پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۳۸:۴۱ قبل از ظهر

مژده به مادران باردار

کد خبر: 45359
تعداد بازدیدکننده: 523
تاریخ: ۰۶ مرداد ۱۳۹۳

به گزارش بافق فردا:

مصاحبه با مسئول بخش زایمان بیمارستان ولیعصر(عج)در راستای طرح تحول نظام سلامت

زایمان طبیعی حق طبیعی هر مادر و تسکین درد وظیفه پزشک و ماما

بارداری و مادر شدن از شیرین‌ترین و دلنشین‌ترین دوران زندگی هر زنی به شمار می‌رود اما ترس از دردهای زایمان و گاهی مشکلات پس از آن در سال‌های اخیر بسیاری از مادران را واداشته که به انجام عمل سزارین تن در دهند. بخش زنان و زایمان بیمارستان‌ها از پر رفت و آمد‌ترین بخش‌های هر بیمارستانی است. زن جوان به پهلو خوابیده و هر از چندگاهی به ملحفه سفیدش چنگ می‌زند و از درد به خودش می‌پیچد. می‌گویند تا درد بر مادر مستولی نشود بچه به دنیا نمی‌آید. وحشت از درد زایمان این روز‌ها مادران را به انتخاب راه وحشتناکی به نام سزارین وادار کرده است.

این در حالی است که طول مدت شروع درد زایمان تا وقوع تولد یک فرآیند طبیعی است که در مدت زمان مشخصی با افزایش دوره‌ای درد و در فواصل زمانی معین اتفاق می‌افتد اما می‌توان بر درد زایمان غلبه کرد. بر اساس یک بررسی علمی، درد در زنان باردار بالا‌تر از ۴۰ سال، به خصوص در زایمان اول، به ‌مراتب طولانی‌تر و شدید‌تر است هیجان، ترس و اضطراب زن باردار هم بر شدت درد تاثیر دارد…

زایمان بدون درد واقعیت دارد؟

بله. چنین اتفاقی رخ می‌دهد به شرط آن‌که مادر نوزاد و همسر زن باردار از مدت‌ها قبل به فکر انجام آن افتاده باشند. درد زایمان شدید‌ترین دردی است که اکثر زنان در طول زندگی خود تجربه کرده‌اند. این درد در بارداری اول به ‌مراتب شدید‌تر و طولانی‌تر است. عوامل متعددی در شدت و الگوی دردهای زایمانی تاثیر دارند. تعداد موارد بارداری، جنس نوزاد متولد شده، توانایی بدنی و قدرت جسمانی زن، وضعیت دهانه رحم و ارتباط آن با اندازه جنین از جمله عواملی هستند که‌گاه سبب افزایش درد زایمان می‌شوند. نخستین‌بار در سال ۱۸۴۶ از اِتِر در زایمان استفاده شد. روش بی‌حسی موضعی دور نخاعی نیز برای ایجاد بی‌دردی در زایمان طبیعی به کار گرفته شد. این شیوه به سلامت مادر و جنین لطمه‌ای وارد نمی‌کند. بعد از این بود که استفاده از روش‌های القای بی‌دردی هنگام زایمان مرسوم شد که در واقع‌‌ همان زایمان بی‌درد محسوب می‌شود و منظور از آن زایمان بدون درد مطلق نیست بلکه کمک می‌کند دردهای زایمانی برای مادر قابل تحمل‌تر باشد.

خانم سلوکی مسئول بخش زایمان بیمارستان ولیعصردر خصوص تمهیدات و اقدامات انجام شده این واحد در خصوص طرح تحول نظام سلامت موارد ذیل را بیان داشتند:

این طرح با هدف ارتقا کیفیت خدمات سلامت و کاهش هزینه های بستری در سطح کشور به اجرا در آمده است. در راستای تحقق اهداف طرح تحول و عملیاتی شدن یکی از ارکان مهم آن یعنی ترویج زایمان طبیعی تصمیماتی جهت اجرا هر چه بهتر آن توسط مسئولین دانشگاه و بالطبع مسئولین بیمارستان اتخاذ شده است. شعار ما دراین مرکز: زایمان طبیعی حق طبیعی هر مادر و تسکین درد وظیفه هر پزشک و ماما میباشد.ایشان همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در مرکز موارد ذیل را بیان کردند:

– درمانگاه مامایی با مستقر کردن یک ماما در جهت تشویق مادران باردار به انتخاب زایمان طبیعی وارائه آموزشهای لازم اقدام نموده است.

