جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۵۲:۲۶ بعد از ظهر

چطور کار به اینجا رسید: معدن بافق – ۲ سال ۹۰ بر کارگران معدن بافق چه گذشت؟

کد خبر: 47501
تعداد بازدیدکننده: 140
تاریخ: ۰۴ شهریور ۱۳۹۳

به گزارش بافق فردا به نقل از ایلنا

چطور کار به اینجا رسید: معدن بافق – ۲

سال ۹۰ بر کارگران معدن بافق چه گذشت؟

در حالی که اعتراض صنفی کارگران معدن سنگ آهن بافق وارد نهمین روز متوالی‌اش شده است، خبرنگار ایلنا در گفتگو با یکی از کارگران متحصن، ریشه‌های تاریخی اعتراض صنفی کارگران این معدن را بررسی کرد.

این کارگر متحصن که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگار ایلنا گفت: «اسرافیل احمدیه»، مدیرعامل پیشین معدن سنگ آهن بافق اواخر سال ۸۹ بازنشسته شد و تا ۲ یا ۳ ماه بعد، «محمد جواد عسگری» – مدیر عامل فعلی – سرپرستی معدن را بر عهده داشت.

او افزود: شنبه ۳ اردیبهشت ۹۰، نامه‌ای آمد که می‌گفت آقای عسگری به مدیرعاملی معدن منصوب شده است اما یک روز بعد اعلام شد مدیری غیر بومی جایگزین او شده است.

وی ادامه داد: فردای آن روز (یکشنبه ۴ اردیبهشت ۹۰)، تمام خیابان‌های بافق پر از پارچه نوشته‌هایی در حمایت از آقای عسگری شد. کارگران دست از کار کشیدند و بسیاری از مردم شهر در اعتراض به این جابه‌جایی مقابل فرمانداری تجمع کردند اما تجمع آنان با برخورد غیر منتظره یگان ویژه روبرو شد.

به گفته این کارگر، با گسترش اعتراضات، شماری از مردم بافق در امامزاده عبدالله تحصن کردند. در ‌‌‌نهایت، دوشنبه شب (۵ اردیبهشت ۹۰) این تجمعات با دخالت یگان ویژه پلیس مواجه شد و در آن برهه، اتهامات سیاسی به مردم بافق نسبت داده شد.

او در ادامه بیان کرد: در ‌‌‌نهایت، استانداری یزد «علیرضا یاراحمدی» را به عنوان مدیرعامل معرفی کرد که مدیری بسیار متعهد بود، اما او به دلیل فشارهای دولت وقت و هیات مدیره برای خصوصی سازی معدن پایان‌‌‌ همان سال استعفاء داد و جالب اینکه پس از او، آقای عسگری مجددا به سمت مدیرعاملی معدن منصوب شد.

این کارگر متحصن در پایان مدعی شد: ‌‌‌ همان زمان عده‌ای با مدیرعاملی او مخالف بودند، اما گروه دیگری از مردم با این فکر که او بومی است و دلش برای بافق می‌سوزد، مابقی را به صبر در برابر این انتصاب دعوت کردند. انتصابی که در ‌‌نهایت منجر به ایستادگی او در برابر مردم بافق شده است

۴ نظر

 1. علی رضا می‌گه:

  یاراحمدی پیش از برکناری به سرعت استعفا داد و برخی اعتقاد دارند حتی با علم به حکم برکناریش استعفا داده و پیش دستی کرده است.

 2. مهدی می‌گه:

  مریم رجوی(سرکرده گروهک منافقین): درود بر هزاران کارگر اعتصابی و خانواده های متحصن در بافق

  ۰۴ شهریور, ۱۳۹۳

  اعتصاب ۵هزار تن از کارگران معدن سنگ‌آهن بافق وارد نهمین روز خود شد. در عین حال، تجمع‌خانواده‌های کارگران دستگیرشده نیز در مقابل فرمانداری این شهر هم‌چنان ادامه دارد.
  مریم رجوی، به هزاران کارگر اعتصابی و کارگران دستگیر شده وخانواده های آنها و هموطنان غیرتمندی که به حمایت از آنها برخاسته اند درود فرستاد.

 3. ایلیا می‌گه:

  صحبت های این کارگر متحصن که خبر گزاری ایلنا به آن استناد کرده صحت نداشته ودور از واقعیت است

 4. گمنام می‌گه:

  صحبتاش کاملا درسته و قابل استناد
  فقط باید اینو بهش اضافه کرد
  در اولین جمعه بعد از برکناری دکتر یاراحمدی اول اعتراضاتی در مسجد جامع بعد از نماز جمعه شروع و با تحصن در امامزاده ادامه پیدا کرد
  که چند نفر که وضع حالشان برای همه روشن است
  آمدند و به حمایت از جواد عسکری جلسه را بهم زدند
  در صورتی که تحصن فقط و فقط برای اعتراض به خصوصی سازی بود
  در همان جلسه یکی فرستاده شدگان از زبان جناب عسکری چنین گفت
  که اگر قرار باشد یک درصد از معدن خصوصی شود با تمام قوا جلوی آن را میگیرم