جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۵۰:۰۴ قبل از ظهر

معدن چادرملوی بافق با ۴۷ سال فعالیت در کشور / ظرفیت ذخیره سنگ آهن چادرملو ۴۰۰ تن

کد خبر: 43672
تعداد بازدیدکننده: 205
تاریخ: ۱۴ تیر ۱۳۹۳

ذخیره سنگ آهن چادرملو یزد ۴۰۰ میلیون تن است که ۳۲۰ میلیون تن آن قابل استخراج و عیار متوسط آهن ۵۵٫۲ درصد به همراه ۹۴ دهم درصد فسفر است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران مرکز یزد

کانسار سنگ آهن چادرملو یزد که در سال ۱۳۱۹ کشف شد، از بزرگترین معادن سنگ آهن کشور محسوب می شود و اکنون با گذشت ۷۴ سال از عمر آن، با روند فعلی بهره برداری از این ذخیره ظرف ۱۰ سال آینده به اتمام می رسد.

معدن سنگ آهن چادرملو در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی یزد و ۳۰۰ کیلومتری جنوب طبس (استان خراسان جنوبی ) واقع است.

همانگونه که نقل شد، اکتشاف کانسار سنگ آهن چادرملو در سال ۱۳۱۹ صورت گرفت، اما عملیات زمین شناسی تا مرحله اکتشاف تکمیلی در دوره ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷ انجام و سرانجام پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مطالعات تکمیلی و امکان سنجی این معدن از سال ۱۳۶۲ آغاز شد و تا ۱۳۶۹به طول انجامید.

سال ۱۳۶۹ طراحی مهندسی، عقد قرارداد و خرید تجهیزات خارجی این مجتمع شروع شد و تا ۱۳۷۱ تداوم یافت، سالهای ۷۶- ۱۳۷۳ عملیات اجرایی و نصب تجهیزات و راه اندازی این مجتمع صورت گرفت و سرانجام در سال ۱۳۷۷ اجرا و تکمیل پروژه برق رسانی و احداث راه آهن چادرملو – اردکان مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفت.

سرانجام در سال ۱۳۷۸ تولید تجاری کنسانتره سنگ آهن با سه خط در مجتمع به بهره برداری رسید و سال ۱۳۸۶ بهره برداری از خط چهارم تولید کنسانتره آغاز و سال ۱۳۹۱ نیز خط پنج این مجتمع افتتاح شد.

مطالعات انجام شده نشان می دهد، ذخیره سنگ آهن چادرملو یزد ۴۰۰ میلیون تن است که ۳۲۰ میلیون تن آن قابل استخراج و عیار متوسط آهن ۵۵٫۲ درصد به همراه ۹۴ دهم درصد فسفر است.

ظرفیت استخراج مجتمع یادشده سالیانه ۱۶ میلیون تن سنگ آهن است که پنج خط تولید کارخانه فرآوری دارای ظرفیت اسمی ۸٫۵ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن به عنوان محصول اصلی و تولید عملی به میزان ۱۰٫۵ میلیون تن است.

سیدمحمد ابریشمی مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو گفت: تولید محصولات سنگ آهن در سال ۱۳۹۲ در مجموع به رقم ۱۲ میلیون و ۱۳۰ هزار تن رسید که از این رقم بیش از ۸۷ درصد مربوط به کنسانتره سنگ آهن بود.

وی افزود: مجموع تولید کنسانتره سنگ آهن در سال ۹۲ بالغ بر ۱۰ میلیون و ۵۶۹ هزار تن و میزان تولید سنگ آهن دانه بندی نیز به رقم یک میلیون و ۵۶۱ هزار تن رسید.

به گفته ابریشمی، سال گذشته میزان تولید گندله سنگ آهن (تبدیل کنسانتره به گندله)به رقم سه میلیون و ۵۸۴ هزار تن رسید.

وی تصریح کرد: انجام فعالیت اکتشافی به منظور بهره گیری از ذخیره جدید در دستور کار قرار دارد، انتظار می رود با همکاری دستگاه های ذیربط محلی و پشتیبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این خصوص به نتایج لازم دست یابیم.

احداث کارخانه احیا مستقیم و فولاد چادرملو/حرکت به سیاست اقتصاد مقاومتی

ابریشمی در رابطه با طرح احداث کارخانه احیاء مستقیم و فولاد چادرملو، گفت: ظرفیت اسمی این واحد تولیدی ۱٫۶ میلیون تن آهن اسفنجی و یک میلیون تن فولاد خام و کل سرمایه گذاری آن بیش از ۱۲٫۹ میلیارد ریال است.

برنامه زمانی برای راه اندازی این کارخانه در بخش فولادسازی تا پایان سال جاری پیش بینی شده و سه ماهه نخست ۱۳۹۵ نیز بخش احیاء مستقیم راه اندازی خواهد شد.

ابریشمی، از برنامه این مجتمع برای ایجاد کارخانه جدید گندله سازی با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن خبر داد و گفت: اکنون در مرحله طراحی است و به ۶ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد.

وی، احداث دو واحد نورد به ظرفیت ۱٫۱ میلیون تن با سرمایه گذاری دو میلیارد و ۳۹۰ میلیون ریال را از دیگر برنامه های در دست طراحی ذکر کرد.

ابریشمی با تاکید بر لزوم بهره گیری از توانمندی داخلی براساس سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، گفت: امروز شرایط تحریم زمینه ای را پیش روی بخش صنعت و معدن کشور قرار داده که باید تهدید را به فرصت تبدیل ساخت و به جای واردات، حمایت از تولید را در دستور کار قرار داد.

