چهارشنبه ۹ام فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۳۵:۰۳ قبل از ظهر

سرمازدگی کم‌سابقه در بافق/ درختان گردو در معرض نابودی

کد خبر: 4349
تعداد بازدیدکننده: 383
تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۳۹۱

سرمازدگی کم‌سابقه در بافق/ درختان گردو در معرض نابودی
پدیده سرمازدگی کم‌سابقه بهاره امسال بیش از ۳۳۰ میلیون تومان خسارت به باغداران گردو در مناطق کوهستانی سبزدشت بافق وارد کرده و درختان گردو را در معرض نابودی قرار داده است.
۱۲۰ کیلومتر که از شهر بافق به طرف مشرق حرکت کنیم، پس از عبور از جاده‌هایی خاکی و پر پیچ و خم، در لابه‌لای تپه‌های سرسبز و زیبا به روستای بیدان پنج، کانون اصلی تولید محصول گردو می‌رسیم.
در حال حاضر ۳۰ خانوار در این روستا زندگی می‌کنند که شغل مردمان آن کشاورزی است و از این طریق امرار معاش می‌کنند.
بیدان پنج، روستایی سرسبز و ییلاقی و دارای آب و هوایی خنک و معتدل است و در دامنه کوه‌هایی با پوشش گیاهی بسیار خوب قرار گرفته است.
به هنگام ورود به این روستا درختان قطور و کهن گردو بیشتر از هر چیز خودنمایی می‌کنند، درختانی که تا چندی پیش همواره طراوت و شادابی را برای روستا به ارمغان داشتند اما حالا دیگر نه تنها سایه‌بانی بر سر روستا و مردمانش نیستند بلکه سایه آنها نیز سنگین شده و شاخه‌های سربه فلک کشیده درختان گردو باید بریده شوند.
پس از ورود به روستا، پای صحبت‌های کشاورزان و باغداران این منطقه نشستیم تا مشکلات را از زبان آنان جویا شویم.
ابوالفضل محمودی از باغداران و اهالی روستای بیدان پنج در گفت‌و گو با خبرنگار فارس با اشاره به سرمازدگی بی‌سابقه در این منطقه گفت: حدود ۵۰۰ درخت گردو قطور و کهن تا چند سال دیگر محصولی تولید نمی‌کند که این موضوع باعث نگرانی اهالی شده است.
* هر درخت سالانه بیش از یک میلیون گردو تولید می‌کرد/ امسال تولید گردو به صفر رسید
وی افزود: هر درخت بزرگ در سال‌های گذشته بیش از یک میلیون محصول گردو تولید می‌کرده است که متاسفانه این رقم امسال به صفر رسیده و مسئولان باید برای رفع این مشکل چاره‌اندیشی کنند.
کشاورزان و باغداران این منطقه که از برداشت محصول گردو امرار معاش می‌کنند از این بابت نگران هستند و از مسئولان امر استمداد می‌طلبند.
مدیر جهاد کشاورزی بافق با اشاره به سرمازدگی بهاره امسال یادآور شد: این سرمای بی‌سابقه در سه روز اول سال اتفاق افتاد و سرمای هوا در این روزها به منهای ۱۲درجه سانتیگراد کاهش پیدا کرد.
* خسارت وارده به درختان گردوی بیدان پنج ۱۰۰ درصدی است
حمید عسکری، خسارت وارده به شکوفه و برگ درختان گردو را ۱۰۰ درصد عنوان کرد و افزود: در بخش عوامل تولید میزان خسارت به درختان بیش از ۶۰ درصد بوده و موجب شد تا سه سال آینده هیچ‌گونه تولیدی در محصول گردو نداشته باشد.
وی تصریح کرد: سطح زیر کشت درختان گردو در بافق بالغ بر ۳۵هکتار است و میزان برداشت گردو در این سطح سالانه افزون بر ۴۲ تن است.
عسکری میزان خسارت وارده به درختان گردو را در منطقه سبزدشت بافق بیش از ۳۳۰میلیون تومان اعلام کرد.
کارشناس زراعت و باغبانی جهاد کشاورزی بافق نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با ارائه راهکارهای مناسب به باغداران برای جبران خسارت گفت: اقدام سریع و به موقع کشاورزان و باغداران منطقه برای هرس کردن و بریدن شاخه‌های خشک شده، نقش مهمی در سبز شدن مجدد درختان دارد.
* کشاورزان هرچه سریع‌تر درختان گردو را هرس کنند
محمدرضا فلاح با تاکید بر ضرورت توجه کشاورزان به توصیه‌های مربوط به زراعت و باغبانی افزود: عمل هرس به موقع موجب می‌شود دوران به بار نشستن درختان گردو زودتر اتفاق بیفتد.
وی همچنین از باغداران خواست: برای دریافت غرامت بیمه باغات خود به جهاد کشاورزی شهرستان خود مراجعه کنند و از مزایای بیمه بهره‌مند شوند.
تداوم خشکسالی در سال‌های اخیر و سرمازدگی بهاره سال جاری در شهرستان بافق افزون بر ۱۶میلیارد ریال خسارت به محصولات کشاورزی و باغداران این شهرستان وارد
کرده است.
گزارش: محمد علی عبداللهی

۲ نظر

 1. پورفلاح می‌گه:

  با سلام
  احتمالاً در رقم یک میلیون گردو برای هر درخت، کمی اغراق شده است. عدد بزرگی است.

 2. عبداللهی می‌گه:

  با سلام و احترام و تشکر از دقت شما
  یک میلون تومان بوده است که اشتباه در تایپ از ما بوده است .
  با تشکر عبداللهی