یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۳:۴۹ قبل از ظهر

توقف عملیات احداث جاده بافق ـ کوه بنان

کد خبر: 443
تعداد بازدیدکننده: 110
تاریخ: ۱۹ دی ۱۳۹۰

خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران

مدیرکل محیط زیست استان یزد از توقف عملیات احداث جاده بافق ـ کوه بنان خبر داد و گفت: عملیات تعریض جاده گزوئیه که چندی پیش آغاز شده بود با حکم قضایی متوقف شده است.

مهندس جلالوندی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه۳۰ سال است که مردم کوه‌بنان از جاده گزوییه برای دسترسی محلی به بافق استفاده می‌کنند، گفت: این جاده که در “زون امن” منطقه حفاظت شده بافق قرار دارد، جهت استفاده و امکان رفت و آمد نیازمند بهسازی در گردنه گزوئیه است که سازمان حفاظت محیط زیست مخالف این امر بوده و پیشنهاد کرده‌ایم تا جاده شادکام برای ارتباط این دو بخش مورد مطالعه قرار گیرد.

وی با اشاره به مصوبه استانی هیأت دولت برای احداث جاده بافق ـ کوه بنان گفت: هم اکنون یک جاده دسترسی آسفالته بین بافق و بنان وجود دارد که مردم محلی از آن استفاده می‌کنند، اما تأکید مردم بر استفاده از یک جاده دیگر است که مسیر این دو منطقه را نزدیک‌تر کند.

وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست مخالف احداث جاده گزوئیه در منطقه حفاظت شده بافق است، گفت: پیشنهاد کرده‌ایم تا جاده “شادکام” که در جنوب جاده گزوئیه قرار دارد توسط اداره راه استان مطالعه شود.

وی با اشاره به اینکه منطقه حفاظت شده بافق یکی از پنج منطقه ویژه زیستگاه یوزپلنگ ایرانی در استان یزد است، گفت: در حال حاضر ده زیستگاه یوز در کشور وجود دارد که ۵۰درصد این زیستگاه‌ها در استان یزد بوده و زیستگاه اصلی منطقه “نایبند” است.