شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۱۳:۴۹ قبل از ظهر

بوی گرانی از نان بلند شد!

کد خبر: 4728
تعداد بازدیدکننده: 125
تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۳۹۱

بوی گرانی از نان بلند شد!

نگاه نمایندگان و برخی مسوولان دولتی‌ به افزایش قیمت گندم و نان در گزارش ایسنا

در یکی از نانوایی‌های وسط شهر، توی صف دوتایی‌ها ایستاده‌ام که یک نفر بی‌نوبت می‌رود جلو و یک چانه خمیر می‌خواهد،‌ خمیر گرفتن صف نمی‌خواهد‌.

اما خمیر سنگک این وقت روز به چه درد می‌خورد؟ شاید یک جورغذای جدید؟ شاید هم آشی که فقط برای نانوا می‌پزندش.

مردی که چانه را گرفته چند دقیقه بعد برمی‌گردد و کارتش را نشان می‌دهد،‌ جواز کسب را می‌خواهد و از آدم‌های توی صف می‌پرسد: کسی نفهمیده بود که چونه‌اش کمه؟

مامور تعزیرات، فرم‌هایش را پر کرده و رفته است،‌ هنوز مثل باقی آدم‌ها توی صف هستم که نان را هرچند با چانه کوچک‌تر به قیمت مصوبی که روی دیوار چسبانده‌اند بخرم،‌ کاری که همه می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزرای دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ رییس سازمان هدفمندی یارانه ها چند وقت پیش در مورد عواقب اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفته بود قرار نیست در این مرحله قیمت نان افزایش پیدا کند،‌ با این وجود بوی افزایش قیمت از نانوایی‌ها می‌آید.

در حالی که فاز اول افزایش قیمت نان در حدود یک سال گذشته قیمت نان تافتون سنتی تنوری را ۲۵۰ تومان، نان تافتون گردون و لواش ۱۲۵ تومان، سنگک ساده ۵۰۰ تومان و بربری ساده ۴۰۰ تومان کرده است‌، به زودی افزایش مجدد قیمت نان اعمال خواهد شد در حالی که قیمت فعلی هم با رشته‌ای از کم‌فروشی‌ها همراه بوده است.

صادقی معاون تعزیرات حکومتی تهران بزرگ می‌گوید از زمان افزایش قیمت نان تا امروز کم‌فروشی در نانوایی‌ها ثبت شده است،‌البته این همه کم فروشی‌های رخ داده نیست؛ چراکه در هر صورت تعدادی از موراد به چشم نمی‌آید یا کشف و ثبت نمی‌شود.

باز هم افزایش قیمت نان در دستور کار قرار گرفته است،‌اما هدفش نانوایی‌ها نیست،‌ آغاز کنندگان این طرح افزایش قیمت خرید تضمینی گندم را دلیل مطرح شدن دوباره افزایش قیمت نان می‌دانند که نه ربطی به هدفمندی دارد نه به سود راضی کننده برای نانواها می‌رسد.

محمدرضا فرزین دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها در این مورد گفته است که قیمت‌های اعلام شده از سوی ستاد تنظیم بازار بوده است، زمانی که موضوع نان در ستاد هدفمندی یارانه‌ها مطرح شد، ستاد کل یارانه مربوط به نان را حذف و قیمت فروش آن را با قیمت خرید تضمینی گندم کشاورزان توسط دولت برابر کرد؛ ضمن آن‌که دولت گندم خریداری شده را به همان قیمت خرید به آسیاب‌ها می‌فروشد.

وی همچنین تاکید کرده است که افزایش قیمت نان درآمدی برای هدفمندی یارانه‌ها ندارد ضمن آن‌که یارانه‌ای هم به مردم بابت افزایش قیمت نان اختصاص پیدا نمی‌کند؛ چراکه قیمت خرید تضمینی گندم افزایش یافته و ستاد تنظیم بازار قیمت فروش نان را براساس افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تعیین کرده است.

عباس قبادی،مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران می‌گوید با توجه به مصوبه اخیر دولت،‌ قیمت هر کیلو گندم از ۳۶۰ تومان به ۴۶۵ تومان برای گندم معمولی و ۴۸۵ تومان برای گندم دور دوم رسیده است.

حالا این افزایش ۲۹ درصدی خرید تضمینی گندم باید روی قیمت نان بیایید،‌تا دولت دوباره مجبور به پرداخت یارانه بیشتر نشود، این در حالی است که نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه امروز در صحن علنی مجلس گفت که مجلس با تلاش بسیار توانسته است دولت را در مورد افزایش ۶ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم قانع کند و قیمت خرید تضمینی را از۳۹۵ تومان به ۴۳۵ تومان برساند در حالی که افزایش قیمت اعمال شده در نان بیش از ۲۹ درصد بوده است.

