چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۴۷:۵۱ قبل از ظهر

منطقه حفاظت شده کوه بافق با گونه های حیوانی و گیاهی متنوع و کمیاب

کد خبر: 43509
تعداد بازدیدکننده: 1167
تاریخ: ۰۹ تیر ۱۳۹۳

 

شهرستان بافق دارای دو منطقه تحت مدیریت سازمان محیط زیست بنام های «حفاظت شده کوه بافق» و «شکار ممنوع آریزبافق» است که بسیاری ازگونه های مختلف و متنوع حیوانی و گیاهی را در خود جا داده است و برخی از این گونه ها مانند یوز و پلنگ ایرانی بسیار نادر و کمیاب و دارای اهمیت بسیار زیادی در ایران و دنیا هستند و لذا ضرورت توجه و اهمیت  بیش از پیش مردم و مسئولان برای حفظ و مراقبت از این موهبت های خدادای را طلب می کند.

IMG_3026 IMG_3653
سیدجلال موسوی در گفت و گو با خبرنگار «بافق فردا» عنوان کرد: شهرستان بافق دارای دو منطقه تحت مدیریت سازمان محیط زیست بنام های «حفاظت شده کوه بافق» و «شکار ممنوع آریزبافق» است.
رئیس محیط زیست بافق افزود: منطقه «کوه» بافق بصورت غیر رسمی از سال ها پیش به عنوان منطقه شکار ممنوع حفاظت و در ۲۷ بهمن ۷۵ با تصویب شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان قرار گرفت.

IMG_6481IMG_6526

بدنبال ارتقای بخشی از منطقه حفاظت شده بافق به عنوان پارک ملی هستیم

وی با بیان این مطلب که بدنبال ارتقای بخشی از این منطقه به عنوان پارک ملی هستیم، بیان کرد: این منطقه با وسعت ۸۸ هزار و پانصد هکتار در جنوب شهربافق و تفاوت ارتفاع آن از ۱۰۶۰ در نزدیک زاغی ها تا ۲۸۶۰ متر از سطح دریا در قله کوه باجگان متغیر است.
موسوی گفت: قسمت عمده این منطقه را ارتفاعات و مناطق کوهستانی و تپه ماهور تشکیل داده و ارتفاعات با جهت شمال غربی_جنوب شرقی از بیشه درب تا دهانه پنج درخت است.

IMG_6455
چشمه ها و سنگ آب ها منابع آبی حیات وحش
رئیس محیط زیست بافق افزود: منابع آبی حیات وحش از طریق چشمه های طبیعی مانند چشمه های موگردی، آب کدی، کرنیو و سرخابی و غیره و برخی سنگ آب های طبیعی مانند سنگ آب نج و مس و برخی منابع مصنوعی مانند آب انبارهاب کوچک تامین می شود.
پوشش گیاهی و درختی درمنه، قیچ، ارس و انواع گیاهان دارویی
وی درباره پوشش گیاهی، عنوان کرد: درمنه و قیچ نقش اصلی را در سیمای طبیعی منطقه بازی و گیاهان دارویی خاص مناطق کویری و کوهستانی مانند زیره سیاه، انغوزه، آویشن، گون، کاکوتی، کلپوره، اشنان، اشترک و غیره که منشا درآمدهای پایدار و جانبی برای جوامع محلی و روستایی است.
این مسئول با برشمردن گونه های درختی و درختچه ای ارزشمندی چون ارس، بنه، تنگرس، بادام کوهی، افزود: وجود جنگل ارس که در اصطلاح محلی با نام «سبل» شناخته می شود از بازمانده های جنگل های دوران سوم زمین شناسی و دارای ارزش بالایی است.

IMG_6990
پلنگ، یوز، کل و بز، قوچ و میش و گونه های پستاندار
رئیس محیط زیست بافق گفت: یوزپلنگ و پلنگ ایرانی، کل و بز، قوچ و میش، جبیر، گربه پالاس، گرگ، گربه وحشی، کارکال، شاه روباه و روباه شنی از گونه های پستاندار جانواران وحشی منطقه حفاظت شده کوه بافق است.

K1571711 K2807300IMG_8517 IMG_8533 P7259289
موسوی با اشاره به تنوع جوندگان در این منطقه، افزود: لردشیطور از پرتنوع ترین زیستگاه های جوندگان در سطح استان است.
گونه های مختلف پرندگان و خزندگان در منطقه
وی با اشاره به وجود برخی پرندگان کمیاب شکاری در این منطقه، عنوانکرد: کبک و تیهو، هوبره، زاغ بور، عقاب طلایی، بالابان، دلیجه، سارگپه، پری شاهرخ و غیره از برخی گونه های پرنده ای این منطقه است.
موسوی افزود: لاک پشت مهمیزدار، بزمجه، مارجعفری، شترمار، افعی شاخ دار و تیرمار از برخی خزندگان این منطقه است.

