چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۲۷:۲۲ قبل از ظهر

باید با همدلی، فاصله ها را از میان برداریم

کد خبر: 44382
تعداد بازدیدکننده: 82
تاریخ: ۲۵ تیر ۱۳۹۳

استاندار در جلسه شورای اسلامی شهر یزد

باید با همدلی، فاصله ها را از میان برداریم

به گزارش بافق فردا

 

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، ” سید محمد میرمحمدی” صبح سه شنبه ۲۴ تیرماه با حضور در نود و سومین جلسه شورای اسلامی شهر یزد، برای دومین بار در طول مدت تصدی سمت استانداری با اعضاء این شورا دیدار و گفتگو نمود.
در ابتدای این دیدار که معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و شهردار یزد نیز حضور داشتند، استاندار ابراز امیدواری نمود تا همگان بتواننداز فضائل و کرامات لیالی قدر بهره مند شده و وظایف و تکالیف خود را بشناسند و بخوبی نسبت به آن عمل کنند.


تفاوت این نشست با نشست اول


وی با اشاره به اولین حضور خود در شورای اسلامی شهر یزد گفت: در جلسه اول فضا عمدتا” فضای درددل و فضای طرح مطالبات بود اما خوشبختانه طلیعه این جلسه با بیان عملکردها شروع شد چرا که مردم به اینکه چه کاری انجام شده نیاز دارند و نه به اینکه چکار می خواهد انجام شود برای اینکه این قدر شعار داده شده و انجام نشده و مردم به همین دلیل سرخورده شده اند ولی وقتی امروز رئیس شورای شهر مطرح می کند که به عنوان مثال این زیرگذر بهره برداری شده و این طرح ها نیز در آینده نزدیک بهره برداری می شود و همچنین میادینی برای حل مسائل ترافیک شهری عملیاتی شده و بهره برداری از آن نزدیک به اتمام است، می بینیم که رفته رفته مسائل و مشکلات مردم حل می شود و این برای من خیلی ارزشمند بود و تفاوت این جلسه با جلسه قبل را نشان داد که خیلی خوشحالم و جای سپاسگزاری و تشکر دارد.


شورای شهر یزد در خصوص افزایش فضای سبز هم اندیشی کند


استاندار یزد سپس در ادامه با اشاره به موارد مطروحه از سوی هر یک از اعضاء شورای اسلامی شهر یزد، به بیان نظرات و دیدگاه های خود و برنامه های استان در خصوص این مسائل پرداخت و در مورد موضوع فضای سبز شهر یزد بیان داشت: باید شورای اسلامی شهر یزد با هم اندیشی و همفکری نسبت به ارائه برنامه ای برای افزایش فضای سبز شهری اقدام کند و برنامه عملیاتی آنرا به شهرداری ارائه نماید و لزوم اینکار یکی این موضوع است که در بعضی خیابانهای شهر یزد، هیچ درختی دیده نمی شود در صورتیکه مقابل هر مغازه می تواند یک یا دو درخت وجود داشته باشد که هر شخص با آبی که وضو می گیرد آنرا آبیاری کند و به همین گونه فضای سبز مناسب ایجاد شود چرا که یک درخت فواید و بازتاب روانی خاص خود را برای عابرین و شهروندان دارد و اینها مباحثی نیست که اجرای آن خیلی دشوار باشد.


به اندازه ده سال گذشته در یزد فضای سبز ایجاد شده است


وی افزود: خوشبختانه سال گذشته حدود ۴۰۰ هکتار به فضای سبز استان اضافه شده و مدیرکل منابع طبیعی در گزارشی که ارائه داد مطرح کرد که به اندازه ده سال گذشته فضای سبز ایجاد شده است. در همین رابطه و برای تامین آب فضای سبز مورد نیاز یزد، مقرر شد فاضلاب شهر یزد- تا زمان تخصیص آن برای صنعت- موقتاً برای ایجاد و توسعه فضای سبز بکار گرفته شود که در همین راستا اداره کل منابع طبیعی ۱۰۰ هکتار درختکاری را انجام داده و میزان ده لیتر برای آبیاری این درختان مجوز صادر شده است. ضمن اینکه برای افزایش فضای سبز پیرامون تصفیه خانه فاضلاب یزد هم برنامه عملیاتی موجود است و باید اجرا شود.


