جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۱۵:۲۷ قبل از ظهر

اجرای طرح پزشک خانواده در تابستان سال جاری

کد خبر: 4703
تعداد بازدیدکننده: 137
تاریخ: ۲۰ خرداد ۱۳۹۱

در شورای سلامت شهرستان بافق مطرح شد : اجرای طرح پزشک خانواده در تابستان سال جاری

دکتر میرجلیلی : اجرای موفقیت آمیز این طرح نیازمند فرهنگ سازی و تعامل تمامی دستگاه های اجرایی است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق ،‌ فرماندار بافق در نشست شورای سلامت شهرستان که با حضور اعضای این شورا در محل فرمانداری بافق برگزار شد ضمن تشریح دستور کار جلسه اظهار داشت: اگر مقایسه و نگرشی داشته باشیم در جامعه امروز نسبت به قبل از انقلاب می بینیم به برکت انقلاب در تمام زمینه های علمی،‌فرهنگی ، پزشکی ،سلامت و… پیشرفتهای خوبی داشتیم.

“حسین ندافیان” به اجرای طرح پزشک خانواده شهری اشاره کرد و ادامه داد: مهمترین موضوعی که در سال ۱۳۹۰ مد نظر وزارت بهداشت و درمان قرارگرفت و در مجلس تصویب شد طرح پزشک خانواده بود که در چند استان کشور این طرح بصورت پایلوت اجرا شد.

وی همچنین، این طرح را از برنامه های اصلی وزارت بهداشت و درمان در سال جاری خواند و گفت: این طرح امسال در استان یزد و همزمان در شهرستان بافق هم اجرا می شود که بطورکلی اجرای این طرح، یکی از بهترین راهکارها برای برقراری عدالت در تامین سلامت افراد جامعه است.

فرماندار بافق تصریح کرد: ارتباط دو سویه و مستمر میان پزشک خانواده و کسی که او را به عنوان پزشک خویش انتخاب کرده است سبب می­شود که مراقبت از او پیوستگی یابد و بسادگی قطع نشود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بافق نیز با اشاره به طرح پزشک خانواده و اجرای این طرح طی چند ماه اخیر گفت: طرح پزشک خانواده سلامت نگر است و با اجرای آن سطح سلامت در سطح ملی ارتقاء می یابد و باعث توسعه اقتصادی و بازگشت هزینه ها می شود.

“سید محمد میرجلیلی” تصریح کرد: اجرای موفقیت آمیز این طرح نیازمند فرهنگ سازی بوده و لازمه تحقق این هدف مهم نیز، تعامل تمامی دستگاه های اجرایی است.

وی افزود : طرح پزشک خانواده از سال ۱۳۸۴ در مناطق روستایی شهرستان بافق اجرا شد و جمعیتی حدود ۷هزار نفر زیر پوشش آن قرار گرفتند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بافق با اشاره به نسخه ۰۲ پزشک خانواده در شهرستان بافق با اشاره به این که تمام اقدامات اولیه جهت اجرای طرح پزشک خانواده در جمعیت شهری بافق انجام شده است اظهارامیدواری کرد: این طرح با تمام قوت و ارائه خدمات با کیفیت در شهرستنان بافق اجرا شود.

میرجلیلی با تشریح کامل دستورالعمل اجرای طرح پزشک خانواده گفت: پزشک خانواده ، در نخستین سطح خدمات ، عهده­دار خدمات پزشکی سطح اول است و مسوولیت­هایی از قبیل: تامین جامعیت خدمات ، تداوم خدمات، مدیریت سلامت ، تحقیق ، و هماهنگی با سایر بخش­ها را بر عهده دارد.

وی ایجاد نظام ارجاع و نظام‌مند کردن سطح‌بندی خدمات، توزیع عادلانه خدمات سلامت، افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت،  تسهیل فرآیند خدمات سطح یک، کاهش هزینه‌های غیر ضروری نظام سلامت، افزایش پوشش خدمات، جلب مشارکت بخش خصوصی و الکترونیکی شدن پذیرش بیماران را از جمله اهداف و مزایای مهم طرح پزشک خانواده بیان کرد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بافق با اشاره افراد تحت پوشش این طرح گفت:به صورت کلی پزشک خانواده شامل همه اعضای خانوار یک فرد خواهد بود مگر در مواردی که به دلایل خاص این امر برای یک یا چند نفر از اعضای خانوار مقدور نباشد، در این موارد با نظر ستاد شهرستان یکی دیگر از پزشکان همان مرکز به عنوان پزشک خانواده فرد معذور انتخاب خواهد شد.

میر جلیلی ادامه افزود: در حال حاضر دانشگاه علوم پرشکی یزد با همکاری سازمان های بیمه رسان این طرح را در تابستان سال جاری اجرایی خواهد کرد که شامل ثبت نام پزشکان متقاضی شرکت کننده در این طرح تا تاریخ ۲۵/۳/۹۱ در مرحله بعد ثبت نام مردم از طریق سایت و در آخر شناسایی افراد ثبت نام شده و تشکیل پرونده الکترونیک برای آنان می باشد که امیدواریم با اجرای این طرح ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر از همشهریان بافقی تحت پوشش طرح پزشک خانواده قرار گیرند.

وی ایجاد نظام ارجاع و نظام‌مند کردن سطح‌بندی خدمات، توزیع عادلانه خدمات سلامت، افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت،  تسهیل فرآیند خدمات سطح یک، کاهش هزینه‌های غیر ضروری نظام سلامت، افزایش پوشش خدمات، جلب مشارکت بخش خصوصی و الکترونیکی شدن پذیرش بیماران را از جمله اهداف و مزایای مهم طرح پزشک خانواده بیان کرد