یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۹:۲۸ قبل از ظهر

معاون استاندار یزد: واگذاری سنگ آهن بافق به بخش خصوصی منتفی شد

کد خبر: 47628
تعداد بازدیدکننده: 181
تاریخ: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳

به گزارش بافق فردا

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد گفت: با حضور مسوولان وزارت کشور و انتظامی واگذاری سنگ آهن بافق به بخش خصوصی منتفی شد.

ˈمحمد علی طالبیˈ روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، افزود: این تصمیم امروز در نشستی با حضور معاون امنیتی وزیر کشور، معاون فرمانده ناجا، قائم مقام وزیر تعاون و مسوول صندوق بازنشستگی فولاد اتخاذ شد.

وی ادامه داد: مهمترین موضوع این نشست منتفی شدن واگذاری  ۲۸/۵ درصد از سهام سنگ آهن در فرابورس بود.

این مسوول خاطرنشان کرد: مقرر شد در صورت آمادگی مردم، نهادها و شرکت های خصوصی بومی شهرستان تا سقف ۲۸٫۵ ( بیست   وهشت  و نیم درصد )در چارچوب برنامه های خصوصی سازی به آنها واگذار شود.

به گفته طالبی از دیگر تصمیمات این نشست اجرایی شدن ۱۶ بند توافقاتی بود که با وزیر تعاون سه ماه قبل انجام شده بود.

به گفته وی مهمترین این توافقات تکمیل صنایع جوار معدنی و تداوم پرداخت عوارض شهرستان و سایر کمک ها در ایجاد زیر ساخت های رفاهی و ورزشی و درمانی شهرستان است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد خاطرنشان کرد: متعاقب آن، نشست دیگری در بافق با حضور مسوولان محلی تشکیل و برای تسریع در توافقات انجام شده و بازگشایی معدن سنگ آهن بافق تصمیماتی گرفته شد.

طالبی با بیان اینکه بازگشت روال عادی فعالیت در معدن سنگ آهن در روزهای آتی مهمترین تصمیم این نشست بود، اعلام کرد: همچنین در این جلسه مقرر شد با شروع به کار معدن اقدام لازم در خصوص تبدیل قرار بازداشت و آزادی افراد بازداشت شده اقدام های لازم انجام شود.

۲۷ اردیبهشت امسال نیز کارگران به خصوصی سازی شرکت سنگ آهن و واگذاری سهام آن به صندوق بازنشستگان فولاد کشور و شرکت فولاد خوزستان اعتراض کردند و با حفظ آرامش دست از کار کشیدند.

این اعتصاب ۳۹ روزه با سخنرانی میر محمدی استاندار یزد و ارائه نامه معاون اول رئیس جمهور مبنی بر لغو موقت واگذاری ۲۸٫۵ درصد سهام شرکت سنگ آهن به فولاد خوزستان ، شکسته شد.

بیش از چهار هزار نفر افراد بومی و غیر بومی در این شرکت اشتغال دارند و سالانه حدود سه میلیون تن سنگ آهن در این شهرستان تولید و به کارخانه های فولاد سازی اصفهان و خوزستان صادر می شود.

مردم و کار گران شرکت سنگ آهن، در اعتراض به محقق نشدن خواسته هایشان مبنی بر اختصاص ۱۵ درصد از سهام این شرکت به عمران و آبادانی شهرستان بافق تجمع کرده اند.

۱۵ درصدی که مردم و کارگران مطالبه می کنند از محل ۷۱٫۵ درصدی است که سال ۹۱ به صندوق بازنشستگان فولاد کشور واگذار شده است.

بیش از یک سوم ذخیره سنگ آهن کشور در بافق است که در ۱۱۰ کیلومتری یزد واقع شده است

۲۹ نظر

 1. دلواپس می‌گه:

  دیگه حتمی حتمی حتمی حتمی شد!!!!!

