پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۱۲:۵۶ قبل از ظهر

ماندن یارفتن؟مسئله این است

کد خبر: 47083
تعداد بازدیدکننده: 131
تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

محمد رضا رضایی

ماندن یارفتن؟مسئله این است
(قبرهای گران قیمت)
افرادی که روزانه سایتهای بافق رومرور می کنند شاید غیراز خبرهای مختلف که اکثراهم ناامید کننده هستندچیزی دستگیرشان نمی شودالبته گاهی هم مطالب متنوعی هست .این شد که دست به قلم شدم شاید تنوعی باشد از جنسی دیگرتنوع قیمتی به شما خواهم گفت که گرچه خوارآید. روزی به کارآید.امید وارم بعدازعمری بابرکت وسراسرشادی بکارآید.
باتوجه به تورم این روزها حتی برای مردن بایددودوتاچهارتاکردوپس ازآن تصمیم گرفت ماندیارفت.دیگرآن روزهاگذشت که شاعرمی فرمود.
سهم ماازخاک وقتی مستطیلی بیش نیست جای مااینجا یا آنجا چه فرقی میکند؟
شاعرعزیزالهی خداپدرومادرت روبیامرزه امروزفرق می کنه.میتوانی یک مستطیل خاکی باقیمتی زیرصد هزارتومان درقبرستانی دورازآب وآبادی داشته باشی یا مستطیلی سبزواکازیون با قیمتی چندصد میلیونی.البته به این مورد اگرهزینه های کفن ودفن ومراسمات مختلف را هم اضافه کنید شاید هوس مردن ازسرتان بیرون برود.وباهزینه های جاری زندگی وتورم کناربیائید.بخصوص ما بافقیها که درچشم وهم چشمی حتی درمردن ومراسمات بعدازآن شهره ایم و به آن اضافه کنید تاحدی مرده پرستیمان را.بعضی ازاقوام را یادرخیابان ازراه دورزیارت می کنیم یا برای خداحافظی به قاضی می رویم.
بگذریم.شاید فکرکنیدهزینه های کفن ودفن فقط دربافق بالاست وقبرهای میلیونی فقط دربافق فروخته میشود اگر اینطورفکرمی کنید سخت دراشتباهید با من باشید تاچندتاقبرگرون قیمت توپ به شما معرفی کنم شاید خدای ناخواسته بکارآید.
درقطعات جدید بهشت زهرای تهران قیمت هرقبرسه طبقه حدود ۳۰۰ هزارتومان است. سازمان بهشت زهرا به شما پیشنهاد می کند برای رعایت مسائل شرعی هرسه طبقه را با هم به قیمت حدود یک میلیون تومان بخرید، اما در قطعات قدیمی ترکه طبیعتا دردسترس تروآبادتراست،قیمت ها ازپنج میلیون تومان شروع شده و تا ۶۰ میلیون تومان و بیشتر هم می رسد. این وضع درمشهد مقدس و مجاورت حضرت علی بن موسی الرضا(ع)جالب تراست. با این که قیمت قبردرقبرستان بهشت رضا(ع) تقریبا همانند بهشت زهرا است، اما چون این گورستان خارج ازشهرودوراز دسترس است، بسیاری به داخل حرم مطهر رضوی وقبرستان خواجه ربیع فکر می کنند و این فکر کردن آنها را با قیمت های جالب روبه رو می کند. برای خرید قبر در حرم مطهررضوی دست کم باید ۱۵۰ میلیون تومان وحداکثر ۴۵۰ میلیون تومان بپردازید.
در قبرستان خواجه ربیع نیز قیمت ها ازهشت میلیون تومان شروع شده و تا ۷۰ میلیون تومان ادامه پیدا می کند. با این حال بازهم متقاضی برای خرید قبر، فراوان است. حالا دیگر خودتان قیمت یک متر پنت هاوس فوق لوکس را با خانه آخرت مقایسه کنید و هر نتیجه ای می خواهید، بگیرید.
اگر دراینترنت جست‌وجو کنید، آگهی‌هایی را می‌بینید که با توجه به افزایش تورم و گران شدن خانه وملک. مالکان خانه‌های آخرتشان را برای فروش گذاشته‌اند وقیمت این خانه‌ها دررقابتی تنگاتنگ گوی سبقت راازقیمت خانه‌های سطح شهرربوده‌اند
گفته می‌شود که دربنگاه‌های معاملات املاک اطراف بهشت‌زهرا می‌توان آمارقبرهایی راکه برای فروش گذاشته شده‌اند را نیزگرفت ودرقطعات مختلف این آرمستان می‌توان دلالانی را یافت که به کارخرید وفروش قبرمشغولند وهریک برای خانه‌های آخرت نرخ‌گذاری می‌کنند وهمانند بازاراملاک درسطح شهرها به تبلیغ این خانه‌های آخرت می‌پردازند. شنیده ها حاکی ازآن است که قبرهایی درامامزاده صالح تاهفتصد میلیون فروخته میشوند تامردگان بتوانند در کمال آرامش وآسایش به زندگی اخروی خود برسند.وجواب نکیرومنکررابدهند.
واما این آخرین نرخ نیست و قیمت بالای قبر مختص ایران نیست
درصدرگران ترین قبرهای جهان گورستان ((کلسشال))قرارمیگیرد گورستانی فضایی .هزینه ارسال یک جسد به این گورستان مبلغ ناقابل یکصد وده میلیارد تومان خودمان میشود.
قیمت هرقبردرپارک یادبود ((وست وود)) لس آنجلس مبلغ سیزده میلیارد تومان میباشد که باید نقدا پرداخت گردد.
مقام سوم متعلق به گورستان وودلاون است که برای آرمیدن درآنجا مبلغ پنج میلیاردتومان ناقابل طلب میکنند.شهرت این گورستان به واسطه آرمیدن ۱۹۲ مسافر کشتی تایتانیک دراین گورستان است.
و مقام چهارم مربوط به گورستان ((کرایونیکس))درایالت آریزونای آمریکاست که مبلغ یک میلیارد تومان میطلبد.البته دراین گورستان پیشرفته با فناوری پیشرفته سرمازدایی .جسد رابرای نیازهای پزشکی بازماندگان سالم نگه میدارند وپس از صد سال دفن میکنند.