وی اضافه کرد: مهندسان این مجتمع و تولیدکنندگان داخلی تاکنون موفق شده اند بیش از پنج هزار و ۸۰۰ قطعه مورد نیاز را در داخل کشور تولید نمایند.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در ۱۲ مهرماه ۱۳۸۲ به عنوان سهامی عام در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد و سرمایه ۱۲ هزار میلیارد ریالی آن دارای ترکیب ۳۷٫۶ درصد شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید، ۱۶٫۴ درصد شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن وفلزات ، ۱۰٫۴درصد شرکت فولاد مبارکه، ۲۰٫۷ درصد شرکت سرمایه گذاری استانی (سهام عدالت)و سایر سهامداران حقیقی و حقوقی ۱۴٫۹ درصد است.

عباس بیک جانشین مدیر مجتمع نیز درخصوص برنامه بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز مجتمع معدنی -صنعتی چادرملو به خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۶۰ درصد تجهیزات، قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز این مجتمع از منابع و ساخت داخل صورت گرفته است.

برخی از بررسی ها حاکی است، صرفه جویی ارزی بابت ساخت تجهیزات و قطعات داخلی از ابتدای بهره برداری تا پایان سال ۱۳۹۱ در مجتمع چادرملو و گندله سازی اردکان بالغ بر ۲۰۰ میلیون یورو پیش بینی شده است.

درعین حال برخی از دستگاه های الکترونیکی که در ایران تولید نمی شود و مورد نیاز مجتمع است، تامین آن از کشورهای صنعتی صورت می گیرد.

آمارها نشان داد که در سال ۱۳۹۲ مجموع تولید سنگ آهن کشور به رقم ۳۵ میلیون و ۵۴۴ هزار تن رسید که از این رقم سهم کنسانتره ۲۴ میلیون و ۵۰ هزار تن و سنگ آهن دانه بندی نیز به رقم ۱۱ میلیون و ۴۹۴ هزار تن رسید.

سال گذشته معادن چادرملو (یزد)، گل گهر (کرمان) و بافق (یزد) به ترتیب ۴۴ ، ۳۲٫۷ و ۱۳٫۳ درصد از کنسانتره سنگ آهن کشور را تولید کردند.

بیک، درخصوص آمار عملکرد سه ماهه امسال توضیح داد: میزان کنسانتره تولیدی چادرملو به دو میلیون و ۷۵۰ هزار تن رسید که ۳٫۴ درصد جلوتر از برنامه پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه تولید سنگ آهن دانه بندی در نخستین فصل سال جاری به ۳۸۵ هزار تن رسیده، گفت: برنامه پیش بینی شده برای سال جاری تولید ۱۰٫۵ میلیون تن کنسانتره است.

شمار کارکنان دائم مجتمع در سال ۹۰ بالغ بر ۲۷۴ نفر که سال ۹۱ به رقم ۱۹۵ نفر رسید و پارسال ۱۸۲ نفر بودند، علاوه براین تعداد کارکنان موقت (پیمانکاران) در پایان ۱۳۹۲ بالغ بر سه هزار و ۴۴۵ نفر بود، درحالی که سال ۹۰ تعداد آنها سه هزار و ۱۸۰ نفر بود.

جانشین مدیر مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو در ارتباط با تدابیر اتخاذ شده برای جایگزینی معدن فعلی گفت: برای واگذاری یک محدوده جدید معدنی به شرکت چادرملو با سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مکاتباتی صورت گرفته، اما هنوز واگذاری این محدوده جدید قطعی نشده است.

میزان ذخایر سنگ آهن ایران ۵٫۱ میلیارد تن برآورد شده که از این رقم ۲٫۸ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

امروز که ایران یکی از ۱۵ کشور جهان در عرصه تولید فولاد محسوب می شود، بهره گیری از ذخایر سنگ آهن کشور اهمیت بسزایی دارد و انتظار می رود اکنون که برای ششمین برنامه پنج ساله توسعه کشور برنامه ریزی می شود، موضوع تامین خوراک اصلی واحدهای فولادسازی (سنگ آهن) تدابیر لازم اتخاذ شود.

هرچند که کانسار سنگ آهن چادرملو براساس پیش بینی ظرف ۱۰ تا ۱۱ سال آینده به اتمام خواهد رسید، اما ضرورت دارد تا نسبت به اکتشاف و شناسایی ذخایر جایگزین از هم اکنون اقدام شود./س

۴ نظر

 1. مجید می‌گه:

  بله از هم اکنون دست گذاشتین رو معدن D19
  عمرا بزاریم
  بافقی میمیرد ،ذلت نمیپذیرد
  هم شهریان هوشیار باشید سرمون رو جای دیگه دارن گرم میکنن تا این معدن با ذخیره بالا رو مثل چادرملو بافق ازمون جدا کنند .

 2. ناشناس می‌گه:

  بله اون محدوده جدید معدنی همون d19 است مردم ومسئولین به هوش باشید وجلو ضرر را بگیرید

 3. محمود می‌گه:

  این از اردکان که هرسال به محدوده چادرملو اضافه می کنند و این ازبافق که چغارتش رو واگذار می کنند

 4. ولي اله می‌گه:

  شتر در خواب بیند پنبه دانه .مردان بافق از غفلت بیدار شده اند.