 2. محمود می‌گه:

  اعتراضات مردمی بافق تلنگری است به مسولین استان در وهله اول وهمچنین مسولین کشوری که فکری به حال آینده نه چندان دور شهر ما که با چشم بر هم زدنی فرا میرسدبکنند ودر محاسباتشان جایی را هم برای بافق وبافقی در نظر بگیرند.اقتصادبافق به مشابه یک انسان بیماری است که علائم اولیه بیماری خود را نشان داده است.مسولین باید قدر این هوشیاری مردم رابدانند وبه فکر درمان این بیماری قبل از لاعلاج گشتن باشند.این بیمار نیاز به دارو دارد و اکنون با هزینه کمتر قابل درمان است وبا کتمان بیماری وضع آن هر روز وخیمتر میگردد.

 3. حسین2 می‌گه:

  این حرف را دوماه پیش هم گفتند که نتیجه اش را دیدیم ولی اگر این بار خبر درست باشد باید طبق روال واگذاریها اگهی ابطال معامله در سایت فرابورس رسما اعلام شود و نام سنگ اهن از لیست واگذاریها خارج شود در این صورت این حرف معاون استاندار جنبه عملی به خود می گیرد.تا زمانی که اگهی لغو در فرابورس درج نشود هیچ فایده ای ندارد

 4. اصغر می‌گه:

  سلام
  سطر های ۸ و ۹ و ۱۰
  بیانگر این مطلب است که معدن خصوصی می شود.

 5. حامد می‌گه:

  زنده باد دولت تدبیر و امید

 6. تابان اریا کسزی می‌گه:

  باسلام وعرض ادب خدمت تمتمی عزیزان راستی روح شیخ محمد تقی بافقی راشادکردید اما بایست باهوشیاری فرصت به دست دشمنان ندهید همه بافق همه ایران همه ازادیخواهان همه وهمه….کسی دنبال دردسر نیست بیاییم بیش از پیش درراه ابادانی وپیشرفت شهرمان تلاش کنیم وعزیزانی که به خاطر حقشان در بند هستند بزودی باتدرایت مسئولین به دامان خانوادها یشان بازگردند دست حق یارتان

 7. حمید می‌گه:

  واقعا کار درست شده

 8. سه بار می‌گه:

  این اعتصاب ۳۹ روزه با سخنرانی میر محمدی استاندار یزد و ارائه نامه معاون اول رئیس جمهور مبنی بر لغو موقت واگذاری ۲۸٫۵ درصد سهام شرکت سنگ آهن به فولاد خوزستان ، شکسته شد.
  حتما به قول بچه ها : سه بار

 9. محمد می‌گه:

  بهترین تصمیمات برای بافق گرفته شداگر ایندفعه بهانه ای باشد قصدشان خراب کردن شهر بافق است که امیدوارم مسئولین رده بالا هوشیار باشند هستند کسانی که با شروع شرکت ناراحتند مثل !!!!!!!!!!!!!!!۱

 10. حق گو می‌گه:

  خدایی اگه دولت قبل بود با چوب و چماق جواب بافقی ها رو میداد . اینم جواب دندان شکن به اونهایی که میخواستن از آب گل آلود ماهی بگیرن . روحانی متشکریم .

 11. ناشناس می‌گه:

  آهای بسیجیان رزمندگان ایثارگران حمایت را از روحانیت یاد بگیرید شما هم در اقدام مشابهی از هم رزمتان که توسط عدهای که هیچ بوئی از جبهه به مشامشان نخورده تحت هجمه قرار دارد حمایت کنید توجه کنید که نماینده کارکران با آن که شرایط سنی وجسمی خوبی در زمان جنگ داشت حاضر نشد فقط یک روز در این هشت سال دفاع مقدس از آب وخاک وناموس ونظام دفاع کند خود تان قضاوت کنید

 12. علی می‌گه:

  در جواب کامنت ۱۰ باید بگم که گاهی اوقاتم با پنبه سر می برن که صدائی نداره

 13. سلامتی می‌گه:

  این حرفها قبلا هم زده شده بود .به نظر می رسد قصد دارند تا دوباره معدن را استارت بزنند و اعتصاب را بشکنند .بعد همان آش و همان کاسه.تا اقدامات عملی صورت نگیرد این وعده نیز مانند وعده های قبل است

 14. ایلیا77 می‌گه:

  اگر در مقابل خواست عده ای کوتاه بیایید و افراد بازداشت شده را آزاد نمایید در حقیقت قانون را زیرپا گذاشتید.افراد بازداشت شده باید محاکمه و حبس های طولانی مدت را بگذرانند.نظم شهر به هم ریخته است و سخنان مسئولین بی بصیرت مردم را در مقابل نظام ولایی قرار داده است.۳۹ روز اعتصاب را در هم شکستیم تا قانون ولایی اجرا شود.از مسئولین می خواهم با متحصنین برخورد نمایند.