در حال حاضر در گیلان‌،سنگک ۵۰۰ تومان است،‌ بربری‌،به قیمت ۴۰۰ تومان به فروش می‌رسد و لواش ۱۲۵ تومان شده است،‌همچنین با وجود این‌که استانداری قبلا اعلام کرده بود که نان در تهران گران نخواهد شد،‌ روز گذشته معاون برنامه‌ریزی استاندار تهران در مورد قیمت‌های جدید نان در تهران گفت: بر اساس تصویب کمیته بررسی ویژه آرد و نان، مقرر شد نان سنگک با وزن چانه ۶۵۰ گرم از فردا به قیمت ۶۰۰ تومان نرخ مصوب، نان لواش با وزن چانه ۱۷۰ گرم، ۱۶۰ تومان،‌ نان تافتون با وزن چانه ۲۸۰ گرم، ۳۰۰ تومان و نان بربری با وزن چانه ۶۰۰ گرم به نرخ مصوب ۵۰۰ تومان عرضه شود.

تا امروز که یک‌شنبه است،‌ استان‌های یزد،‌گیلان و تهران با افزایش قیمت رو به رو شده‌اند‌ و معلوم نیست که آیا قرار است استان‌های دیگری هم به این ماجرا اضافه شوند یا نه.

یک نماینده استان یزد در این مورد با صراحت اعلام کرده است که هنوز نمی‌داند چه کسی در مورد اعمال افزایش قیمت نان در استان تصمیم گرفته است.

دخیل‌عباس زارع‌زاده نماینده مردم بافق و مهریز همچنین گفته است که متاسفانه بررسی‌هایی نمایندگان در مورد کشف علت این افزایش قیمت تا امروز بی‌نتیجه مانده است.

این نماینده یزد با گلایه از این‌که «افزایش قیمت نان به صورت یکباره و بدون اعلام قبلی از روز یکشنبه هفته گذشته در استان یزد اعمال شده است» تاکید کرده است که تماس‌ها با استانداری، پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نکرده است.

یک نماینده مردم گیلان هم گفته است که «افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان در استان گیلان از روز پنجشنبه باعث افزایش قیمت سایر اقلام مصرفی مردم شده است».

 

محمدحسین قربانی، نماینده مردم گیلان در مجلس اقدام دولت در مورد عدم اطلاع رسانی قبلی در مورد افزایش قیمت نان را ناپسند خوانده و گفته است که متاسفانه به نظر می‌رسد دولت در مورد قیمت آرد و نان تنها منافع خودش را می‌بیند.

 

با وجود تاکید هایی که بر عدم افزایش مجدد قیمت نان تحت تاثیر هدفمندی یارانه ها وجود داشت، برخی علت افزایش دوباره قیمت نان را بالا رفتن قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته می‌دانند،‌ قربانی در این مورد می گوید: در حالی که قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان باید ۷۲۰ تومان برای هر کیلو باشد، دولت تنها ۴۳۵ تومان پرداخت می‌کند و گفته می‌شود که همین افزایش قیمت خرید تضمینی گندم را هم روی قیمت نان اعمال کرده است.در حالی که نان یکی از کالاهای راهبری اقتصاد کشور است، و دولت باید به این مساله نگاه اقتصادی داشته باشد

مواضع نماینده استان یزد البته از این هم صریح‌تر است: زارع‌زاده در مورد این‌که «امکان دارد افزایش قیمت نان ناشی از تصویب افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری باشد» می‌گوید: گندم امسال از کشاورزان خریداری شده و در سیلوها انبار شده است. برای گندمی که در حال حاضر انبار شده است، همان قیمت قبلی خرید تضمینی پرداخت شده است نه قیمت ۴۳۵ تومان.بنابر این اگر قرار باشد افزایش قیمت نان به دلیل افزایش قیمت خرید تضمینی گندم باشد، این اتفاق حداقل در استان یزد که جزو استان‌های گرمسیر است و گندم امسال آن مدت‌ها قبل برداشت شده است، باید به سال آینده موکول شود.

قیمت‌های جدید نان در تهران هم از روز یکشنبه،‌ اعمال شد،‌ علیرضا محجوب،‌نماینده مردم تهران و عضو خانه کارگر در مورد این افزایش قیمت می گوید: به نظر می رسد مسوولان از گرسنگی مردم خبر ندارند‌، مشخص نیست که چنین اقداماتی با کدام جسارت قابل توجیه و پذیرش است.

محجوب تاکید کرده است که اظهار بی تفاوتی مسوولان در مورد افزایش قیمت نان قابل توجیه نیست آن هم در شرایطی که دولت وعده کرده بود افزایش قیمت نان را با یارانه نقدی جبران کند،‌ اما حالا با این توضیح که افزایش اخیر ربطی به هدفمندی یارانه ها ندارد از این اقدام هم خودداری می‌کند.

همه‌ی حرف های گفته شده البته در وضعیتی است که به نظر نمی‌رسد توضیحات یا حتی اعتراض های احتمالی نمایندگان هم بتواند در این مورد تاثیرگذار باشد،‌ ضمن این که هنوز معلوم نیست آیا استان‌های دیگری هم شامل اجرای افزایش قیمت نان خواهند شد یا نه؟!

 

گزارش از خبرنگار پارلمانی ایسنا: فاطمه کریمخان