یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۳۳:۱۳ قبل از ظهر

پذیرش و ارائه مقاله شرکت فنی مهندسی بافق شهاب در دهمین همایش بین المللی انرژی

کد خبر: 47561
تعداد بازدیدکننده: 358
تاریخ: ۰۸ شهریور ۱۳۹۳

 

دهمین همایش بین المللی انرژی با عنوان مدیریت منابع کارآمد ، صنعت انرژی سرآمد تحت نظر وزارت نفت و وزارت نیرو در محل سالن همایش های پژوهشگاه نیرو به ریاست وزیر نیرو آقای حمید چیت چیان و وزیر نفت آقای بیژن نامدار زنگنه درتاریخ های ۴و۵ شهریور۹۳باسخنرانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و حضور وزراء و مقامات عالی رتبه خارجی برگزارگردید، نکته حائز اهمیت این میباشد که مقاله علمی پژوهشی دفتر مطالعات مهندسی شرکت فنی مهندسی بافق شهاب مستقر در کارخانجات تعمیر لکوموتیو بافق در این همایش پذیرفته وتوسط مهندس واحد حکمت کارشناش فنی شرکت بافق شهاب ارائه شد.
عنوان مقاله :
طراحی و محاسبات سیستم تامین گرمایش یک خانه خورشیدی در شرایط آب و هوایی بافق

در مقاله علمی پژوهشی ارائه شده ابتدا بار حرارتی یک منزل مسکونی با مساحت همکف ۱۲۰ متر مربع محاسبه ¬گردیده. سپس اثر عایقکاری در کاهش این بار حرارتی بررسی می¬شود. در گام بعدی توسط روشهای استفاده از انرژی خورشیدی (دیوار ترومبی) بخشی از بار حرارتی تامین شده و بقیه این بار توسط گردآورنده¬های خورشیدی فراهم می¬آید. سپس حجم منبع ذخیره آب و سایر تجهیزات تخمین زده شده. و در انتها طرح از نظر اقتصادی بررسی می¬گردد.
برآورد هزینه و اقتصادی بودن طرح:
با توجه به هزینه صرف شده برای نصب تجهیزات لازم، باید بررسی گردد که بین هزینه صرف شده و میزان صرفه جویی در مصرف سوخت ، چه ارتباطی وجود دارد و مدت زمان بازگشت سرمایه چقدر می¬باشد.(زمان بازگشت سرمایه، مدت زمانی است که طول می¬کشد تا هزینه صرف شده، جبران گردد.)
ابتدا هزینه صرف شده محاسبه می¬گردد و سپس مقدار صرفه جویی در مصرف سوخت در یک سال محاسبه می¬شود. و در نهایت مدت زمان بازگشت سرمایه بدست می¬آید.
در این طرح %۵/۱۹ بار حرارتی به کمک عایق بندی و استفاده از شیشه¬های دو جداره کاهش یافت وحدود % ۲/۲۱ بار نیز به کمک دیوار (TSW) تامین گردید و حدود % ۶۰ باقی مانده بار حرارتی گرمایش فضا و آب گرم مصرفی به کمک روش فعال و استفاده از گردآورنده های خورشیدی تامین میگردد.
نتیجه گیری :
نتایج این پژوهش بیانگر این حقیقت است که گرمایش خودبخودی ساختمان در زمستان با استفاده از انرژی تجدید پذیر نور خورشید امکان پذیر و برگشت سرمایه با توجه به اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه¬ها حدود ۲۲ ماه می¬باشد. لذا زمان بازگشت سرمایه مقرون به صرفه و اجرای طرح ذکر شده در این مقاله با بکار¬گیری انرژی¬های تجدید¬پذیر از هر حیث مناسب و قابل اجرا است.

ارسال خبر: دفتر مطالعات مهندسی شرکت بافق شهاب ، کارخانجات تعمیر لکوموتیو بافق
( واحد حکمت )

2 3

 

۱۹ نظر

 1. حمزه حمزه می‌گه:

  عالی است. دست مریزاد جناب مهندس حکمت

 2. و .حکمت می‌گه:

  اینک به یاری خدای مهر ومهربانی که خود مهربانترین است،پس از مدتها تفکرومطالعه، توفیق موفقیت به دروازه های دنیای علم ودانش را به شما تبریک می گویم. پایدار باشید.

 3. دهقانزاده بافقی می‌گه:

  عالی بود مرحبا به شرکت بافق شهاب مرحبا به مهندس حکت ، آبروی بافق را خریدید احسن آفرین

 4. soheil8 می‌گه:

  آقای حکمت موفق باشید.
  جهت اطلاع بافقی ها، در یکسال گذشته بسیاری از بچه هایه بافق مقالات متعددی در بهترین مجلات بین المللی به چاپ رسانده اند که خبری از آنها درج نمیگردد و در سکوت جهت اعتلای بافق درکوششند.