 15. پيگير می‌گه:

  خدا اخر عاقبتمون را با این تدبیر بکارگرفته شده در بافق ذختم بخیر کنه.
  مسئویلن استانی به جای استفاده از این خواسته بحق مردم بافق در جهت گرفتن امتیاز از مسئولین کشوری در زمینه هایی چون اب و … فقط و فقط نمکی شدند بر روی زخم این مردم ستمدیده اما شجاع

 16. اصل 44 و 45 می‌گه:

  صل ۴۴

  نظام‏ اقتصادی‏ جمهوری اسلامی‏ ایران‏ بر پایه‏ سه‏ بخش‏ دولتی‏، تعاونی‏ و خصوصی‏ با برنامه‏ریزی‏ منظم‏ و صحیح‏ استوار است‏. بخش‏ دولتی‏ شامل‏ کلیه‏ صنایع بزرگ‏، صنایع مادر، بازرگانی‏ خارجی‏، معادن‏ بزرگ‏، بانکداری‏، بیمه‏، تأمین‏ نیرو، سدها و شبکه‏ های‏ بزرگ‏ آبرسانی‏، رادیو و تلویزیون‏، پست‏ و تلگراف‏ و تلفن‏، هواپیمایی‏، کشتیرانی‏، راه‏ و راه‏آهن‏ و مانند اینها است‏ که‏ به‏صورت‏ مالکیت‏ عمومی‏ و در اختیار دولت‏ است‏. بخش تعاونی شامل شرکتها و مؤسسات تعاونی تولید و توزیع است که در شهر و روستا بر طبق ضوابط اسلامی تشکیل می‌شود. بخش‏ خصوصی‏ شامل‏ آن‏ قسمت‏ از کشاورزی‏، دامداری‏، صنعت‏، تجارت‏ و خدمات‏ می‏شود که‏ مکمل‏ فعالیتهای‏ اقتصادی‏ دولتی‏ و تعاونی‏ است‏. مالکیت‏ در این‏ سه‏ بخش‏ تا جایی‏ که‏ با اصول‏ دیگر این‏ فصل‏ مطابق‏ باشد و از محدوده‏ قوانین‏ اسلام‏ خارج‏ نشود و موجب‏ رشد و توسعه‏ اقتصادی‏ کشور گردد و مایه‏ زیان‏ جامعه‏ نشود مورد حمایت‏ قانون‏ جمهوری‏ اسلامی‏ است‏. تفصیل‏ ضوابط و قلمرو و شرایط هر سه‏ بخش‏ را قانون‏ معین‏ می‏کند.

  اصل ۴۵

  انفال‏ و ثروتهای‏ عمومی‏ از قبیل‏ زمینهای‏ موات‏ یا رهاشده‏، معادن‏، دریاها، دریاچهها‏، رودخانه‏ها و سایر آبهای‏ عمومی‏، کوه‏ها، دره‏ها ، جنگلها، نیزارها، بیشه‏های‏ طبیعی‏، مراتعی‏ که‏ حریم‏ نیست‏، ارث‏ بدون‏ وارث‏، و اموال‏ مجهول‏المالک‏ و اموال‏ عمومی‏ که‏ از غاصبین‏ مسترد می‏شود. در اختیار حکومت‏ اسلامی‏ است‏ تا بر طبق‏ مصالح‏ عامه‏ نسبت‏ به‏ آنها عمل‏ نماید. تفصیل‏ و ترتیب‏ استفاده‏ از هر یک‏ را قانون‏ معین‏ می‏کند.
  باتوجه به اصل ۴۴ معادن بزرگ بخش دولتی است
  و با توجه به اصل ۴۵ جزئ انفال است که اختیارش با حکومت است نه صندوق بازنشستگان فولاد کشور و…

