شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۳۷:۱۷ قبل از ظهر

نکات کلیدی درمواجهه با زخم وخونریزی

کد خبر: 45255
تعداد بازدیدکننده: 117
تاریخ: ۰۵ مرداد ۱۳۹۳

نکات کلیدی درمواجهه با زخم وخونریزی

مدتی قبل یکی ازاقوام دچارمصدومیت شده.وبرای مداوا به بیمارستان مراجعه نمود.کادردرمانی زخمهاراشستشوداده وپس ازپانسمان ایشان رامرخص میکند.صبح روزبعدبدلیل شدت درد.زخمهادرمنزل موردبازبینی قرارگرفته وتکه سنگ چندمیلیمتری اززخم بیرون کشیده میشود.مصدوم به پزشک مراجعه نموده ودرجریان این موارد قرار می گیرد.

– زخم نیاز به بخیه داردوچون بیش ازشش ساعت ازمصدومیت گذشته نمیتوان آنرابخیه نمودوباید پس ازبهبودی نسبی مجددا زخم تراشیده شده وبخیه گردد.

– مصدوم حتما باید واکسن کزازدریافت نماید.

– زخم بدرستی شستشو نشده واحتمال عفونت بسیارزیاد است.

واین ماجرابهانه ای شدتاجهت آگاهی همشهریان محترم دراین بخش اطلاعات کمی درباره زخمها دراختیارشما قراردهم مطمئناآگاهی دوستان میتواندازبروزچنین اتفاقاتی جلوگیری کند.

زخمها دوگونه اند.زخمهای باز وزخمهای بسته

بطورکلی اززخم بازخون بیرون می آید اما زخم بسته هیچگونه تراوشی ندارد مثل کوفتگیها.

کوفتگیهای کوچک نیازی به درمان ندارند.امااصولادرزخمهای بسته نیازبه سرد کردن.فشارخفیف وبالاگرفتن قسمت آسیب دیده دارند.بدلیل اینکه کوفتگیهای شدید ممکن است نشانه یک شکستگی باشد باید آتل گیری شود.

مطلب فعلی من درباره زخمهای بازهست که خودانواع مختلف دارند.                                   مثل: بریدگیها.خراشیدگیها.سوراخ شدگیها. کندگیها و…..

هرچنددانستن نوع زخم به بهبودی ودرمان آن کمک میکند اما نیازی به دانستن آن برای عموم نیست وبه کادردرمانی واگذارمیشود.

هنگام زخم چه باید کرد؟

اولین قدم آسان است: زخم را با آب سرد تسکین داده و تمیز کنید.(آب سرد باعث تسکین زخم وجلوگیری از خونریزی میشود) سپس شن یا تراشه داخل زخم را با موچین یا انبرک استریل شده با الکل بردارید. به آرامی اطراف زخم را با آب وصابون بشویید. از صابون محرک، یدو الکل  استفاده نکنید (آب تازه و تمیز هم به تنهایی کفایت می کندبه هیچ عنوان از محلول ضدعفونی کننده برای شستشوی زخم استفاده نکنیدواجسام فرورفته درزخم را بیرون نیاورید)

خروج خون به تمیز شدن زخم کمک می‌کند، بنابراین کمی خونریزی خوب است. خونریزی اکثر خراشیدگیها و بریدگیهای کوچک به سرعت متوقف می‌شود، اما شما می‌توانید با استفاده از فشار ملایم  با گاز یا پارچه تمیز، به توقف خونریزی کمک کنید. اگر خون به بیرون نفوذ کرد، قطعه دیگری گاز یا پارچه بر روی آن قرار دهید، پارچه قبلی را عوض نکنید در غیر این صورت زخم باز شده و خونریزی دوباره شروع می‌شودیادتان باشد نباید دست یا قسمتی از بدن شماباخون بدن مصدوم آلوده شود برای این منظور میتوانیداز دستکشهای مخصوص یا حتی از پاکت فریزر استفاده کنید .اگر خونریزی شدید بود ابتدابا استفاده ازگاز استریل یا پارچه تمیز روی زخم مستقیما فشاروارد کنید اگر خونریزی بند نیامددرصورت امکان عضو آسیب دیده را بالاتراز سطح قلب قراردهیدوآخرین راه فشاربرنقاط فشار میباشد(نقاط فشار نقاطی است که شریانهای اصلی بدن از نزدیک سطح بدن و روی استخوانها عبور می کنند مثل شریان بازویی، شریان رانی و … که با فشار بر این نقاط نیز به بند آوردن خونریزی کمک می‌شود)

