چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۴۷:۲۱ قبل از ظهر

فرماندار بافق : بافق ، ایرانی کوچک / تابلوی بافق را صنایع جوار معدنی و فولادی بالا نگه می دارد

کد خبر: 44101
تعداد بازدیدکننده: 97
تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۳

فرمانداربه گزارش بافق فردا :و به نقل از  روابط عمومی فرمانداری بافق ؛

سومین نشست مسئولان بافق با نخبگان این شهرستان با حضور امام جمعه ، فرماندار و جمعی از مدیران بافق در هتل نیکان برگزار شد .

فرماندار بافق در این نشست ضمن گرامیداشت ایام ماه مبارک رمضان ، از نخبگان به عنوان افراد صاحب ایده و نظر در جامعه یاد کرد و گفت: در حوزه علوم اجتماعی افراد اثر گذاری که در این حوزه دخیل هستند به ۶ گروه متفاوت تقسیم بندی می شوند.

وی افزود : اولین گروه در این تقسیم بندی نخبگان هستند که ۲ درصد از جمعیت را به خود اختصاص می دهند و این گروه افرادی هستند صاحب نظر و ایده که به بیان ایده خود می پردازند.

“سید مهدی طلای مقدم ” دومین گروه را افراد تحصیل کرده جامعه خواند و گفت این گروه ۱۵ درصد از جامعه را تشکیل می دهند و از پیشرو از این گروه یاد می شود چرا که به دنبال نظرات نخبگان گام بر می دارند.

وی با اشاره به گروهای دیگر اثر گذار در حوزه علوم اجتماعی گفت: گروه سوم که ۲۵ درصد از جامعه هستند پیروی می کنند از گروههای ما قبل ، گروه چهارم که ۳۰ درصدند به عنوان حزب باد یاد می شوند که مشروط به شرایط محیط تغییر هویت می دهند ، محافظه کاران گروه پنجم با ۲۰ درصد جمعیت کشور هستند که زیاد پذیرای شرایط نیستند و باید با این گروه زیاد کار کرد و در نهایت گروه ششم که به عنوان گروه سر سخت در این تقسیم بندی آمده است ، گروه سر سخت هستند که با توجه به جمعیت ۸درصدی خود خیلی سخت با سایر گروههای اجتماعی همراه می شوند و زمان زیادی صرف می شود تا این گروه همراه سایرین شوند ولی وقتی همراه گروه های ماقبل شدند به شدت روی ایده و نظرات گروهها پافشاری کرده و مواضع گروه را دنبال می کنند.

فرماندار بافق با اشاره به گروه نخبگان که ۲درصد جامعه هستند ، از نخبگان به عنوان عامل محرک ۹۸ درصد مابقی جامعه یاد کرد و اظهارداشت: نخبگان با توجه به جایگاه و ایده های که در جامعه دارند می توانند در حرکت جامعه به سوی رشد و توسعه گام بردارند و تا حرکتی از سوی نخبگان شهرستان صورت نگیرد قرار نیست شهر حرکت توسعه ای خود را شروع کند.

طلایی مقدم در سخنان خود از شرکت سنگ آهن مرکزی بافق به عنوان گلوگاه شهرستان یاد کرد و گفت: وجود شرکت سنگ آهن از بعد جذب سرمایه گذار و مسائل اقتصادی یک فرصت و نقطه قوت به حساب می آید ولی در بعضی موارد و مسائل تبدیل به یک تهدید شده است.

فرماندار بافق از نگرانی خود در حوزه آموزش و پرورش و اینکه دربرخی از مدارس شهرستان دانش آموزان توجهی به تحصیلات عالی ندارند گفت: این موضوع در بین برخی از دانش آموزان نهادینه شده و امید به اشتغال در شرکت سنگ آهن را دارند که باعث جلوگیری از رشد علمی شهر می شود.

وی شهرستان بافق را به عنوان ایرانی کوچک خواند و خطاب به نخبگان بافقی گفت: در کشور ایران موضوع نفت در تمام مسائل حرف اول را می زند ، در بافق هم سنگ آهن مرکزی همین روال را دنبال می کند ولی باید شما نخبگان از فرصتهای باقیمانده نهایت استفاده را برده و بافق را با توجه به پتانسیل های موجود ار پله های ترقی بالا ببرید.

سید مهدی طلایی مقدم به احداث برخی از کارخانجات از جمله احداث کارخانه کاشی در بافق اشاره کرد و یادآورشد : وجود برخی از کارخانجات با توجه به موقعیت و پتانسیل شهر جواب گو خواهد بود باید موقعیت را دید تا باعث تخریب نشود.