 5. 123 می‌گه:

  مدیریت محترم شرکت بافق شهاب
  ضمن عرض تبریک جهت ارائه مقاله آن شرکت ، در همایش بین المللی موفقیت شما و همکاران دیگر را در همایش های بعدی خواستاریم.
  جمعی از همکاران کارخانجات

 6. پورامینی می‌گه:

  همکار گرامی آقای حکمت و دوستان عزیز در دفتر بافق شهاب
  ضمن تبریک امید دارم شاهد افتخار آفرینی روزافزون شما دوستان گرامی در آینده باشیم .شما افتخاری برای کارخانجات تعمیر لکوموتیو بافق می باشید.

 7. سلطانی می‌گه:

  آقایمهندس حکمت احسنت مبارک باشد خوشحالم که با چنین افرادی در کارخانجات همکار هستم

 8. Hamid می‌گه:

  با سلام
  ضمن ابراز خوشحالی از موفقیت شما دوست عزیز و عرض خسته نباشید، ادامه فعالیتها و موفقیت های جنابعالی را از خداوند قادر متعال خواستارم.

 9. ناشناس می‌گه:

  آقای حکمت موفق باشید .
  وجود چنین افرادی باعث افتخار بافق و بافقی هاست . امیدوارم شرکت بافق شهاب قدردان وجود چنین مهندسان قابلی در مجموعه فنی خود باشد .

 10. ماشاالله شمس الدینی می‌گه:

  سلام واحد جان
  تبریک تبریک تبریک
  به امید سربلندی و سرافرازی همه نخبگان و نام آوران مشهور و گمنام این شهرستان و چه زیباست نام بردن از شهر بافق تحت عناوین علمی،پزشکی وکارآفرینی. بعنوان یک بافقی احساس غرور میکنم هرموقع میشنوم یکی از جوانان و نخبگان بافق درسطح کشوری و حتی بین المللی خوش درخشیدند و باعث شادی سایر همشهریانشان گردیدند .
  درود برهمت بالای شما

 11. محمدرضارضایی بافقی می‌گه:

  دوست وهمکارگرامی جناب آقای مهندس حکمت
  تبریک وتشکر صمیمانه بنده راپذیراباشیدامیدوارم همیشه ودرتمام مراحل زندگی موفق وپیروزباشید.دست مریزاد

 12. دائی محمد می‌گه:

  ضمن تبریک وتهنیت به مهندس حکمت ، به مسئولین شهر توصیه می کنم ارزش این دانشمند جوان را بدانید این جوان بزرگ شده همین آب وخاک است کسانی که تصمیم می گیرند به رتبه های یک رقمی کنکور ۱۰ میلیون پاداش نقدی بدهند که آیابعد از سالهاتحصیل موفق باشند یا نه شایسته است بااتخاذ یک تصمیم مهم او وامثال اورا زیر چتر حمایت خویش قرار دهند تا شاهدرسیدن به مدارج عالی ترین باشیم

 13. علیرضا پورامینی می‌گه:

  این موفقیت را به شما تبریک میگویم

 14. طالبی می‌گه:

  جنا ب اقای مهندس حکمت گل کاشتی

 15. دهقانی می‌گه:

  شرکت بافق شهاب مبارک باشد…
  آقای حکمت خسته نباشید.

 16. علیرضا پورامینی می‌گه:

  آفرین بر دوست عزیز خودم.دلم نمیاید به سایت بافق فردا بیایم ولی سری به این مقاله نزنم.احسنت.

 17. شهاب می‌گه:

  من که نفهمیدم چه ارتباطی با شرکت بافق شهاب داره این موضوع

 18. حسین اسدی پور می‌گه:

  باسلام
  دوست وهمکارارجمند
  دست مریزادوخسته نباشید.مراتب فوق باعث خرسندی اینجانب شد.امیدوارم پله های ترقی راطی نموده ودرظل توجهات حضرت دوست، وحمایت مسئولین موفق ومویدمنصورباشید/ودرپایان زحمات شرکت فنی مهندسی بافق شهاب نیزبرکسی پوشیده نیست امیداست شاهدپیشرفتهای خوبی برای آن شرکت باشیم.

 19. حامد محمدی می‌گه:

  با سلام و درود.
  ضمن ابراز خوشحالی از موفقیت شما جناب آقای مهندس حکمت عزیز ؛
  پذیرش مقاله تان درهمایش بین المللی انرژی و همچنین نگارش کتاب بسیار مفید و ارزشمند شما را صمیمانه تبریک می گویم.
  اندیشه والا و همت ستودنی شما باعث افتخار بنده و دیگر همکارانتان می باشد.
  به امید موفقیت روز افزون برای شما و خانواده محترمتان )))….