آماده همکاری جهت توسعه فضای سبز در یزد هستیم

میرمحمدی سپس در خصوص زمین ها و چاه های موقوفه موجود در شهر یزد و امکان استفاده از آنها برای گسترش فضای سبز شهری گفت: در این ارتباط حتماً باید با حساسیت، مسائل شرعی مربوط به وقف رعایت شود و این موارد جزو زمینهای مجهول المالک تلقی نخواهد شد اما اگر زمینی باشد که مالک آن مشخص است و علاقمند به گسترش فضای سبز است و آنرا برای برای این موضوع در اختیار شهرداری می گذارد و چاه آبی هم وجود دارد ، اعلام کنید تا از همین فردا کار کاشت نهال در آن آغاز شود و در حقیقت شورای اسلامی شهر یزد باید بستر مناسب برای اینکار را فراهم کند.


با کوره های آجر پزی آلاینده برخورد قاطع می شود


عالی ترین مقام اجرایی استان یزد در ادامه در خصوص کوره های آجرپزی شهر یزد گفت: ما به دنبال اجرای طرحی هستیم که کمترین آسیب به مالکین کوره های آجر پزی به عنوان افرادی که صاحب حق مالکیت هستند وارد شده و از طرفی نیز حقوق مردم و سلامت آنها پاس داشته شود. در این رابطه مقرر شد تا ابتدا و در مرحله اول این طرح، با کوره های آجرپزی که آلایندگی بالایی دارند برخورد شود چرا که نمی توانیم منافع عام جامعه را فدای منافع خاص فردی کنیم.
وی ابراز داشت: مالکین این کوره ها یا با سیستم های رفع آلودگی و فیلترهای استاندارد آلودگی های موجود را رفع می کنند و یا باید این مراکز را تعطیل نمایند که این مهم به عهده فرمانداری یزد گذاشته شده است. و نکته بعد اینکه افرادی که می خواهند به تازگی نسبت به احداث کوره های آجر پزی اقدام کنند باید جدید ترین استانداردهای صنعتی و محیط زیستی را رعایت نموده تا مجوز های لازم را اخذ کنند.


در صورت اجرای مفاد صورتجلسه آماده ادغام حمیدیا با یزد هستیم


استاندار یزد در خصوص بحث ادغام شهر حمیدیا به یزد، خاطر نشان نمود: از ابتدای حضور من در استان با این مسئله مواجه بودیم که من سوابق امر را اخذ کردم و مشخص شد که مسئولی یا مسئولینی در این خصوص تعهدی داشته اند که باید به تعهدات خود عمل می کرده اند. اینکه انتظار داشته باشیم با حرف کاری را جلو ببریم درست نیست. صورتجلسه ای تنظیم شده که تا کنون مفاد آن عملیاتی نشده است و من از معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خواسته ام تا عملیاتی شدن کامل آنرا دنبال کند و همچنین با وزیر محترم کشور نیز صحبت کرده ام تا ادغام حمیدیا به یزد را تا انجام این تعهدات و مفاد صورتجلسه ابلاغ نکند و اگر مفاد مندرج در صورتجلسه به طور کامل اجرایی شود، با این ادغام هیچ مشکلی نداریم و سرعت عمل شهرداری و شورای اسلامی شهر یزد در اجرای مفاد این صورتجلسه است که میتواند ما را در این خصوص کمک نماید.

