دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۱:۳۴ بعد از ظهر

به‌سازی جاده خاکی گزوئیه در منطقه حفاظت‌شده بافق بلامانع است

کد خبر: 492
تعداد بازدیدکننده: 209
تاریخ: ۲۰ دی ۱۳۹۰

دکتر اصغر محمدی فاضل روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه جاده خاکی گزوئیه از سال‌ها قبل وجود داشته و مورد استفاده روستاییان قرار می‌گرفته است اما هم‌اکنون به دلیل تخریب صورت گرفته قابل استفاده نیست، افزود: از نظر سازمان حفاظت محیط زیست، بهسازی این جاده خاکی به شکل موجود مشکلی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه جاده گزوئیه جاده جدیدی نیست گفت: بر اساس مذاکرات صورت گرفته با بخشداری منطقه برنامه‌ای برای آسفالت و تعریض این جاده وجود ندارد و از آنجایی که از پنجاه سال قبل این جاده وجود داشته و بعدا منطقه حفاظت شده بافق به عنوان یکی از مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست مصوب شده است لذا نمی‌توانیم به مردم محلی بگوییم از آن تردد نکنند.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در عین حال گزینه جایگزین برای بهسازی این جاده، جاده شادکام است که پیمانکار احداث تونل آن نیز اعلام آمادگی کرده است.

وی با تاکید بر اینکه زمانی که سازمان حفاظت محیط زیست به موضوعی ورود و برخورد می‌کند نشان دهنده عکس‌العمل سازمان است به ایسنا گفت: متاسفانه برخی رسانه‌ها به جای تشکر در این زمینه اعلام می‌کنند که سازمان محیط زیست عکس‌العملی نشان نمی‌دهد. اگر عکس‌العملی نشان نمی‌دادیم اصلا به این موضوع ورود نمی‌کردیم نه آنکه جلوی عملیات را بگیریم.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اجرای عملیات بهسازی که توسط سازمان حفاظت محیط زیست متوقف شد افزود: علت توقف این عملیات عدم اعلام توسط بخش‌های مربوطه به سازمان حفاظت محیط زیست و دریافت مجوزهای لازم بوده است؛ لذا بهسازی جاده خاکی گزوئیه در منطقه حفاظت شده بافق با رعایت ضوابط زیست‌محیطی بلامانع است اما آسفالت کردن و تعریض آن ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد عرصه‌های کشور زیستگاه یوز ایرانی است گفت: نمی‌توانیم به بهانه وجود یوز، تردد در جاده‌ای را ممنوع کنیم و یا اینکه بگوییم مردم از جاده استفاده نکنند. لذا آقایانی که خود را در این خصوص کارشناس می‌دانند اگر پیشنهادی دارند و راه دیگری را بلدند ارائه کنند.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه حفظ یوزپلنگ ایرانی نیازمند مشارکت جوامع محلی است تصریح کرد: خوشبختانه طی سالهای گذشته هم جمعیت یوز افزایش یافته است و هم رفتار محلی مردم مناطق یوزخیز بهتر شده است و همین امر می‌تواند ناجی یوزپلنگ ایرانی باشد.

به گزارش ایسنا، در خبر روز گذشته به نقل از معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست منظور از عبارت «احداث جاده گزوئیه در منطقه حفاظت شده بافق هیچگونه توجیهی ندارد»، احداث جاده جدید آسفالته بوده است که بدین ترتیب اصلاح می‌شود.