سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۵۴:۲۴ قبل از ظهر

مسئول گیاهان دارویی مرکز تحقیقات کشاورزی استان خبر داد: ۸۰ درصد گیاهان دارویی استان امسال رویش مجدد نداشته‌اند

کد خبر: 44737
تعداد بازدیدکننده: 100
تاریخ: ۳۰ تیر ۱۳۹۳

مسئول گیاهان دارویی مرکز تحقیقات کشاورزی استان با اشاره به تاثیر منفی خشکسالی بر گیاهان دارویی استان، اظهار کرد: امسال ۸۰ درصد گیاهان دارویی استان، رویش مجدد نداشته‌اند.

“علی میر‌حسینی”در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه یزد، گفت: گیاهان دارویی استان یزد مشتمل بر ۲۷۵ گونه هستند و با وجود در حال انقراض بودن برخی از این گونه‌ها، ولی خوشبختانه تاکنون هیچ کدام از این گونه‎ها منقرض نشده‎اند.

وی تأثیر منفی خشکسالی‎های استان بر تولید گیاهان دارویی را تقریباً ۸۰ درصد دانست و تصریح کرد: این روند به شکلی بوده است که امسال ۸۰ درصد گیاهان دارویی استان، رویش مجدد نداشته‌اند.

این مسئول با اشاره به همراهی رشد گیاهان دارویی با گیاهان مرتعی در برخی نواحی استان، چرای مفرط و بی‌رویه دام و در بعضی قسمت‌ها نیز برداشت‌های غیر اصولی مردم را از چالش‌های تهدیدکننده گیاهان دارویی در استان خواند.

میرحسینی با اشاره به مزرعه ۴۰ هکتاری مرکز تحقیقات کشاورزی استان در منطقه گردفرامزر شاهدیه، از اقدامات این مرکز در رابطه با نحوه کشت، داشت، برداشت و آبیاری ۲۷۵ گونه گیاهان دارویی استان در این مزرعه خبر داد و گفت: این اطلاعات حتی در رابطه با مسائل اقتصادی این گونه‎ها در این مرکز گردآوری شده و با مراجعه متقاضیان در اختیار آنها قرار می‎گیرد.