مشکل میدان میوه و تره بار یزد، ترافیکی است


میرمحمدی سپس با اشاره به موضوع میدان میوه و تره بار یزد به ارائه مجوز ساخت این میدان در مکان فعلی در گذشته اشاره نمود و تاکید کرد: ما در این رابطه در جریانی قرار گرفته ایم که ناخواسته بوده است و حال چه باید بکنیم؟ اگر میگویید باید تخریب شود بر اساس کدام قانون باید این کار صورت گیرد؟ لازم بود که کار از ابتدا درست صورت گیرد و اگر همواره بر اساس مبانی قانونی و باتدبیر در کار و دید فنی و اقتصادی و هماهنگ و منسجم و متحد حرکت کنیم مشکلی نخواهیم داشت ولی کارهای پراکنده و ناهماهنگ مشکل ساز خواهد شد و این درس را لااقل از این موضوع باید بگیریم که امور را از اساس درست انجام دهیم.
وی افزود: اکنون با بحث میدان اصلی میوه و تره بار یزد و این میدان مواجهیم. در همین راستا دو موضوع مطرح است. یکی وجود میدان میوه و تره بار درمحدوده شهری و دیگری قوانین و مقررات و ضوابط ترافیک شهری که باید اجازه تردد کامیون در سطح شهر را بدهد و چون قوانین ترافیک شهری چنین اجازه ای را نداده، میوه و تره بار بایستی با وانت بار تا میدان شاهدیه حمل شود. این امر در خصوص میدان میوه و تره بار بیرون شهر صدق نمی کند چرا که مقررات ترافیکی بر آن حاکم نیست . در این خصوص اگر شورای ترافیک تشخیص دهد که با تردد کامیونها در شهر مشکلی از نظر ترافیکی و خطرات جانی و تصادفات برای شهروندان ایجاد نمی شود ، مجوز تردد را صادر می کند و در غیر اینصورت این امکان وجود ندارد. پس در نهایت ملاحظه می کنید که در این رابطه مشکل ترافیکی مطرح است و باید منتظر تصمیم شورای ترافیک شهر یزد در این خصوص بود.


امکان واگذاری معادن برای تامین منابع مالی بحث انتقال آب در اختیار دولت نیست


استاندار یزد تصریح کرد: موضوع طرح شده در ارتباط با استفاده از سرمایه معادن جهت تامین منابع مالی اجرای خط دوم انتقال آب به یزد صحت ندارد چرا که تا سال قبل این امر در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت بود و این وزارتخانه می توانست بر اساس ضوابطی که مقرر کرده معادن را واگذار کند ولی مجلس واگذاری معادن را از طریق مزایده مطرح کرد و در این رابطه قانونی مصوب نمود و هم اکنون هر معدنی که بخواهد به کسی واگذار شود باید به مزایده گذاشته شود و با این تفاصیل مشخص است که امکان واگذاری معادن برای تامین منابع مالی بحث انتقال آب در اختیار دولت نیست.


ارائه تسهیلات به بخش گردشگری از سوی صندوق توسعه ملی


وی سپس با اشاره به تلاشهای صورت گرفته در استان جهت جذب سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران به اقدامات انجام شده در این خصوص در حوزه گردشگری اشاره کرد و تصریح نمود: طی مذاکرات صورت گرفته با مدیرعامل صندوق توسعه ملی تصویب شد تا حوزه گردشگری نیز جزو مواردی قلمداد شود که این صندوق بتواند به آن تسهیلات لازم را تخصیص دهد و هم اکنون این تسهیلات ارزان قیمت در اختیار بخش گردشگری قرار می گیرد و راهی برای حمایت از کسانی که می خواهند در زمینه گردشگری سرمایه گذاری کنند باز شده است. در سایر زمینه ها هم به عنوان مثال ۵۲۰ میلیون دلار فاینانس برای استان یزد تخصیص داده شده که اگر تا ماه آبان آینده آنرا جذب کنیم می توانیم بیش از این نیز اخذ نماییم و در همین راستا با سرمایه گذاران متعددی مذاکرات و رایزنی ها صورت گرفته تا در استان حضور یابند و به عنوان مثال در زمینه احداث نیروگاه انرژی خورشیدی و هم در زمینه انتقال آب از خلیج فارس ، بخش خصوصی سرمایه گذاری کند و یا از فاینانس استفاده نماید و یا از سرمایه خود بهره ببرد. به هر صورت تفاهم نامه ای منعقد شده که طی آن انتقال آب از خلیج فارس نیز کلید بخورد و به سرانجام مطلوبی برسد.

حمایت جدی از سرمایه گذاران در دستور کار استان


میرمحمدی در ادامه به دیگر اقدامات صورت گرفته در استان جهت جذب و کمک به سرمایه گذاران اشاره نمود و عنوان داشت: از یک طرف با سرمایه گذاری های کلان و پراکنده نیمه تمام مواجه هستیم و از طرفی قصد جذب سرمایه گذار را داریم . به عنوان مثال سرمایه گذاری ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد ریال در استان سرمایه گذاری کرده اما هم اکنون با سر رسید قسطهای بانکی مواجه است در حالیکه باید حقوق کارگران را نیز بپردازد در عین اینکه با بهره بانکی و جرائم مربوط نیز روبرو ست و مشخص نیست با این تفاصیل چه سرنوشتی در انتظار اوست. بنابراین این موضوع را پیگیری کردیم تا دست کم بانکها تسهیلات بیشتری به این سرمایه گذاران بدهند و نقدینگی اشان را تأمین کنند یا سهام آنها را خریداری کنند و نقدینگی را به این واحدها تزریق نمایند تا این سرمایه گذاری بهره برداری شود.