IMG_2893 IMG_4600 IMG_5055 IMG_6477 IMG_7242 IMG_7522Copy (1) of IMG_2738
پایش گوشت خوارانی مانند پلنگ و یوز با دوربین های تله ای
رئیس محیط زیست بافق درباره برخی فعالیت ها و اقدامات تحقیقاتی دراین منطقه، گفت: پایش گوشت خوارانی مانند پلنگ و یوز توسط دوربین های تله ای و زنده گیری و نصب گردبند ردیاب رادیوتلمتری بر روی این دوگونه برای نخستین بار در کشور در این منطقه بوده است.
وی افزود: بررسی رژیم غذایی این ۲ گونه نادر و کمیاب نیز از فعالیت های محیط زیست بوده که دست آوردها و خروجی ارزشمندی را داشته است.

J2085934
موسوی خاطرنشان کرد: عمده تعارض های این منطقه چرای دام بیش از ظرفیت، معادن و جاده است.

IMG_5863
رئیس محیط ریست بافق با اشاره به تعداد اندک محیط بان و وسعت منطقه، گفت: همکاری بیش از پیش دوستداران محیط زیست و جوامع محلی روستایی و دامداران در این منطقه نقش مهمی در حفظ ونگهداری این سرمایه های ملی ایفا می نماید.

IMG_2920 IMG_6544


۱۵ نظر

 1. فرشاد می‌گه:

  خدا را شکر هر چی که محل مردم بافق نمی گیرند حداقل به حیواناتش می رسن خداجون ببین اشرف مخلوقاتت به چه روزی افتادن

 2. رضايي می‌گه:

  ضمن تشکر از شما وهمکاران ارجمندتان.عکسهای زیبا یی بود.به صحبتهای شما درمورد خزندگان بافق اضافه کنم تنها مارغیرسمی دربافق مارشتری هست که به اشتباه شترمار معرفی شده است البته شترمار به تعداد بسیاراندک دیده شده است چون این دو. دوگونه متفاوت هستند وافعی خاتونی یا سلیمانی یا گل گز یا گرزه ماررو هم به فهرست اضافه نمائید.ممنون از زحمات شما

 3. ح-ا-ا می‌گه:

  جالب بود

 4. بافقی می‌گه:

  دستت مریزاد.خیلی زیبا یود.

 5. دوست دار طبيعت می‌گه:

  با تشکر از این گزارش جالب. ای کاش مسئولین محترم منابع طبیعی بافق یک دفعه به طور کامل تمامی حیواناتی که در محدوده بافق وجود دارند اعم از پرندگان ، چرندگان ، خزندگان را به همراه تصویر آن حیوان در سایت می گذاشتند تا مردم آگاهی واطلاع بیشتری داشته باشند وهمچنین تمامی گیاههای موجود در بیابانهای بافق را به همراه تصویر آن در سایت می گذاشتند واگر خاصیت دارویی دارد ذکر می کردند تا اگر فردی در هنگام تفریح یا گشت و گذار در بیابانها یا کوهستانها به آن برخورد کرد حداقل بداند چه حیوانی است ویا چه گیاهی است و چه خواص دارویی دارد و مهمتر از آن اینکه بدانیم خداوند متعال چه نعمتهایی به ما عطا نموده تا ضمن شکر گذاری ، به سادگی از کنار آن نگذریم.

 6. Aliugd1 می‌گه:

  ۳لام _–_این عکس ها مربوط به چند سال قبله ؟؟برام جای سوال شده ><و

 7. موسی می‌گه:

  آقای موسوی چندتا از این عکس ها از سال ۹۰ است ومربوط به بافق نیست علی ایحال پیشنهاد من اینست که چند پارجه روستا ومزرعه در دهانه گزوئیه است که اگر سازمان بتواند خریداری کند بهترین پارک ملی را می توان تاسیس کرد وگردشگران را به بافق آورد

 8. بافقی می‌گه:

  بافـــــــــــــــــق بــــــــــــــــهشت ایران…

 9. اکبر می‌گه:

  باسلام وتشکر فراوان ، چه فایده نوش دارو بعد مرگ سهراب ، حالا که دارن با احداث جاده گزو منطقه راتخزیب می کنند به فکر پارک ملی افتادین ؟

 10. احمد فتوحی می‌گه:

  جناب آقای موسوی عکس های بسیار زیبایی بود ممنون دستتون درد نکنه

 11. سفلی می‌گه:

  با همت شکارچیان عزیز تا چند سال دیگر فقط عکسی از این زبان بسته ها خواهد بود!!!!!!!!!!!!!!قدیمی ها میگن کسی که نیازی به شکار نداشته باشه شکار باعث کوتاهی عمرش میشه
  کو گوش شنوااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

 12. تفکری می‌گه:

  سلام”عکسهاومطالب اگرچه ازقبل باشدباز هم از ارزش کار وهمت اقای موسوی کم نمیکند.هدف مهم است.اقای موسوی جالب بود،دستمریزاد

 13. لوتی می‌گه:

  ما بافقیها اگرعسل هم تودهنمان کنند.بازهم ناشکریم باید ایراد بگیریم.باید از موسوی تشکرکرد.حالا عکس قدیمی باشد.بهر حال این گونه حیوانات وپرندگان وغیره در بافق یافت میشود.

 14. دریادل می‌گه:

  خیلی خوب بود ممنون

 15. بشکویی می‌گه:

  با تشکر از زحمات شما عزیزان چه خوب بود مناظری از روستاهای منطقه سبز دشت مانند بشکان – بساب – شیطور و… را در سایت میگذاشتید.با اینحال خوب بود.