محمدرضارضایی بافقی

۱۴ نظر

 1. بافقی می‌گه:

  آقای رضایی توهم بیکاری هرروزتواینترنت هرچی پیدامی کنی برای مامیزاری. باباوقتی مردیم یک کسی خاکمون می کنه اصل اونه که اعمالت درست باشد./خدانگه دار

  • محمدرضارضايي. می‌گه:

   بافقی جون خوشم میاد که پای ثابت تمام مطالب سایتی ونظر هم یادت نمیره ممنون.خدمتت عرض کنم سلیقه ها فرق میکنه یه سایت باید برای همه سلیقه ها مطلب داشته باشه بطور کلی خیلی از مردم از مطالبی که مربوط به مرگ هست خوششون نمیاد واین میتونه از برخی نظرات استنباط بشه اما واقعیتی انکارناپذیره شما با دید اطلاعات عمومی یا اطلاعات جدولی به اون نگاه کن قطعا یه مطالب مفیدی هم میتونی از اون کسب کنی .بازم ازت ممنونم شاد باشی

 2. شاهکار می‌گه:

  به نظر من،مردم بافق حق دارند نا امید و عصبانی باشند زیرا مسئولین به خواست آنها توجهی نکردند و به خواسته های آنان وقعی ننهادند(کلمه وقعی ننهادند را از این سایت یاد گرفتم-چون زیاد ذکر می شود)
  عصبانی تر هم شده اند وقتی عده ای زبان به تهدید گشوده اند.واقعا قابل قبول نیست که مردم بافق را اینچنین تهدید می کنند.
  نمی دانم چند روز آینده چه اتفاقی در بافق می افتد ولی ترساندن مردم چاره ساز نیست.

 3. سید علی می‌گه:

  بازم خدا را شکر که خاک کردنمون در قاضی هزینه ای نداره و میتونیم با خیال راحت بمیریم و از این دنیای سراسر گناه و بعضاً انسانهای دورو که به فکر منافع خودشون هستند تا دیگران، فرار کرد

 4. مسعود می‌گه:

  ما خودمان قبول کرده ایم که همیشه باید بین بد و بدتر انتخاب کنیم.این وضعیت را خودمان پیش آورده ایم.باید یکبار راه سومی را برگزینیم.زیرا هر گاه بین بد و بدتر ،بد را انتخاب کنیم با گذر زمان،بد تبدیل به بدتر می شود.اما اگر برای یکدفعه هم که شده دل را به دریا بزنیم و راهی دیگر ،پیدا کنیم و طرحی نو در اندازیم.می توانیم به آینده امیدوار باشیم.واقعا شرایط الان جوانان ما همین است.اصلا میلی به زندگی ندارند.
  من تصمیم گرفتم، دیگر بین بد و بدتر انتخاب نکنم.