طرح ساماندهی گردشگری در یزد اجرا می شود


استاندار یزد در ادامه با اشاره به طرح ساماندهی گردشگری در استان ، از پیش بینی احداث موزه های مورد نیاز، بازارچه های صنایع دستی و نمایشگاه های مربوطه در راستای اجرای این طرح در استان خبر داد.
وی سپس به تلاشهای صورت گرفته در راستای جذب گردشگران به استان اشاره نمود و از زحمات همه معاونین استانداری و دست اندرکاران امر در این خصوص بویژه خدمات معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری در ارتباط با پیگیریهای صورت گرفته در این خصوص و همچنین رفع مشکلات شورا و شهرداری با جدیت و وقت گذاری بسیار و انرژی بالا و علاقه وافر و اعتقاد عمیق قدردانی کرد.


باید فاصله هارا از میان برداریم

میرمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به اعضاء شورای اسلامی شهر یزد خاطر نشان ساخت: هیچ کاری با لجباری به سرانجام مطلوب نخواهد رسید اما با همفکری ، هم اندیشی ،همکاری و همدلی، امور مختلف صورت می گیرد. سعی ما باید بر این باشد که فاصله ها را از بین ببریم تا همه احساس کنند با ما یکی هستند چرا که اگر در اینکار موفق شدیم ، مشکلات را براحتی پشت سر می گذاریم .

وی در ادامه با اشاره به نظر یکی از اعضاء شورای اسلامی شهر یزد در خصوص احداث فرودگاه جهت صادرات محصولات استان به خارج از کشور، سرمایه گذاری برای احداث این فرودگاه را منوط به تناسب با ظرفیتهای حمل و نقلی و مقدار تولیدات صادراتی استان دانست و افزود: اقدام در این خصوص باید براساس بررسیهای اقتصادی، فنی، اجتماعی و مبادلاتی بوده و توجیه خاص خود را داشته باشد.

 

به موفقیتهای دانش آموزان در کنکور سراسری بی توجه نیستیم


استاندار یزد در ادامه به موضوع موفقیت مداوم استان در کنکور سراسری و درخشش دانش آموزان یزدی در این عرصه اشاره نمود و تصریح کرد: این موضوع، مرهون تلاشها و عوامل متعدد از جمله زحمات مربیان و معلمان و دلسوزی والدین دانش آموزان است ،منتهی باید دید که برای تقویت این موفقیت چه کارهایی را می توان انجام داد و چه محیطی را برای پرورش دانش آموزان باید فراهم کرد که اگر به این موارد دست یابیم، از نظر کمیتی نیز موفقیتهای بیشتری به دست خواهیم آورد و بدیهی است که استانداری نیز به این امر بی توجه نبوده و برای اعطاء جوایز دانش آموزان ممتاز در سال گذشته، اعتباری در نظر گرفت و طی مراسمی جوایزی تقدیم نمود تا انگیزه دیگر دانش آموزان در این خصوص تقویت شود.

میرمحمدی در ادامه به لزوم کار برنامه ریزی شده و با انگیزه تاکید کرد و گفت: هرگز برای خودنمایی کاری نمی کنیم چرا که حتما باید پشت کارهایمان انگیزه های متعددی در جامعه ایجاد شود تا جامعه متحول شده و به سمت کمال حرکت کند.

وی سپس درخصوص ارائه رشته امداد و سوانح در مراکز آموزش عالی استان به امکانات موجود در این خصوص در دانشگاه ها اشاره کرد و واحدهای بخش خصوصی و کارخانجات و مراکز صنعتی را نیز واجد شرایط ارائه این رشته دانست تا هم از این منظر سوانح و حوادث در مراکز صنعتی کاهش یابد و هم بازار کار لازم ایجاد شود.

