفت: مسوولیت ذاتی این ایستگاه تحقیقات و پژوهش است.

ندافیان با اشاره به تکثیر ماهی تیلاپیا و ارزش غذایی این ماهی، خاطرنشان کرد: اکنون وقت تبلیغ، پرورش و تولید ماهی تیلاپیا است و باید با حمایت از بخش خصوصی رغبت سرمایه‌گذاری در این صنعت را افزایش دهیم.

گفتنی است؛ در این بازدید پس از بحث و تبادل نظر توسط شهردار و اعضای شورای شهر مقرر شد شهرداری بافق به عنوان اولین بخش خصوصی در پرورش ماهی تیلاپیا زیر نظر مرکز تحقیقات بافق کار خود را شروع کند .

 

 

 

 

کانال بافق فردا در تلگرام
تبلیغات

dc5307bb-8ab7-46df-b3e5-6ff8517991e7


پربیننده ترین ها
تبلیغات
هوادار باشگاه سنگ آهن بافق