دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۴۵:۵۸ بعد از ظهر

یزد جای توسعه فولاد نیست

کد خبر: 43111
تعداد بازدیدکننده: 139
تاریخ: ۰۱ تیر ۱۳۹۳

به گزارش یزدی نیوز،محمدرضا بابایی،در نشستی خبری اظهار داشت: برای حمایت از صنایع، زمین برای اجرای طرح های صنعتی در اختیار آنها قرار می گیرد اما در زمینه فولاد دیگر زمین به سرمایه گذاران نمی دهیم ضمن اینکه آب صنایع فولادی نیز باید توسط خود واحدها تامین شود و استان تعهدی در این زمینه ندارد.

وی ادامه داد: اینکه یزد جای توسعه صنایع فولادی نیست صحیح است اما چون یزد معدن خیز است و بهره وری و فرآوری معدن در استانهای دیگر اتفاق می افتاد، ۱۵ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد برای یزد تعریف شد که ۱۰ میلیون تن ظرفیت سازی شد و اکنون رقم تولید فولاد در همین ۱۰ میلیون تن ثابت مانده و عملا حمایت جدیدی از صنایع فولادی صورت نخواهد گرفت.

بابایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه های نیمه تمام استان یزد اظهار داشت: عمده پروژه‌ های نیمه کاره عمرانی استان یزد مربوط به سفرهای هیئت دولت به استان یزد است که نظیر این مورد در همه استان ‌های کشور وجود دارد و این امر مختص استان یزد نیست.

نیاز به اعتباری معادل ۱۰ سال اعتبار عمرانی یزد برای تکمیل طرح های نیمه تمام این استان

این مسئول بیان کرد: از آنجا که با تصویب طرح‌ های عمرانی، اعتبارات ملی به پروژه ‌ها اختصاص می‌ یافت،‌ در این سفرها رقابت تنگاتنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرایی برای معرفی پروژه‌ وجود داشت و به طور مرتب پروژه‌ های مختلف از سوی ادارات پیشنهاد می ‌شد که بنا به ضرورت استان، این پروژه‌ها مورد تصویب قرار می‌گرفت.

معاون برنامه‌ ریزی استاندار یزد بیان کرد: استان سهم بودجه خود را در این پروژه‌ ها گذاشته اما به دلیل کمبود اعتبارات، بخش اعتبارات ملی تخصیص نیافته و این امر سبب شده تا حجم زیادی از پروژه‌ های نیمه کاره عمرانی را در استان یزد شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان یزد دو هزار و ۸۶۶ طرح عمرانی نیمه‌ کاره داریم که برای تکمیل این طرح‌ها حداقل به ۳۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که این رقم معادل ۱۰ سال بودجه عمرانی استان یزد است.

۲۵۸ طرح عمرانی در یزد بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند

بابایی با اشاره به اینکه ۲۵۸ طرح عمرانی بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، بیان کرد: اولویت با تکمیل طرح‌ های نیمه‌ کاره ‌ای است که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی از مطالعه ۵۰۰ طرح نیمه تمام در استان یزد خبر داد و اظهار داشت: این طرح‌ های جدا شده و اعتبار ماده ۵۵ که معادل ۳۲۰ میلیارد ریال بود به آنها اختصاص یافت.

بابایی عنوان کرد: در مجموع ۸۰۰ طرح عمرانی نیمه کاره در استان یزد مورد بازدید قرار گرفته و تعیین تکلیف شده اند و پنج نفر مشخص شده ‌اند و به هر نفر ۱۰۰ طرح برای بازبینی و شناسایی مشکلات طرح از نزدیک سپرده شده است تا بتوانیم اعتبارات را به جا و به موقع هزینه کنیم.

معاون برنامه ریزی استاندار یزد خاطرنشان کرد: سال گذشته اعتبار خوبی در پایان سال به استان پرداخت شد که این رقم معادل ۴۰۰ میلیارد تومان بود و این امر سبب شد برخی پروژه‌های نیمه کاره تکانی بخورند.

