شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۱۷:۲۳ بعد از ظهر

برخی رئیس‌جمهور را عصبانی می‌خواهند

کد خبر: 46903
تعداد بازدیدکننده: 54
تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳

به گزارش بافق فردا به نقل از انتخاب

حقیقتا بابت لحن حسن روحانی در انتقاد از مواضع دلواپسان کمی تعجب کردم. چراکه در یک سال اخیر خط مشی ایشان متعادل بود. این «‌به جهمنی» که آقای رئیس‌جمهور در سخنانشان به کار بردند نشان‌دهنده تغییرلحن شخص رئیس‌جمهوری بود و بهتر بود که اینچنین نمی‌شد. این لحن در راستای خواسته منتقدان دولت به ویژه در بخش سیاست خارجی و مذاکرات بود.این جریان منتقد و مخالف می‌خواهند موجبات عصبانیت دولت و رئیس‌جمهوری را فراهم کنند تا او را به تقابل با خود بکشانند. البته ممکن است که آقای رئیس‌جمهور هنوز به آن حد نرسیده باشند ولی کلام و مطالبی که در سخنرانی اخیرشان مطرح کردندبیانگر موضوع دیگری بود لذا باید در انتخاب کلمات دقیق بود چرا که گزینش کلمات بسیار دارای اهمیت است علاوه بر این، سخنان آقای رئیس‌جمهور نیز به گونه‌ای بود که می‌توان برداشت‌های متفاوتی از آن داشت.

وقتی این مطالب را مطالعه کردم در نگاه اول اینچنین متصور شدم که ایشان روی سخنش به تمامی جریان‌های سیاسی داخلی و خارجی مخالف مذاکرات است بدین معنا که ایشان در برابر کشورهای غربی هستند چراکه ایشان در سخنان خودشان نیز به روشنی از تلاش برخی جریان‌های سیاسی خارجی برای ترویج اسلام هراسی و ایران هراسی در منطقه و جهان صراحتا انتقاد کردند. بر این اساس باید سخنان آقای رئیس‌جمهور انتقادی از عموم جریان‌های سیاسی داخلی و خارجی ارزیابی شود که البته در این میان، جریان‌های سیاسی منتقد دولت، انتقادات رئیس‌جمهور را خطاب به خود دانستند. در یک جمع‌بندی نهایی به تمام جریان‌های سیاسی داخلی کشور توصیه می‌شود که به جای توجه به حواشی سخنان رئیس‌جمهور، ذهن خود را معطوف به اصل این سخنان کنند که بجا و دقیق بود. آقای روحانی در اصل کلام شان اینچنین عنوان کردند که تا وقتی منطق، درایت و استدلال کافی برای رسیدن به موفقیت در مذاکرات را داریم نباید از اصل مذاکرات بترسیم.

به عقیده آقای رئیس‌جمهور می‌توان با استفاده از نیروی مجرب و منطق سنجیده از حقوق مسلم جمهوری اسلامی دفاع کرد و دلواپسی و لرزیدن از مذاکرات بی‌معناست. اما متاسفانه آنچه که در این روزها جریان دارد این است که تمام نگاه‌ها و توجه‌ها معطوف به حاشیه‌ها شده و کمتر کسی بر این اصول تکیه دارد. توجه به حواشی هیچ نتیجه برای کشورا نخواهد داشت جز آنکه وقت مسئولان، مردم و رسانه‌ها که برای رسیدن به برنامه‌های کلان و هدفمند است صرف حواشی بی‌فایده می‌شود.

در نهایت با وجود تمام حاشیه‌های به وجود آمده باید دانست سخنان رئیس‌جمهور تا حدودی ناشی از تغییرلحن بوده که ممکن است باعث درگیر شدن دولت با مسائل حاشیه‌ای و دور ماندن از برنامه‌های کلان و دقیق نظام شود. رفتار دوگانه منتقدان دولت در این روزها یک بار دیگر نشان داد که عده‌ای به دنبال بهانه جویی برای تخریب و مانع تراشی هستند پس چه بهتر که آقای رئیس‌جمهور کمترین توجه را به حاشیه داشته باشند و چنین مسائلی را در صورت نیاز و اهمیت به مسئولان رده پایین‌تر از خود واگذار کنند.

آیت الله غرویان

۵ نظر

 1. میرزا می‌گه:

  ما کاری به این حرفا نداریم
  همه ی این کارها بازیست
  هزار و یک بدبختی داریم -لحن رییس جمهور به ما چه؟؟
  احمدی نژاد امید ما را نا امید کرد ،روحانی نیز همینطور
  مطمئن باشید دیگر بین بد و بدتر انتخاب نخواهیم کرد.

 2. حامد می‌گه:

  روحانی متشکریم

 3. مجتبی می‌گه:

  با سلام خدمت شما
  لطفا مطالب علمی نیز در این سایت قرار دهید.

  :O:-Pباتشکر

 4. آرش می‌گه:

  دمش گرم رضایی یادتونه موقع مناظره به روحانی گفت شما با این اعصابتون چجوری میخواین رئیس جمهور بشین . بابا این اینکاره نیست رای هم که آورده بخاطر طرفداری هاشمی بود هنوز خودشم باور نداره فکر میکنه مردم اونو دوس داشتن که بهش رای دادن

 5. ح-ا-ا می‌گه:

  روحانی متشکریم