  افسوس و دو صد افسوس

 5. حسنی نژاد می‌گه:

  آقای رضایی به نظر من مردن بهتر است همانطور که فردوسی بزرگ می گوید :

  چو ناکـس به ده کدخدایی کند …..کشاورز بـــاید گدایی کند

  به یـزدان که گرما خرد داشتیم ….. کجا این سر انجام بد داشتیم؟

  بسوزد در آتش گرت جان و تن ….. به از زنـــــــدگی کـردن و زیستن

  اگر مایه زندگی بندگی است ….. دو صدبار مردن به از زندگی است

  بیـا تا بکوشیـم و جنگ آوریم ….. برون سر از این بار ننـگ آوریم

 6. موش کور می‌گه:

  وقتی دنیا هدف میشود
  همین میشود که میبینید
  پس تا دیر نشده حسابتان را از این آدمها جدا کنید
  فاستبقوالخیرات

 7. میثم می‌گه:

  احمد شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور امروز یک‌شنبه ۲۶ مردادماه با اشاره به افزایش خودکشی در ایران گفت: “چهار هزار و ۵۵ نفر در سال گذشته(۱۳۹۲) در اثر خودکشی جان باخته اند.”

  به گزارش خبرگزاری دولتی ایران(ایرنا) رئیس سازمان پزشکی قانونی افزایش خودکشی را”نگران کننده” دانسته و گفته که این مسئله نشان می دهد که سلامت روانی جامعه مطلوب نیست.

  فقدان آمار دقیق خودکشی در ایران

  براساس آمارهای موجود در سال ۱۳۹۱ تهران با ۴۰۹،‌ کرمانشاه با ۲۷۱ و گیلان با ۲۳۱ مورد فوتی، بیشترین و استانهای خراسان جنوبی با ۱۸، کهگیلویه و بویراحمد با ۲۴ و خراسان شمالی با ۲۵ فوتی کمترین موارد مرگ ناشی از خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند که از این میان بیشترین آمار خودکشی به شیوه “حلق آویز” بوده است.

  درهمین حال حسن موسوی چلک، مدیرکل آسیب‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به مسئله خودکشی در میان سالمندان اعلام کرد: “ما در کشور شاهد اقدام به خودکشی سالمندان هستیم و متأسفانه خودکشی در سالمندان بسیار افزایش یافته است.”

  بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی هر ساله یک میلیون نفر در جهان خودکشی می کنند. به گفته این سازمان، بهترین راه برای مبارزه خودکشی اطلاع رسانی و آموزش راههای مقابله با مشکلات است.

  برخی کارشناسان حوزه آسیب های اجتماعی اعتیاد، فقر و مشکلات خانوادگی را از عمده دلایل خودکشی در ایران عنوان می‌کنند، بر اساس این پژوهش‌ها نیمى ازخودکشی‌ها در شهرهای بزرگ، یک چهارم در شهرها کوچک و متوسط و بقیه در روستاها اتفاق می‌افتد

 8. لطيفه می‌گه:

  آقای رضایی
  بخدا اگه من هم بیکار بودم تو سایت های مختلف دنبال مطلب می گشتم و میدادم به بیکار تر از خودم تا بندازه تو سایت . ول کن بابا حوصله داری

 9. محمدرضا می‌گه:

  جالب بود.ممنون آقای رضایی ازتنوع محصولتون

 10. یه کارگر می‌گه:

  عالی بود
  ممنون
  بازم از این سری مطالب بگزارید خوبه

 11. محمد می‌گه:

  سلام.
  یه چیزی که تو صفحه اصلی سایت بافق فردا جلب توجه میکنه قسمت تبلیغاته سایته. تقریبا وسطهای صفحه سمت چپ یه فایل فلشه که نوشته “فراخوان طراحی یادبود شهدا”. جدا از اینکه عاقبت این طرح چی شد و احتمالا به تاریخ پیوست اینه که چرا مسئول محترم سایت بعد از گذشت حدود دو ماه از آخرین مهلت ارسال آثار هنوز داره تبلیغ میکنه. واقعا چرا؟

 12. نقی می‌گه:

  بااین نوشته شما فردا قیمت قبرها در امامزاده عبدالله گران میشود

 13. داود می‌گه:

  سلام مطلب جالبی بودونظرات جالبتر