۸۰ درصد واحدهای تولیدی یزد با نیمی از ظرفیت خود کار می کنند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت واحدهای صنعتی استان یزد و مشکلات آنها عنوان کرد: بسیاری از واحدهای به بهره‌ برداری رسیده در استان یزد هم‌ اکنون با نیمی از ظرفیت خود کار می ‌کنند که ۸۰ درصد واحدهای استان چنین شرایطی را دارند.

بابایی ادامه داد: اغلب این واحدها مشکل کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش دارند و شرایط اقتصادی کشور سبب شده تا این واحدها به مشکل برخورد کنند.

وی عنوان کرد: این واحدها در شرایط عادی محصولات خود را می ‌فروختند و پول حاصل از فروش به عنوان سرمایه در گردش دوباره وارد چرخه تولید می‌شد به همین دلیل بسیاری از واحدها سه شیفت فعالیت می‌کردند اما اکنون ناچار به خرید مواد اولیه به صورت نقدی و فروش محصولات خود به صورت اقساطی هستند که این امر سرمایه در گردش و نقدینگی آنها را دچار مشکل کرده است.

معاون برنامه ریزی استاندار یزد تصریح کرد: نرخ رشد اقتصادی استان یزد منفی نپج درصد بوده که این امر نشان از عدم استفاده از ظرفیت کارخانه‌های و واحدهای صنعتی موجود دارد اما نقدینگی در حال تزریق به واحدهاست و دولت تدابیر خوبی در این زمینه اندیشیده است.

۸ نظر

 1. محمد رضا برزگری می‌گه:

  اقای بابایی یادت باشه اگه خواستی مجوز فولاد ندهی اول واحد های فولادی مهریز را تعطیل کن.

 2. علیرضا می‌گه:

  قابل توجه مردم بافق:
  نوبت به شما که رسید آسمان تپید. ۵ میلیون تن ظرفیت خالی فولاد داریم و به کسی مجوز نمی دهیم…
  جناب بابایی ایده های شما بود که همیشه بر ضد بافق بوده و هست کجاهای استان فولاد دارد . ایرکوه مهریز… کدامشان معدن دارند.؟؟ بافق و اردگان..
  کدامشان فولاد ندارند..؟؟ بافق…
  معادله ساده ای است.. بافق نباید فولاد داشته باشد… به خاطر همین است که همشهری شما فولاد بافق را خرید و سه سال آن را مسکوت گذاشت.. تا امروز نه به او آب بدهی و نه زمین آنرا قبول نمایی ؟؟؟ یا برای حمایت از او نمی خواهی کس دیگری در بافق فولاد بزند؟؟؟
  کدامشان؟؟؟؟؟

 3. على می‌گه:

  واقعا میبینیم به بافق که رسید اسمان تبید

 4. مرزا می‌گه:

  آقای دخیل عباس چشی میگه همشریتون ؟ مگراینکه بافقی وجود نداشته باشه اگه باشه این مردم شجاع توش باشن مگه توخواب ببینت کور خوندت . زر مفت نزنت بیزحمت علکی پا زمین نزن .توصیه میکنم ایقه مردم بافق تحریک نکنت .کهخدا پشت بافقه بد میبینت.

 5. جک جک می‌گه:

  اقای طالبی متاسفیم نگذار بعضی جکهارا حتی تو خو بگن؟

 6. لوتی می‌گه:

  آقای بابایی نذری داشتم خیلی رو دلم باسیده واجب شد نذرم را ادا کنم انشالله یزد اومدم حتما زحمتتون میدم.!!

 7. مهدی می‌گه:

  وقتی میگیم بازمانده های دولت قبل و فلاح زاده را زودتر عوض کنند برا همینه

 8. عامر می‌گه:

  اگر این سنگ آهن نباشه هیئت دوچرخه سواری را چکار میکنی