وی افزود : شهرستان بافق باتوجه به وجود معادن سنگ آهن نیازمند صنایع فولاد و صنایع جوار معدنی است هر شهری صنعت بومی خود را می طلبد ما در بافق باید صنایع فولاد و جوار معدنی را رشد و توسعه بدهیم ، برند و تابلوی بافق را صنایع جوار معدنی و فولادی بالا نگه می دارد.

فرماندار بافق به سایر پتانسیل های شهرستان بافق از جمله کشاورزی ، شیلات ، صنایع ریلی و راه آهن اشاره کرد و خواستار تقویت و جذب سرمایه گذار در این حوزه شد و گفت: در حوزه شیلات برای اولین بار در کشور مجوز تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا را اخذ کردیم به طوری که این گونه ماهی اقتصادی جهانی دارد باید صنعت تولید به مصرف این گونه را در بافق احیا کنیم به طوری که از سنگ آهن هم سبقت بگیریم.

طلایی مقدم با توجه به نظر یکی ازنخبگان در باب نقد کردن گفت: نقد کردن خوب آست آن هم نقد درست و منصفانه ، اگر این نقد به مرحله تهمت و افترا برسد جای نگرانی دارد، باید در نقدهای خود دقت کنیم باید مواظب اطراف و افراد مختلف باشیم.

فرماندار بافق در پایان با توجه به نظرات و پیشنهاد نخبگان خواستار راه اندازی یک تشکل منسجم و قوی متشکل از نخبگان ، فرهیختگان ، اساتید و دانشجویان و افراد با تجربه وصاحب نظر شهرستان شد و تصریح کرد: باید جلسات این تشکل و مجمع بصورت منظم و قوی برگزار شود ، از مسئولان دعوت بگیرید ایده بدهید و نظرات را جذب کنید ، ارتباط با دولت ، دانشگاهها و سرمایه گذار را قطع نکیند به دنبال این ارتباط مثلثی باشید.

در ابتدای این نشست “محمود زارع پور” مدیر مرکز رشد و فناوری بافق ضمن ارائه گزارشی از عملکرد مرکز رشد و معرفی فعالیت شرکتهای مشغول به کار در این مرکز چندین پیشنهاد از جمله : راه اندازی شورای نخبگان شهرستان ، راه اندازی مرکز تحقیقات جامع شهرستان ، حمایت از کمیته پژوهش فرمانداری ، ایجاد شرکت تعاونی نخبگان و اساتید برجسته شهرستان و ایجاد کارگاههای تولیدی در شهرستان با مشارکت نخبگان ارائه کرد.

گفتنی است در این نشست نخبگان شهرستان با توجه حوزه کاری ، مدارک تحصیلی و پژوهشی به ارائه نظرات و پیشنهاداتی از جمله موارد زیر پرداختند:

–         ایجاد بستر پایدار و اشتغال پویا در حوزه کشاورزی و شیلات

–         ایجاد مراکز تحقیقاتی کوچک با عناوین مختلف در پژوهسرای سنگ آهن

–         ایجاد مرکز تحقیقات آب و انرژی

–         تحقیق در حوزه علوم انسانی و شخصیتهای بافق

–         رونق صنعت آبزی پروری

–         جذب و استفاده از نخبگان در مسائل شهرستان

–         تشکیل تیم نظارت نخبگان برای مشاوره در امور شهر

–         اعتماد به جوانان بخصوص نخبگان شهرستان بافق

–         تربیت نیروی انسانی در حوزه های مختلف با درجات علمی بالا

–         استفاده و حمایت از تشکل های اجتماعی ، طلاب ، دانشجویی و…

–         راه اندازی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی

–         قطبی سازی رشته علوم دانشگاهی در دانشگاههای بافق

۲ نظر

  1. ناشناس می‌گه:

    آقای فرماندار گل گفتی اگر بچه های به جای اینکه همش دنبال سنگ آهن بودن و یکمی به خودشون سختی میدادن و درس میخوندن وضعیت شهر اینجور نبود که اینقدر سنگ آهن با زندگی مردم رابطه ی مستقیم داشته باشه اگه خدای نکرده یه روزی تموم بشه همه برای کار مجبور باشن برن شهر های دیگه

    • محصل می‌گه:

      سلام الان من درس خوانده اهستم ولی کجاست کسی که قدر تحصیلکرده دانشگاههای تهران را بداند. باید از همه پتانسیلهایمان استفاده کنیم.