سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۴۴:۳۲ قبل از ظهر

خبرگزاری که از هول حلیم افتاد در دیگ

کد خبر: 46329
تعداد بازدیدکننده: 333
تاریخ: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳

 

عباس ابراهیمی خوسفی
خبرگزاری فارس ( یزد ) و یزد رسا از هول حلیم در دیگ افتادند
یکی از ابزارهای موثر و مفید در زمینه آگاهی بخشی و اثرگذاری بر حفظ ارزشها و هنجارهای جامعه و جهت دهی زندگی اجتماعی و رشد و هدایت افکار عمومی «رسانه های جمعی» هستند. تا آنجا که دانشمندان علوم اجتماعی، رسانه های جمعی را در ردیف عوامل شخصیت ساز قرار داده از رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می شود خبرنگار و رسانه در حقیقت امانتدار مردم در دستیابی به اطلاعات هستند و باید این امانت را به خوبی ادا کنند. نخستین اصل بین المللی اخلاق حرفه ای در خبرنگاری است که در چهارمین نشست مشورتی یونسکو در پراگ و پاریس در سال ۱۹۸۳ مورد تاکید قرار گرفت. بر اساس این اصل مردم و افراد حق دارند تصویری واقعی از جهان بیرونی را از طریق دستیابی به اطلاعات صحیح و جامع در اختیار داشته باشند.‏ دست بردن در اخبار با هدف تغییر محتوا و ماهیت آن به نوعی خیانت در امانت است. اما اصل دوم نشست چهارم یونسکو در سال ۱۹۸۳ از مجموعه اصول بین المللی اخلاق حرفه ای در خبرنگاری این چنین می گوید: «بارزترین وظیفه خبرنگار این است که با رعایت حق مردم برای دستیابی به اطلاعات معتبر و درست، شرافت حرفه ای خود را در خدمت واقعیت عینی قرار دهد. به نحوی که واقعیت ها وجداناً با محتوای اصلی خود انعکاس یافته و بدون ایجاد تحریف، نشان دهنده ارتباطات اساسی باشد با این مقدمه که از متن بیشتر شد خواستم گلایه ای داشته باشم .
از خبرگزاری فارس که حداقل خودم با ورم دارم یک خبرگزاری حرفه ای هست .
با کما ل تعجب خبری را این خبری گزاری برروی خروجی خود گذاشته بود که در قالب هیچکدام از اصول اخلاق حرفه ای خبرنگاری نمی گنجید .
آنقدر عجولانه و غیرحرفه ای خبر تهیه ی و ارسال شده بود که مبتدی ترین خبرنگاران را به خنده وا می داشت در خبر آمده بود نوبخت معاون اول رئیس جمهور امروز در یزد در جلسه ی شورای اداری استان بدون حضور خبرنگاران شرکت کرد در حالیکه جلسه ی اداری استان نبوده و ظاهرا یکی از جلسات برنامه ریزی استانداری بوده دومین سوتی این خبرگزاری حرفه ای ذکر عنوان معاون اول رئیس جمهور برای دکتر نوبخت بوده در حالیکه دکتر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بوده ( میان ماه من تا ماه گردون / تفاوت از زمین تا آسمان است ) خوشبختانه  این خبر طنز گونه هنوز به گوش جناب آقای جهانگیری نرسیده و گرنه گلایه می کرد پستش را در یزد توسط خبرگزاری فارس و یزد رسا به ثمن بخس فروخته شده .
راستی دوستان و سروران من در این خبرگزاری و سایت یزد رسا از تخریب این دولت دنبال چه نتیجه ای می گردند ؟ شاید سروان گرامی آن روزهای سیاه تحریم همه جانبه را فراموش کرده اند که دم از تحریم خبری می زنند .نمی دانم چه بنویسم و کاش کمی در زمینه ی نرم افزارکامپیوتری وارد بودم و بریده ای از خبر فوق را در اینجا می آوردم آنگاه قضاوت را به کاربران عزیز واگذارمی کردم که (مَن أَنصَفَ النّاسَ مِن نَفسِهِ رُضِىَ بِهِ حَکَما لِغَیرِهِ؛ هر کس با مردم منصفانه رفتار کند، دیگران داورى او را مى‏پذیرند.تحف العقول، ص‏۳۵۷) پس دوستان عزیزم در خبرگزاری فارس و سایت یزد رسا باور کنید هر چقدر رسانه تلاش کند تا در چارچوب اصول اخلاقی رفتار کند، به همان اندازه به سمت «حرفه ای شدن» و جلب اعتماد عمومی گام بر می دارد.لطفا اعتماد عمومی که سرمایه واقعی یک رسانه است از دست ندهید و از هول حلیم در دیگ نیفتید
عباس ابراهیمی خوسفی
خدمتگزار مردم در بافق فردا

 

 

۵ نظر

 1. 2500 می‌گه:

  جنگ قدرت شروع شده است و مردم نباید خود را درگیر این بازیهای جناحی کنند-هیچ ثمری برای عموم مردم ندارد-حمایت از جناحها تا به حال سودی برای مردم عادی نداشته است
  البته تحریم ها هنوز هم وجود دارد و کاهش نیافته است-تازه اگر در انرژی هستی هم کامل تخته بشه بازهم بسیاری از تحریمها وجود خواهد داشت زیرا برای موضوعهای دیگر وضع شده است.حتی تحریمهای انرژی هسته ای هم در مدت طولانی برداشته خواهد شد.
  در زمان صدام-عراق تحریم شد و هنوز بخشی از تحریم ها با وجود سقوط صدام وجود دارد-در نظر داشته باشید که بیش از ده سال از سقوط صدام می گذرد.
  تحریمهای بانکی هنوز وجود دارد و وجود خواهد داشت.
  در هر صورت دور نمای خوبی برای اقتصاد و دیگر مسائل ایران نمی بینم و حتی اعتقاد دارم که تحریمها در آینده تشدید می شود
  در نظر داشته باشید که تحریمها کشورها را از پای در می آورد-روسیه از زمانی که تحریم شده ملیاردها دلار از سرمایه گذاران خود را از دست داده است
  خودتان را درگیر مسائل جناحی نکنید و فقط به ایران بیندیشید

 2. 2500 می‌گه:

  احتمال توافق هسته ای کم است،اوباما هم این حرف را تایید می کند:
  http://baharnews.ir/vdcb0zbs.rhbgapiuur.html

 3. محمد می‌گه:

  اقای ابراهیمی گیرم که حرفهای شما همه درست شما از این همه خرده گیری چه منظوری داری ؟

 4. ناشناس می‌گه:

  ببخشید.مثل فارسی را خراب نکنید.
  میگن:فلانی از هول حلیم افتاد (تو)دیگ.نه اینکه بگن:افتاد(در) دیگ.
  بازم میگم ببخشید

 5. پیر دانای همدان می‌گه:

  اقای ابراهیمی ول کن بابا
  کجا بین معاون اول تا معاون راهبردی
  تفاوت از زمین تا اسمان است
  به چه چیز ها گیر دادید
  خواهشا برید دو تا خبر جدید از اعتصاب و جنگ داخلی معدن تو سایت بزارید مردم روشن شوند