دوشنبه ۱ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۳۸:۴۸ بعد از ظهر

کشف اسناد قدیمی نظمیه استان یزد/ یزد رتبه چهارم کشوری در زمینه نسح خطی

کد خبر: 44268
تعداد بازدیدکننده: 42
تاریخ: ۲۴ تیر ۱۳۹۳

پیرو تماس تلفنی کارگران میراث فرهنگی استان، در حین عملیات عمرانی در محل قدیمی شهربانی یزد اسناد نظمیه یزد کشف و به سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان منتقل شد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرگاران مرکزی یزد

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزدگفت: متاسفانه بخش عظیمی از این اسناد به دلیل سهل انگاری بر اثر آتش سوزی و ریزش بنا از بین رفته بود که کارشناسان سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان پس از بررسی اسناد بیش از ۲۸ هزار برگ از این اسناد را به محل سازمان انتقال دادند.

محمد رضا ملک ثابت با اشاره به اینکه استان یزد از نظر داشتن اسناد و نسخ خطی در رتبه چهارم کشور قرار دارد و ممکن است نمونه های بسیاری از این دست از اسناد در محل های قدیمی و متروک وجود داشته باشد که هیچکس خبر ندارد، با ذکر این موضوع که جمع آوری و حفاظت و نگهداری از این اسناد نیازمند به همکاری، مشارکت و دلسوزی عمومی مردم است از مردم و دستگاه های اجرایی استان درخواست کرد تا در صورت مشاهده اسناد قدیمی در محل های کار یا زندگی خود، موارد را به این سازمان اطلاع دهند.

ملک ثابت ادامه داد: در صورت موافقت مسئولین طرحی برای ایجاد یگان حفاظت از اسناد تاریخی ارائه خواهیم داد چرا که در بسیاری از مکان های شهری و روستاها؛ اسنادی هستند که ما هنوز از آن بی خبریم مانند کتابهای خطی و اوراق تاریخی متبرکه که از مساجد و امامزادگان یزد توسط این سازمان در سال گذشته جمع آوری شد.

وی گفت: با توجه به قدمت و کثرت اسناد و کتابهای تاریخی موجود در یزد همه مردم و مسئولان باید حساسیت خود را برای جلوگیری از خروج یا امحاء یا فروش غیر قانونی این گونه سرمایه های ملی افزایش دهند.

وی همچنین از تلاش های این مدیریت برای جلوگیری از امحاء غیر قانونی اسناد در دستگاه های اداری خبر داد و گفت:

چنانچه ادارات استان در خصوص طی مراحل لازم اداری برای تحویل اسناد راکد خود به سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان اقدام قانونی انجام ندهند مطابق مقررات با متخلفین و کسانی که باعث نابودی اسناد شوند رفتار خواهد شد.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی استان ، مجازات امحاء غیر قانونی اسناد را-بر اساس ماده ۵۴۴ قانون مجازات اسلامی- شش ماه تا دو سال عنوان کرد.

ملک ثابت در عین حال از اداراتی که به احساس مسئولیت تاریخی نسبت به آینده استان، اسناد اداری را برای بهره برداری های علمی پژوهشی در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان قرار می دهند تشکر کرد./س