– اولین گام در زایمان طبیعی افزایش آگاهی مادران باردار در خصوص این فرایند میباشد، که در این رابطه درمانگاه این مرکز اقدام به برگزاری کلاس آموزشی زایمان فیزیولوژیک و بی درد جهت مادران باردار و همراه ایشان به صورت هفتگی نموده است. دراین کلاسها علاوه بر آموزشهای لازم در خصوص دوران بارداری، زایمان طبیعی و فرایند آن، آموزشهایی در رابطه با بهداشت باروری، تغذیه، کار، استراحت و ورزش در بارداری ارائه میشود.

– آمار زایمان طبیعی این مرکز در کمتر از یک ماه از شروع اجرایی شدن این طرح تا حدود ۲برابر افزایش پیدا کرده وآمار سزارین تقریبا با آمار زایمان طبیعی برابری میکند، که طی برنامه ریزی های انجام گرفته امید است در آینده نزدیک به حد استاندارد برسد.

– روشهای بی درد سازی زایمان طبیعی در این مرکز شامل :

      آماده کردن روحی و روانی مادر باردار

      تکنیکهای تنفسی، تن آرامی و ماساژ با استفاده از روغن های مخصوص ماساژ

      استفاده از روشهای اسپاینال و اپیدورال

استفاده از گاز انتونوکس

درحال حاضر از شروع طرح زایمان بی درد تعداد ۴مورد دراین بیمارستان انجام شده است

                                                                                    روابط عمومی بیمارستان ولیعصر(عج) بافق

طرح تحول نظام سلامت.jp2g طرح تحول نظام سلامت

۳ نظر

 1. بافقی می‌گه:

  تشویق خانواده ها به داشتن فرزند بیشتر و حتی رایگان نمودن زایمان طبیعی به جای خود اما در بیمارستان بافق بیش از این موارد نیاز به تجهیز نمودن بیمارستان میباشد.ایا با خود فکر کردید اگر مادری زایمان زودرس داشته باشد بدون داشتن تجهیزات در این بیمارستان چه باید بکند؟تا کی قرار است بیماران بافقی به خاطر نبود امکانات به بیمارستان های یزد فرستاده شوند؟ایا استرس زایمان و حتی ترس از دست دادن فرزندی که مادر با این همه مشقت از او نگهداری کرده و درد زایمان برای این مادر بس نیست .ایا با خود فکر کرده اید مادری که به ناگاه نیمه شب زمان زایمان زودرس او فرا میرسد بدون داشتن وسیله ای برای اعزام به یزد و حتی گفتن این جمله که فرزند تو نارس است و تجهیزات لازم در این بیمارستان وجود ندارد و تو باید به یزد بروی و اگر در اینجا بمانی فرزند خود را از دست میدهی و حتی در قبال ماندن خود در اینجا باید رضایت بدهی چه معنایی دارد؟
  ایا وقت ان نرسیده که از خیرین این شهر به جای ساختن چندین مسجد در یک کوچه و حتی بدون استفاده ماندن چندین مسجد از کمک انها در تجهیز بیمارستان استفاده نمود؟البته قصد توهین و یا جسارت به این افراد ندارم اما ایا ثواب تجهیز کردن بیمارستان بیش از ساختن مساجد بدون نمازگزار نیست؟
  و مورد دیگر ایا این بیمارستان دولتی به یک دکتر متخصص در شیفت شب نیاز ندارد؟ایا در روزهای تعطیل و یا در نیمه شب میتوان از بروز بیماری جلوگیری کرد؟خود بنده چندین سال پیش به خاط نبود دکتر زنان و بی تجربگی مامای شیفت شب و نبود بخش ان ای سی یو تمام این موارد را تجربه کردم.از شما خواهشمندم در راستای طرح ارتقای سلامت بیمارستان به فکر تجهیز کردن این بیمارستان به بخش ان ای سی یو برای نوزادان باشید.با توجه به ای که تعداد زایمان های زودرس در این دوره طبق امارهای گزارش شده بالا رفته است این بخش یکی از بخش های ضروری این بیمارستان میباشد.با تشکر

 2. ستاره می‌گه:

  همه این ها درست .الان که دکتر زنان سرکارخانم تراب زاده ازبافق رفته بگویید چه کنیم واقعا حیف این دکتر خیلی خانم باکمالات ومتخصصی بودن واقعا برای بافق متاسفم همچین دکترهایی را ازدست میدهند منکه خیلی ناراحتم وپریشان الان که نزدیک زایمانم هست واقعا میترسم با دکتر بی تجربه جدید روبرو بشوم خدا به ما رحم کند.با افزایش امار زایمان دربافق بخاطر دکتر تراب زاده حال دوباره امار کاهش یافته ومردم به یزد مراجعه میکنند بیایید برای پیشرفت شهرمان درحوزه درمان راهی بیاندیشیم

 3. هستی می‌گه:

  سلام واقعا از همه نظر عالی هستن پیشرفت کردن