در خصوص نحوه برخورد نیروی انتظامی با راکبین موتورسیکلت تذکر داده شده است


در ادامه این نشست دو و نیم ساعته، دو تن از اعضاء شورای اسلامی شهر یزد، نسبت به عملکرد نیروی انتظامی استان در نحوه برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف اعتراض داشتند که استاندار یزد در پاسخ به ایشان خاطر نشان نمود: هفته گذشته جلسه ای با فرماندهی انتظامی استان در این خصوص و دیگر موارد داشتم و معتقدم که مردم یزد با اخلاق ،منش و ویژگیهای خاص خودشان توقعشان از نیروی انتظامی این است که در برخورد با تخلفات، تنها به جنبه های برخورد فیزیکی و خشن نپردازند بلکه ابتدا آموزش را در دستور کار خود قرار دهند . در این رابطه بحث استفاده از کمربند ایمنی الگوی مناسبی است که نیروی انتظامی ابتدا با تذکر، کار فرهنگی و آموزشی شهروندان را در زمینه استفاده از آن و منافع بهره گیری از کمربند ایمنی آگاه کرد و در نهایت با متخلفین برخورد قانونی نمود.


بر عملکرد ادارات و مدیران استان اشراف کامل داریم


میرمحمدی سپس به فرایند نظارت و بازرسی از ادارات استان اشاره کرد و خاطر نشان نمود: بازرسی از ادارات استان با محورهای مشخصی از جمله نحوه برخورد با ارباب رجوع، سرعت انجام کار ، چگونگی حضور پرسنل در محل کار، اخلاق مدیران، و نظافت اماکن اداری و مسائلی از این دست صورت می گیرد و با این ملاکها ارزیابی انجام می شود. البته که فرهنگ کار اداری ریشه دار است و اصلاح و تقویت آن زمان بر خواهد بود. در این رابطه هم در سطح مدیران و هم در سطح پرسنل، هم در سطح فرمانداریها و هم در سطح واحدهای اداری برنامه های آموزشی مناسبی را گذاشته ایم و متونی نیز تدوین شده تا در این خصوص آموزشهای لازم ارائه شود و معتدقم هر چه بیشتر تذکر داده شود بیشتر تاثیر گذار خواهد بود.
وی افزود: هر شش ماه نیز در خصوص این موارد از آزمونی گرفته خواهد شد تا دقت نظر و رعایت این مسائل از منظر اشان سنجیده شود.


پارکها باید به اماکنی برای گفتگو و همدلی بدل شوند


استاندار یزد در پاسخ به درخواست یکی از اعضاء شورای اسلامی شهر یزد عنوان داشت: بهبود و توسعه فضای سبز خلدبرین را نیز دنبال می کنیم و امیدوارم شهرداری یزد در این خصوص اقدام لازم را انجام دهد.
وی نسبت به پیگیری مکان یابی و احداث پارک علوم قرآنی نیز قول مساعد داد و افزود: از دیدگاه من ، پارک فقط جای استراحت نیست، بلکه مکانی برای گفتگو ،تفریح ، همکاری ، همفکری و همدلی است و این دور هم نشستن ها به همراهی ها و همدلی ها کمک میکند و ما را به فهم و درک متقابل نزدیک می نماید.


یک نماینده به نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی افزوده خواهد شد


میرمحمدی در پایان در خصوص تغییرات حوزه های انتخابیه استان و افزایش یک نماینده به نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق قانون بایستی ۲۰ نماینده در دوره جدید به نمایندگان مردم در مجلس در سراسر کشور اضافه شود که سهم استان یزد بر اساس قوانین موجود یک نماینده است. بدیهی است که این بحث تخصصی است و کارشناسان مربوطه باید در این خصوص ابراز نظر کنند و در این مسیر هر کدام از گزینه های مورد نظر استان مورد قبول قرار گیرد، اجرایی خواهد شد ولی اینکه یک نماینده به نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی اضافه خواهد شد درست است و این امر انجام خواهد شد.
گفتنی است در ابتدای این دیدار، رییس و اعضاء شورای اسلامی شهر یزد و شهردار این شهر ضمن خوشامدگویی به استاندار یزد، نقطه نظرات ، پیشنهادات و مشکلات حوزه کاری خویش را مطرح کردند.