 17. ندای بافق می‌گه:

  اقای ابراهیمی نظر منو بزار اینقدر جناح داری نکــــــن مثلا شما باید بیطرف باشی که میدونیم نیستی

  این ۲۸ درصد با نامه و دستور خود وزیر اومد اما پا برجا نموند و زیرش زایید چه برسه معاون وزیر بیاد دستور بده اونم معاون وزیر کشور که بیشتر کارشون اجراییه نه ابلاغی

 18. بافقی می‌گه:

  همت مردم . امام جمعه محترم . شورای شهرو نماینده کارگران جلو زیادی خواهان را گرفت عزیزان متشکریم

 19. علی می‌گه:

  اقای ابراهیمی چرا به اخبار و نظرات مردم خیانت میکنی کاری نکن به اطلاع مردم شهر برسانیم تا از شهر بیرونت کنند

 20. محمدرضا می‌گه:

  پیشنهاد میکنیم که جناب آقای دکترطالبی که خوددرحوضه سیاست دولت تدبیروامید فعالیت دارد ومسائل شهرستان بافق وخصوصا شرکت سنگ اهن راپیگیری وفرد بومی همین منطقه می باشد به عنوان مدیریت جدید شرکت .سنگ اهن انتخاب وازجناب آقای عسکری درحوزه ای دیگر استفاده گردد.

 21. محمد می‌گه:

  با سلام فکر کنم دو ماه پیش هم مقام بالاتر (استاندار) با ارائه کاغذی فرمودند ۲۸٫۸ لغو شده اما چی شد ؟

 22. soheil8 می‌گه:

  آقا محمدرضا پیشنهاد نده،ضمنا ۶ میلیون تن تولید سنگ هست.۳ میلیون دانه بندی ۳ میلیون کنسانتره

 23. علی می‌گه:

  این پیام آخری از محمد رضا چقدر عالمانه بود؟! ایشان وحی زده شده اند؟۱ چطور به این نتیجه رسیدند؟ متاسفانه در بافق اظهار نظر وجود دارد اما منطق وجود ندارد. من یزدی هستم اما آشنا با بافق. چقدر بعضی از این مردم ساده دل هستند. فقط می گویند. شاید هم این محمد رضا راست بگوید چون هرکسی که برای بافق کار کرده است مثل مرحوم دهستانی باید برود حالا چرا؟ خدا میداند! آقای احمدیه ها نیک کارها یار احمدی ها و.. که پوست تخمه برای بافق جابجا نکرده اند بمانند و فقط سنگ بفروشند بهتر است. نمیدانم این عقل و شعورها از کجا می آید که طوفان مغزی ایجاد می کند خدا را شکر این سرمایه هایی که مثل محمد رضا هستند از مملکت فرار نکرده اند و الا فرار مغزها صورت میگرفت! در بافق فقط اظهار نظر است و همه ماشااللله صاحب فهم و کمالات!.. چه گویم که نا گفتنش بهتر است هر ملتی لیاقتش همان است که خود دارد

  • بي انصاف می‌گه:

   تا جایی که من میدونم بی انصافی است که بگویی جناب دکتر یاراحمدی فقط سنگ فروخت و السلام. ایشون دنبال این بود که شرکتهای بومی را دخیل در سنگ اهن کنه که باز هم نگذاشتند.

 24. علي می‌گه:

  فاتحه بافق برای همیشه خوانده شد مطمئن باشید با اوضاع پیش آمده دیگر هیچکس چه دولتی وچه خصوصی در بافق سرمایه گذاری نمی کند

 25. 777 می‌گه:

  سلام
  من هم با ۲۴ موافقم با این روشی که در پیش گرفتید هیچ سرمایه گذاری خصوصی در بافق انجام نخواهد شد .مگر جند سال دیگر ازعمر چغارت باقی مانده به فکر نسل های بعد از خودتان هم باشید

 26. شهروند می‌گه:

  علی جان عریز غصه نخور تقدیر هر چه باشد همان میشود ضمنا یادمان نرود هرگز حق پایمال نمی. شود و به حق دار میرسد اگر در راه آن تلاشی باشد التماس دعا