چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۴۰:۴۸ بعد از ظهر

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار: سرانه سلامت جامعه در دولت تدبیر و امید چهار و نیم برابر شده است

کد خبر: 44941
تعداد بازدیدکننده: 140
تاریخ: ۰۱ مرداد ۱۳۹۳

 به گزارش بافق فردا:

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، “محمد علی طالبی” روز سه شنبه در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگان در ماه مبارک رمضان و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آزاد سازی قدس شریف، حضور همگان را در راهپیمایی روز جهانی قدس خواستار شد.
وی در ادامه تحول در حوزه سلامت را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: ابلاغ شاخص های حوزه سلامت توسط رهبر معظم انقلاب و همچنین توجه دولت تدبیر و امید به مقوله بهداشت و سلامت کمک شایانی به تحقق اجرای این امر در جامعه دارد.
طالبی چهار و نیم برابر شدن سرانه سلامت مردم در دولت یازدهم را یادآور شد و ادامه داد: استان یزد ظرفیت بسیار خوبی در زمینه سلامت دارد و در حال تبدیل شدن به عنوان برندی در سطح کشور در زمینه سلامت است و این مهم ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی مناسبی را برای استان به دنبال خواهد داشت.
وی در ادامه با اشاره به اینکه توجیهی وجود ندارد که برخی از بیماریها مثل تب مالت را در استان شاهد باشیم، خواستار تلاش همه جانبه دستگاه های قانونی مرتبط در زمینه ریشه کنی این بیماری شد.
معاون استاندار در بخش دیگری از سخنان خود مقوله آب را مهمترین مسئله پیش روی توسعه و حیات در استان دانست و خاطر نشان کرد: کمتر از نیمی از آب انتقالی به استان وارد می شود که اگر مدیریت صحیحی صورت نگیرد، مصرف این مایه حیاتی و سلامت مردم استان به صورت جدی مورد تهدید واقع می شود، از این رو، باید دستگاه های مرتبط و رسانه های گروهی در خصوص ترغیب مردم به کاهش مصرف و اطلاع رسانی تهدیدهای موجود تلاش کنند.
در این جلسه گزارشی از وضعیت وجود تب مالت در استان،تب خونریزی دهنده کریمه – کنگو، وضعیت آب شرب مناطق شهری و روستایی و تحول نظام سلامت ارائه شد و اعضا به بحث و تبادل نظر پیرامون آن پرداختند.
لازم به ذکر است که در این جلسه مقرر شد ساماندهی کشتارگاه های استان تسریع گردد، ساماندهی مراکز عرضه مواد لبنی فاقد پروانه، جلوگیری از تداخل کاری برخی صنوف دیگر با مواد لبنی و آموزش لازم به دستگاه های مرتبط در دستور کار قرار گیرد، اعتبارات استانی اداره کل دامپزشکی در این خصوص بررسی گردد، در محدوده چاه های آب، زمین صنعتی واگذار نگردد و فرمانداران جلسات مرتبط با تامین آب را در حوزه کاری خود برگزار نمایند.
گفتنی است تب مالت علائمی همچون سردرد، سرفه خشک، تعریق شبانه، درد عضلانی، درد مفاضل، کاهش وزن و غیره دارد و در بین سنین ۲۰ تا ۳۰ سال بیشترین فراوانی را در بر دارد، مخزن این بیماری حیوانات اهلی مثل بز و گوسفند است و راههای شیوع آن مصرف محصولات لبنی غیر پاستوریزه، تماس پوست آسیب دیده، استنشاق ذرات آلوده معلق در هوا، تماس انسان با انسان و غیره است.
همچنین تب خونریزی دهنده کریمه– کنگوعامل آن کنه ها هستند، مخزن بیماری حیوانات اهلی است، در چهار ماهه اول سال جاری یک مورد در استان مشاهده شده و بیشترین مورد مشاهده این تب در شهرستان خاتم است.