سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۰۴:۰۴ بعد از ظهر

مصرف آب در شهرستان بافق بالاتر از میانگین کشوری است

کد خبر: 44051
تعداد بازدیدکننده: 167
تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۳

زد – ایرنا – معاون مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان یزد گفت: باتوجه به گرمای شدید هشت ماه از سال و افزایش سالانه تعداد مشترکان، مصرف آب در شهرستان بافق ۲۳۰ لیتر که میانگین کشوری این مصرف در همین مدت ۱۵۰ لیتر است.

ˈناصر شریفیˈ روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در بافق، با بیان اینکه میانگین مصرف مشترکان بافقی در فصل پاییز و زمستان روزانه ۱۰۴ لیتر است، افزود: در این شرایط آب و هوایی که کولر های آبی ۲۴ ساعت کار می کنند، روزانه بطور متوسط، به ۲۳۰ لیترآب در شهر بافق نیاز داریم.

معاون آبفای استان یزد به افت شدید سطح آب در شهرستان بافق اشاره و اظهار کرد: ۱۵ سال خشکسالی در کشور بویژه استان یزد بر سفره های آب زیرزمینی تاثیر گذاشته و علاوه بر افت شدید، باعث جایگزینی آبهای شور به جای آب شیرین شوده است.

این مسوول اضافه کرد: در هشت سال گذشته سطح آب در بافق از ۱۲ به ۱۸ متر افت کرده و حدود ۷۶ لیتر در ثانیه کاهش دبی آب داشتیم که این امر موجب بحران کم آبی در این شهرستان شده است.

وی مجموعه دبی استحصال از ۱۱ چاه قطرم را ۹۶ لیتر اعلام کرد و افزود: این میزان با آب باکیفیت انتقالی از زاینده رود مخلوط می شود تا مردم در مصرف آب آشامیدنی مشکل نداشته باشند.

شریفی به ۸۰ لیتر در ثانیه آب انتقالی و کیفیت برخی از چاههای بخش قطرم اشاره و خاطرنشان کرد: در مجموع می توانیم ۱۳۵ لیتر آب نسبتا باکیفیت برای هر شهروندان بافقی تولید کنیم.

این مسوول ادامه داد: در شرایط بحرانی مردم این شهرستان مجبورند از آبی که کیفیت مناسب ندارد استفاده کنند.

وی به ۴۵ لیتر آب باکیفیت و ۹۵ لیتر آب بی کیفیت شهرستان بافق اشاره و تاکید کرد: اگر مصرف بیش از این شود به هر دلیلی با بحران بی آبی مواجه خواهیم بود.

معاون مدیر عامل شرکت آبفای استان یزد، ۱۵ درصد پرت آب بافق را یاد آور شد و افزود: در این شهرستان کمترین هدررفت آب را داریم.

شریفی، همچنین میانگین مصرف کولر آبی را بالغ بر ۵۰۰ لیتر آب در شبانه روز برآورد کرد و گفت: بطور میانگین هر کولر در طول ۵ ماه ۴۰ متر مکعب آب مصرف می کند.

این مسوول، کنتورهای خراب شهر بافق را ۱۵۰ مورد عنوان کرد و گفت: همه آنها در اولویت تعویض قرار دارند و کنتورهای نو پس از تست نصب می شوند.

شریفی همچنین یادآور شد: در چند سال گذشته که منابع آبی کم شده ۳ حلقه چاه در بافق حفر کردیم که دو حلقه تجهیز شده و یک حلقه نیز در حال تجهیز است.

این مسوول، از تولید ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب آب شهری بافق در سال ۹۲خبر داد و گفت: این در حالی است که هر سال ۳ در صد افزایش داریم.

شهرستان بافق با جمعیت ۴۰ هزار نفر در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شرق یزد قرار دارد. ک۳

۶ نظر

 1. شهید می‌گه:

  باعرض سلام خدمت مسولین شماباید اب زایندرود راکه مستقیم به طرف سنگ اهن میرود به اب مصرف بافق متصل کنید واب شور بافق را برای سنگ اهن مصرف کنید

 2. استاد می‌گه:

  اگر مصرف اب در بافق بالا تر از میانگین کشوری است به خاطر این است که دمای هوای بافق هم خیلی خیلی بالاتر از میانگین جهانی است.در دمای نزدیک به ۶۰ درجه کم مصرف کردن اب اونم اب شور خیلی زیاده خواهی است.دلم میخواست یه بار فقط یه بار دمای هوای تهران به ۶۰ درجه که هیچ به ۵۰ درجه میرسید اون وقت می دیدید که چه جوری سد کرج که هیچ تمام دریای شمال را هم خشک می انداختند.

 3. محمد می‌گه:

  این به خاطر افزایش چاه های کشاورزی است

 4. ناشناس می‌گه:

  برق راارزان کنند تا بجای کولر ابی از کولرگازی استفاده کنند و یا تسهیلات برق خورشیدی بدهند

 5. فتوحی می‌گه:

  ناشناس درست درست میگوید باید به بافقی ها برای تجهیز ساختمان هایشان با برق خورشیدی وام بدهند تا به جای کولر ابی از کولر گازی استفاده نمایند

 6. محمد می‌گه:

  من بانظر دوستان موافقم لکن درهمه حال بایدصرفه جویی را مد نظر داشت.