سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۰۴:۱۸ قبل از ظهر

۶ هزار درخواست مجوز استخراج معدن و فاتحه ای که باید برای حیات وحش یزد خواند

کد خبر: 47965
تعداد بازدیدکننده: 109
تاریخ: ۲۷ شهریور ۱۳۹۳

در نشست خبری مدیرکل محیط زیست استان یزد مطرح شد/
۶ هزار درخواست مجوز استخراج معدن و فاتحه ای که باید برای حیات وحش یزد خواند
یزد ـ خبرگزاری مهر: مدیرکل محیط زیست استان یزد از درخواست شش هزار مجوز اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معدن در یزد خبر داد و گفت: اگر برای همه این درخواستها مجوز صادر شود، باید فاتحه حیات وحش یزد را خواند.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدحسین سادات موسوی ظهر سه شنبه در نشستی خبری اظهار داشت: معادن از عوامل تخریب محیط زیست به شمار می روند و هم گونه های گیاهی و هم گونه های جانوری را در معرض تهدید جدی قرار داده اند .

وی بیان کرد: از زمانی که الزام دریافت استعلام از محیط زیست برای صدور مجوز بهره برداری از معادن حذف شد، شاهد افزایش روزافزون درخواست های معدنی در استان یزد هستیم به نحوی که اکنون شش هزار درخواست بهره برداری از معدن در ادارات مرتبط وجود دارد.

سادات موسوی تصریح کرد: اگر مجوز برای این شش هزار درخواست صادر شود، باید فاتحه حیات وحش استان یزد را خواند و این امر فاجعه ای غیرقابل جبران برای حیات وحش استان یزد محسوب خواهد شد.

خشکسالی معضل جدی محیط زیست استان یزد/ احیای ۱۰۰ آب انبار برای حیات وحش استان

وی در بخش دیگری از سخنان خود از خشکسالی به عنوان دیگر معضل زیست محیطی در استان یزد یاد کرد و اظهار داشت: خشکسالی بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری را در معرض خطر قرار داده و علاوه بر به هم ریختن چرخه غذایی طبیعت و حیات وحش، سبب بروز و افزایش آتش سوزی در مراتع نیز شده است.

مدیرکل محیط زیست استان یزد خاطرنشان کرد: البته تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر تلف شدن حیات وحش به دلیل خشکسالی نداشته ایم زیرا بیش از ۱۰۰ آب انبار در مناطق حفاظت شده یزد احیا شده اند .

وی با بیان اینکه گونه های گیاهی استان یزد که تعداد زیادی از آنها در فهرست گونه های نادر و در معرض تهدید هستند، به خاطر خشکسالی در معرض خطر جدی قرار گرفته اند، یادآور شد: ۸۰ درصد گونه های شناسایی شده در منطقه شیرکوه وجود دارد.

وی عنوان کرد: در منطقه شیرکوه ۱۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده که ۵۰ گونه آن خاص شیرکوه و در سایر مناطق استان یافت نمی شود به همین دلیل این منطقه نیازمند توجه و اعتبارات ویژه است.

شناسایی ۱۲ گونه جانوری در معرض تهدید در استان یزد

سادات موسوی در مورد حیات وحش استان یزد نیز اظهار داشت: در حال حاضر در استان یزد ۱۲ گونه جانوری در معرض خطر انقراض هستند که از آن جمله می ‌توان به یوزپلنگ آسیایی، هوبره، کاراکال، آهو، جبیر، شاه روباه، روباه شنی، گربه شنی، بالابان، گورخر ایرانی، زاغ بور و گربه پالاس اشاره کرد.

وی با بیان اینکه وضعیت یوزپلنگ آسیایی از هوبره به مراتب وخیم‌ تر است، خاطرنشان کرد: با این وجود، استان یزد به دلیل بهره‌ مندی از چند زیستگاه مناسب برای زندگی یوزپلنگ آسیایی، یکی از نقاط امید برای نجات این گونه در معرض تهدید به شمار می ‌رود.

مدیرکل محیط زیست استان یزد در مورد هوبره نیز بیان کرد: هوبره نیز از نمادهای محیط زیست استان یزد است و گرچه یوزپلنگ و هوبره هر دو نماد محیط زیست استان یزد هستند اما اینکه به نظر می‌ رسد هوبره کمتر مورد توجه قرار گرفته، به خاطر وضعیت نسبتا بهتر این گونه نسبت به یوزپلنگ آسیایی است.

وی در مورد آلودگی های زیست محیطی نیز اظهار داشت: در استان یزد دو گونه آلودگی شامل ریزگردها و آلودگی‌های صنعتی وجود دارد که این آلودگی ‌ها حداقل از ۲۰ سال گذشته وجود داشته است.