پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۰۸:۰۲ قبل از ظهر

فرماندار بافق :سرشماری عمومی کشاورزی در شهرستان بافق اجرا می شود

کد خبر: 47852
تعداد بازدیدکننده: 132
تاریخ: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق ؛ فرماندار بافق با اشاره به اینکه سرشماری عمومی کشاورزی سال ۹۳ پنجمین سرشماری کشاورزی می باشد اظهار داشت : شمارش واحدهای تولید کشاورزی در شهرها و روستاهای کل کشور در قالب سرشماری عمومی هر ۱۰ سال یک بار انجام می شود که این طرح نیز طی سال جاری بر اساس برنامه انجام می‎شود.

وی ضمن تاکید بر ضرورت و اهمیت اجرای سرشماری کشاورزی گفت: سرشماری عمومی کشاورزی نقش محوری و پایه ای در نظام ملی آماری هر کشور دارد و به طبع آ« پایه و اساس هر برنامه ریزی داشتن اطلاعات و آمار صحیح می باسد پس طبیعی است هر چه داده های آماری صحیح تر و دقیق تر صورت گیرد برنامه ریزی دقیق تر انجام می شود.

“سید مهدی طلایی مقدم” افزود: سرشماری عمومی کشاورزی منبع مهمی در زمینه تهیه داده های ساختاری و پایه ای و برنامه ریزی برای چشم انداز در بخش کشاورزی است.

مدیر اجرایی سرشماری عمومی کشاورزی شهرستان بافق با اشاره به نحوه انجام سرشماری عمومی کشاورزی در سال جاری خاطر نشان کرد : روش اصلی جمع آوری آمار کشاورزی ، مصاحبه ماموران آموزش دیده با بهره برداران کشاورزی است که برای اولین بار در کشور از رایانه قابل حمل (تبلت) و بدون استفاده از کاغذ انجام میشود.

به گفته فرماندار بافق ، تولید اطلاعات ساختاری قابل ارائه در سطوح جغرافیایی خرد با ارائه در قالب طبقات با وسعت بهره برداری ، تهیه چارچوب آماری برای آمارگیریهای نمونه ای و فراهم کردن داده هایی که به عنوان محک آماری جاری کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد را از اهداف این سرشماری عنوان کرد.

وی از آغاز عملیات میدانی این طرح از پنجم مهرماه سال ‌جاری در شهرستان و همزمان با سراسر کشور خبر داد و گفت: عملیات میدانی سرشماری به مدت ۴۰ روز طول خواهد کشید و طی آن مامورین سرشماری در این مدت به تمامی بهره‌برداران کشاورزی مراجعه کرده و اطلاعات بهره‌برداری آنها را جمع‌آوری می‌کنند.

فرماندار بافق گفت: خانوارها ، بهره‎برداران کشاورزی، دامپروری، شرکت‎های رسمی و موسسه های عمومی دارای فعالیت کشاورزی با فهرست برداری از امکان و اظهارات معتمدان و مطلعان مورد شناساسیی و پرسش قرار می‎گیرند.

وی همچنین تاکید کرد همکاری با ماموران سرشماری و ارائه اطلاعات صحیح ، دولت را در برنامه ریزی دقیق تر یاری می دهد و در کل نفع آن به خود بهره برداران می رسد لذا از همگان خواستار همکاری با ماموران سرشماری شد.

مدیر اجرایی سرشماری عمومی کشاورزی شهرستان بافق ضمن تاکید بر همکاری بیش‌تر مردم بافق در سرشماری عمومی کشاورزی تصریح کرد : هر چه داده‌های آماری دقیق‌تر و درست‌تر باشد برنامه‌ریزی‌هایی که برای رفع مشکلات این حوزه انجام می‌گیرد نیز کارآمد خواهد بود.

گفتنی است سرشماری عمومی کشاورزی سال ۹۳ از ۵ مهر تا ۱۸ آبان ماه همزمان با سراسر کشور و با همکاری ۶ مأمور آمارگیر در شهرستان بافق برگزار می شود.

DSC09623