سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۲:۵۳ بعد از ظهر

میلاد کریمه ی اهلبیت مبارک باد

کد خبر: 47511
تعداد بازدیدکننده: 203
تاریخ: ۰۵ شهریور ۱۳۹۳

فاطمه معصومه، دختر موسی بن جعفر (هفتمین امام شیعه) و نجمه خاتون است. وی از شخصیت‌های مورد احترام شیعیان است و آرامگاهش در شهر قم در ایران است

تاریخ تولدشان به طور دقیق مشخص نیست، ولی کتاب «مستدرک سفینه البحار» تاریخ تولد ایشان را طبق اسناد به دست آمده، در روز ۱ ذیقعده سال ۱۷۳(قمری) در شهر [مدینه] نوشته‌است.[۴]آیت الله سید موسی شبیری زنجانی که عالمان بزرگ رجال هستند در کتاب «جرعه‌ای از دریا» نقل این تاریخ در کتاب «مستدرک سفینه البحار» را ناشی از تصحیح تاریخ مجعولی توسط آقای شیخ علی نمازی دانسته‌اند و زمان ولادت و رحلت او را ساختگی دانسته‌اند

پس از آن که مامون خلیفه وقت، برادر فاطمه معصومه، علی بن موسی الرضا، را در سال ۲۰۰، از مدینه به مرو خواند، فاطمه معصومه همچون تعدادی از علویان، درسال ۲۰۱ هجری به ایران روی آورد. وقتی که به ساوه رسید، بیمار شد[۶]. در ساوه از همراهان خود پرسید که تا قُم چقدر فاصله‌است؟ گفتند که نزدیک است. گفت:مرا به شهر قم ببرید، زیرا از پدرم شنیدم که می‌فرمود: شهر قم مرکز شیعیان ما است.

پسران سعد اشعری که از شیعیان برجسته بودند و نیز دیگر بزرگان شهر قم که از موضوع حرکت فاطمه معصومه به قم باخبر شده بودند، از وی استقبال باشکوهی به عمل آوردند[۷]. فاطمه معصومه به خانه موسی بن خزرج بن سعد اشعری وارد شد.

فاطمه معصومه تنها هفده روز در قم زنده ماند و پس از آن در سن ۲۸ سالگی، در حالی که هنوز ازدواج نکرده بود. پیکر او را در جایی که آن زمان به باغ بابلان مشهور بود به خاک سپردند که هم اکنون زیارتگاهی باشکوه مشهور به حرم حضرت معصومه است. پس از به پایان رسیدن مراسم دفن، موسی بن الخزرج سایبانی از حصیر و بوریا بر قبر او ساخت و این سایبان بر قرار بود تا زمانی که زینب دختر محمد بن علی جواد (امام نهم شیعه)، بر آن گنبدی بنا کرد.

منبع : ویکی پدیا

۴ نظر

 1. مهدی می‌گه:

  مریم رجوی(سرکرده گروهک منافقین): درود بر هزاران کارگر اعتصابی و خانواده های متحصن در بافق

  ۰۴ شهریور, ۱۳۹۳

  اعتصاب ۵هزار تن از کارگران معدن سنگ‌آهن بافق وارد نهمین روز خود شد. در عین حال، تجمع‌خانواده‌های کارگران دستگیرشده نیز در مقابل فرمانداری این شهر هم‌چنان ادامه دارد.
  مریم رجوی، به هزاران کارگر اعتصابی و کارگران دستگیر شده وخانواده های آنها و هموطنان غیرتمندی که به حمایت از آنها برخاسته اند درود فرستاد.

 2. سید می‌گه:

  باسلام
  مریم رجوی غلط کرد. به او و کسانی که خارج از کشور هستند ربطی نداره .
  از آقای صباغیان که نماینده کارگران هست خواهش میکنم اطلاعیه بر علیه این عناصر منافق صادر کند تا هدف بافق با مسایل سیاسی قاطی نشه.

 3. محمدرضارضایی بافقی می‌گه:

  مهدی جان مریم رجوی غلط کرده وبه گورباباش خندیده.ربطی به اونداره مردم بافق وکارگران معترض پیروولایتند

 4. موسی می‌گه:

  دهه کرامت را گرامی می داریم