درچه صورت بایدحتما به پزشک مراجعه کرد/

اگرپس از پنج تا ده دقیقه وارد کردن فشار خونریزی آن متوقف نشد؛یا زخم عمیقتر ازیک سانتی متر بود.نزدیک چشم بود؛ باز شده یا دندانه دار بود؛ توسط شئ کثیف یا زنگ زده ایجاد شده بود؛ شن یا خاک به آن چسبیده بود ؛بطورکلی زخم کثیف یا خیلی دردناک بود؛ علائم عفونت را داشت (گسترش قرمزی پوست به نواحی خارج از جراحت، تورم، مایعات زرد یا سبزاز زخم بیرون آید. و افزایش گرمی یا احساس درد هنگام لمس در اطراف ناحیه زخم، می‌تواند نشانه عفونت باشد. علائم دیگر عفونت، درد بدن، سردی یا تب است) توسط گاز حیوان یا انسانی دیگر ایجاد شده باشد، و همچنین در صورتی که مطمئن نیستید واکسن کزازتان را تکرار کرده اید یا نه، باید حتمابه پزشک مراجعه کنید.

(ویروس کزاز تقریبا همه جا هست.درنتیجه احتمال ورود این ویروس از زخمها. بخصوص زخمهای عمقی به بدن زیاد است ودر صورت مبتلا به بیماری کزاز مرگ مصدوم تقریبا حتمیست.لذایادآوری میکنم چون آخرین واکسن کزاز در شش سالگی به افراد تزریق میشود باید هرده سال واکسن نوع بالغین برای یادآوری تزریق گرددیعنی درسن ۱۶-۲۶-۳۶و…..البته درصورت جراحت عمقی وکثیف بهتراست اگردرپنج سال گذشته واکسن دریافت نکرده اید آنرا دریافت کنید)

در موردگازگرفتگی حیوانات با توجه به احتمال ورود ویروس هاری که باعث بیماری خطرناک وکشنده هاری میشود.محل گازگرفتگی بایدبا مقدارزیادی آب به مدت حداقل یک ربع شستشوداده شده وحتی الامکان زخم پانسمان نگردد چون ویروس هاری غیر هوازی بوده ودر مقابل هوای آزاد از بین میرود.وپس از آن اعزام مصدوم به مراکز درمانی باید سریعا انجام گردد

برای آموزش واطلاعات بیشترمیتوانید همین امروزبه هلال احمر شهرستان مراجعه نموده ودر دوره های رایگان شرکت نمائید .شاد باشید

                                                                     باشگاه امدادگران شهر

                                                                     محمدرضا رضایی بافقی

                                                       امدادگرجمعیت هلال احمرشهرستان بافق

 

۴ نظر

 1. م.م می‌گه:

  آقای رضایی بافقی با زخم دل یک نسل افسرده،ملول و بی آینده چه می کنید؟؟
  من از افرادی که می توانند قضیه وبلاگ نویس بافق امروز را پی گیری کنند خواهش می کنم اقدامی انجام دهند تا تمام کاسه کوزه ها سر این جوان بدبخت شکسته نشود زیرا او نیز جزئی از اعتصاب بافق بود و ما بافقیها باید هوای هم را داشته باشیم.در هر صورت از آقای ابراهیمی خواهش می کنم اقدام لازم را انجام دهند.زیرا این حرفایی که در وبلاگ زده شده است را همه در جامعه می زنند .در هر صورت برای اینکه اطلاع رسانی در بافق گسترش یابد باید هوای هم را داشته باشیم.

 2. مریم می‌گه:

  ممنون آقای رضایی.نکات آموزنده ای بود

 3. پرستار می‌گه:

  سلام.اقای رضایی در بعضی از مراجعات انجام شده به بیمارستان دراثر ناشی از مصدومیت ها بیمار حاضر به انجام بخیه ودر معاینه نیز همکاری با پزشک وپرستار نمی نماید که به صورت صحیح زخم شتشو شود ودر بعضی از موارد خود بیمار برای زخم خود تصمیم می گیرد

 4. گل نرگس می‌گه:

  باسلام با نظر پرستار کاملا موافق هستم چون تعداد زیادی از بیماران به جای پزشک هم نسخه می پیچند از کلیه ی پرستاران که باتلاش وکوشش خستگی ناپذیر زحمت می کشند تقدیر وتشکر میکنم