سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۳۶:۱۷ بعد از ظهر

گره فولاد میبد هر روز کورتر می‌شود/ خصوصی‌ سازی‌ها فارغ از تجربه و تخصص

کد خبر: 43506
تعداد بازدیدکننده: 213
تاریخ: ۰۹ تیر ۱۳۹۳

گره فولاد میبد هر روز کورتر می‌شود/ خصوصی‌ سازی‌ها فارغ از تجربه و تخصص
یزد – خبرگزاری مهر: کارخانه فولاد میبد یکی از واحدهای صنعتی بزرگ استان یزد و شهرستان میبد به شمار می رود، کارخانه ای که از ابتدای تاسیس در دولت ششم با گره هایی مواجه بود و این گره ها با گذر زمان و ارائه راهکارهای مختلف هر روز کور و کورتر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کارخانه فولاد میبد یکی از واحدهای دولتی بود که در زمان دولت ششم در شهرستان میبد افتتاح شد و از همان بدو افتتاح، مشکلات کوچک و بزرگی داشت که این مشکلات هرگز حل نشد و اکنون بعد از گذشت دو دهه، این مشکلات پیچیده تر شده است.

این کارخانه که به نام فولاد میبد نامگذاری شده بود، در واقع به تولید چدن مشغول بود و این همان مشکلی بود که فولاد میبد در ابتدای راه با آن مشکل پیدا کرد زیرا چدن یک کالای واسطه ای برای تولید فولاد بود و سرنوشت این کارخانه از همان ابتدا به وضعیت تولید فولاد در کشور گره خورد.

کارخانه فولادی که سرانجام تولیدکننده چدن شد

رکود در بخش شهرسازی و مسکن در کشور همواره استقبال خریداران از چدن را کاهش می داد یا بازگشت سرمایه را به تعویق می انداخت که این امر خود مشکلاتی را برای این کارخانه به دنبال داشت.

نیاز به کک برای تولید چدن، یکی دیگر از مشکلات این کارخانه بود زیرا کک باید از خارج از کشور وارد می شد و هرگاه نوسانی در قیمت ارز ایجاد می شد، وضعیت مالی این کارخانه به هم می ریخت.

این مسائل به علاوه به کارگیری نیروهایی بیشتر از ظرفیت تولید سبب شد تا کارخانه فولاد میبد هرگز رنگ رونق به خود نگیرد.

مسائل و مشکلات پی در پی که سالها گریبانگیر این واحد تولیدی بود، بارها و بارها این کارخانه را به تعطیلی و کارگران آن را به اعتصاب کشاند و در نهایت نیز بدهی های میلیاردی روی دست دولت گذاشت.

خصوصی سازی هم نتوانست مشکلات فولاد میبد را حل کند

پس از این مسائل، سازمان خصوصی سازی تصمیم به واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی بر اساس بند ۴۴ قانون اساسی گرفت اما این موضوع نیز نتوانست مشکل کارخانه فولاد میبد را حل کند.

یکی از مدیران مالی این کارخانه در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: با مزایده ای که سازمان خصوصی سازی برگزار کرد، در ماه‌های پایانی سال ۸۸، کارخانه فولاد میبد به بخش خصوصی واگذار شد اما خصوصی سازی نیز نتوانست مشکلات فولاد میبد را برطرف کند.

وی که خواست نامش فاش نشود، بیان کرد: سازمان خصوصی سازی بدون توجه به اهلیت سرمایه گذار اقدام به واگذاری این شرکت به برنده مزایده کرد در حالی که سرمایه گذار، هیچ تخصص و تجربه ای در زمینه تولیدات این کارخانه نداشت و استفاده از نظرات دیگران را نیز بر نمی تافت.

بی تجربگی و عدم تخصص سرمایه گذاران، فولاد میبد را به کما برد

وی بیان کرد: در آن زمان شرکت اقتصاد نوین پارسیان برنده مزایده شد و بی تجربگی و عدم تخصص سرمایه گذاران سبب شد تا کارخانه پس از واگذاری به بخش خصوصی به طور کامل تعطیل شود.

وی یادآور شد: در سال ۸۹، مشکلات بسیاری از سوی کارگران و کارکنان فولاد میبد برای شهرستان مهریز ایجاد شد و کارگران آن به طور مدام در بیت امام جمعه، فرمانداری و … تحصن کردن و خواستار تحقق حق و حقوق قانونی خود بودند که البته حق داشتند زیرا هیچ مدیریت درستی در این واحد بزرگ صنعتی وجود نداشت.

