جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۵۲:۲۹ بعد از ظهر

گسترش فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مشترک واحدهای دانشگاهی با نظارت هیات امنای استانی

کد خبر: 50263
تعداد بازدیدکننده: 187
تاریخ: ۰۷ آبان ۱۳۹۳

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بافق مطرح کرد:

گسترش فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مشترک واحدهای دانشگاهی با نظارت هیات امنای استانی

_à___د_ص_ذ_ç

دکتر حسینعلی لازمی در گفتگویی، خاطرنشان کرد: مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق تمام تلاش خود را برای اجرایی شدن دستورهای ریاست دانشگاه بر اساس بخشنامه‌های صادره به‌کار گرفته است ولی رسیدن به نتیجه در خیلی از موارد مستلزم مهیا بودن زیرساخت‌های لازم و همچنین صرف زمان است. معتقدیم در آینده با پشتکار و همبستگی اعضای مجموعه اعم از هئیت علمی، دانشجویان و کارکنان درصد زیادی از موارد انجام خواهد شد؛ اگر چه باید اذعان کرد درخصوص این موضوعات در بخش اقتصادی و فرهنگی برنامه‌های خوبی در حال انجام بوده است که اکنون با شرایط جدید و دیدگاه‌های مثبت مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

وی با توجه به ایجاد و راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی در راستای درآمدزایی و کاهش وابستگی به شهریه دانشجویان اظهار کرد: واحد بافق درخصوص جذب درآمدهای غیرشهریه اقدام به اخذ مجوز برای دوره‌های آموزشی موسسات و معادن شهرستان و عقد قرارداد و تفاهم‌نامه در برگزاری کارگاه‌های تخصصی آنها کرده است و همچنین تمامی مراحل آزمون استخدامی فولاد بافق را برگزار کرده‌ایم؛ این واحد با ایجاد ارتباط با صنایع و معادن شهرستان و بهره گیری از امکانات موجود در منطقه در جذب منابع مالی و کمک‌های صنعت تا حدود زیادی موفق بوده است.

لازمی با بیان اینکه تاکنون طرحی در راستای تاسیس شرکت‌های اقتصادی و دانش بنیان از سوی این واحد دانشگاهی به هیات امنا ارائه نشده است، گفت: در این راستا چندین طرح بصورت همزمان در حال مطالعه و پیگیری است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق از جذب حدود ۳۵۰ دانشجوی بدون آزمون و با آزمون در سال جاری خبر داد و با بیان اینکه تعداد دانشجویان این واحد در ترم جاری حدود ۱۶۰۰ نفر هستند، برنامه و اولویت اصلی خود در نیمسال تحصیلی جدید را یادآور شد و افزود: با توجه به گسترش تحصیلات تکمیلی و تمایل به تحصیل در این مقاطع لازم است نیازهای این بخش در شهرستان و منطقه مطالعه و در راستای راه اندازی رشته‌های مورد نیاز اقدام شود، همچنین با توجه به موقعیت مناسب شهرستان در زمینه معادن و صنایع معدنی و توسعه به سمت صنعتی شدن، می‌توانیم به سمت ایجاد شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با این بخش و نیز توسعه طرح‌های پژوهش کاربردی و صنعت و معدن قدم برداریم. یکی از اهداف این است که در برخی زمینه‌های پژوهشی و آموزشی، واحد دانشگاهی بعنوان شاخص منطقه و کشور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه میان این واحد با تمامی نهاد‌ها و سازمان‌ها و ادارات شهرستان ارتباط بسیار خوبی برقرار است، ادامه داد: امام جمعه و فرماندار بافق نگاه مثبتی به دانشگاه دارند. ارتباط با صنایع و معادن شهرستان در حد مطلوب و رو به توسعه است و در راس آنها مدیریت شرکت سنگ آهن مرکزی همکاری خوبی را با دانشگاه آزاد اسلامی دارد. با توجه به اینکه دانشگاه‌ها بیشتر جنبه آموزش محور هستند و حضور فیزیکی دانشجویان در دانشگاه‌ها مشهود است لذا یکی از مشکلات اساسی، کاهش دانشجو و به تبع آن کاهش درآمد و همچنین بی‌انگیزگی در بین کارکنان و هئیت علمی است؛ بنابراین همانگونه که سیاست‌های دانشگاه نیز مبین این قضیه است باید درآمدهای غیرشهریه‌ای را توسعه داد که در این راستا لازم است بخشنامه و آیین نامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در راستای ترغیب هئیت علمی به سمت پژوهش و ارتباط با صنعت قوی‌تر شود تا بتوانیم از حمایت مجموعه‌های صنعتی برخوردار شویم.

لازمی تاکید کرد: یکی از گام‌های مثبت در دانشگاه، ایجاد هئیت امنای استانی بوده که لازم است تقویت شوند و پیشنهاد می‌شود همکاری بین واحدهای استان در راستای ارتقاء سطح واحد‌ها و نیز رفع مشکلات موجود با نظر هئیت امنای استانی صورت گیرد و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مشترک توسعه یابد.

گفتگو: محمد علی پورفلاح

 

۲ نظر

  1. امیل زولا می‌گه:

    جناب آقای پور فلاح باسلام
    ای کاش قلم زیبای شما با قدم مسوولین دانشگاه همخوانی داشت .

  2. شهرآشوب می‌گه:

    هر وقت رییس دانشگاه آزاد حکمش تمام می شود برای تایید حکم به هر دری از جمله تبلیغات رسانه ای و دیدار با مسئولین می زند. البته وقتی فرماندار غیربومی باشه امیدی به تغییر نیست.