وی عنوان کرد: پس از اینکه موضوع با سازمان خصوصی سازی در میان گذاشته شد و فرماندار وقت به شدت پیگیر موضوع بود، کارخانه به گروه دیگری به نام پترو صنعت صفه اصفهان واگذار شد که این گروه اقدام به اجرای طرح توسعه کارخانه کرد.

بدهی ۲۵۰ میلیارد تومانی فولاد میبد

وی یادآور شد: در این زمان کارخانه فولاد میبد ۲۵۰ میلیارد تومان بدهی داشت که قرار شد این بدهی ها نیز با برگزاری جلسات و تعیین تکلیف کارخانه برطرف شود و شاهد رونق کارخانه فولاد باشیم که این امر عملا هنوز هم اتفاق نیفتاده است.

فولاد میبد به رغم همه اقداماتی که صورت گرفت هنوز هم در کماست و هنوز نتوانسته به عنوان یک واحد صنعتی در خور شأن شهرستان میبد وارد عرصه تولید شود.

مشکلات این کارخانه از دولت ششم به دولت یازدهم رسید اما به رغم همه راهکارها و اعمال مدیریت ها و تغییر مدیریت ها، مشکلی از این واحد صنعتی برطرف نشده و پرونده قطور این واحد صنعتی اکنون روی میز استاندار یزد در دولت یازدهم است.

استاندار یزد در مورد شرکت فولاد میبد و تشریح مشکلات این واحد صنعتی اظهار داشت: سرمایه گذار نهایی این شرکت هم اکنون به دلیل مشکلات قضایی که پیدا کرده، در زندان به سر می برد و ما برای هرگونه تصمیم گیری و اقدام در مورد این شرکت باید با سرمایه گذار و صاحب کارخانه وارد مذاکره شویم.

فعلا امکان واگذاری کارخانه فولاد میبد نیست

سید محمد میرمحمدی عنوان کرد: ما داوطلب خرید این کارخانه هستیم و سرمایه گذار نیز پای کار هست اما به دلیل عدم حضور سرمایه گذار، فعلا امکان واگذاری آن نیست.

وی افزود: با پیگیری های انجام شده خواستار ارائه وکالت از سوی سرمایه گذار به برادرش شدیم تا برادرش به جای او پای معامله بیاید و آن را بفروشد تا کارخانه از حالت تعطیلی خارج شود که در این زمینه رضایت نداده و حاضر به دادن وکالت به برادر خود نشده است.

استاندار یزد عنوان کرد: موضوع، مسائل و مشکلات شرکت فولاد میبد با قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در میان گذاشته شده و ایشان سه راهکار برای واگذاری این کارخانه ارائه کرده که دو مورد آن در دست بررسی است و اما هنوز به نتایجی نرسیده است.

پیگیری واگذاری از طریق وصول معوقات بانکی

وی بیان کرد: در مورد نخست، پیشنهاد شده تا از طریق بانکی که به این کارخانه وام داده، وارد عمل شویم و بانک معوقات خود را به اجرا بگذارد و در نهایت نیز کارخانه را به مزایده بگذارد و سرمایه گذار دیگری اقدام به خرید آن کند.

میرمحمدی یادآور شد: راهکار دوم نیز مدیریت دولتی برای این واحد صنعتی است که هنوز در این زمینه نیز به نتیجه ای نرسیده ام اما به نظر می رسد باید همان راهکار بانک و وصول معوقات را با جدیت بیشتری دنبال کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد: بتوانیم سرانجام این کارخانه را پس از دو دهه به نتایج مطلوب برسانیم و این سرمایه راکد به حرکت درآید و توسعه و شکوفایی صنعتی برای شهرستان میبد و استان یزد به دنبال داشته باشد و این همه کارگر این واحد نیز از بلاتکلیفی خارج شوند.

این شرکت بدهی بسیاری به کارگران خود نیز دارد و بیش از ۲۵۰ کارگر این کارخانه، بیش از شش ماه است که حقوق دریافت نکرده اند و کارگران قبلی نیز طلب های خود را نگرفته اند.

این شرکت اکنون به معضلی بزرگ برای میبد و مردم آن تبدیل شده و همه چشم انتظار اقدام و تدبیر استاندار یزد برای تعیین تکلیف این شرکت هستند.

—————

گزارش: نیره شفیعی پور

۱ نظر

  1. بافقی می‌گه:

    این هم نتیجه خصوصی سازی