چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۲۹:۲۶ قبل از ظهر

یک کتاب، یک نویسنده بافقی(کتاب بیستم: فرهنگ نیکو)

کد خبر: 50781
تعداد بازدیدکننده: 103
تاریخ: ۱۶ آبان ۱۳۹۳

bafghbook20 (1)

نام کتاب: فرهنگ نیکو(مجموعه موقوفات شهرستان بافق، بهاباد و توابع)

به کوشش: بی بی سادات میرعلمی

ناشر: ستایش تهران

سال چاپ: ۱۳۸۹

شمارگان: ۳۵۰۰ جلد

تعداد صفحات: ۳۷۲صفحه

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است:

بنیانگذار وقف پیامبر اسلام بود. این عمل راهی است بسوی رحمت واسعه الهی با نیتی پاک و مقدس که رهروان این راه نورانی را به جاودانگی پیوند داده و برکاتش همیشگی و ابدی است. اولین موقوفه مسجد قبا در مدینه بود که به دست مبارک حضرت محمد(ص) و یارانش احداث گردید و به پیروی از ایشان حضرت علی(ع) و فاطمه(س) نخستین کسانی بودند که موقوفاتی را برای رفع نیاز مستمندان بر جای گذاشتند.

نویسنده در قسمتی دیگر از مقدمه کتاب آورده است:

هدف اصلی در وقف تحقق خیر است هر چند در بسیاری موارد درآمدهای موقوفات خرج زندگی واقف شود. از طرفی نقش وقف در تحولات جدید مالی و اقتصادی جامعه می تواند به عنوان یک نهاد حقوقی مطمئن و پویا نقشی سازنده و اثرگذار باشد.

خانم میرعلمی در بخش پیش گفتار کتاب می گوید:

مجموعه ای که در مقابل خوانندگان قرار دارد کار بی وقفه ای بود که از سال ۱۳۸۴ شروع و تا پایان آذرماه ۱۳۸۸ بطول انجامیده که در چهار بخش تدوین شده است. جهت نکوداشت نام واقفان سعی شد تمام موقوفات بازنویسی شود لذا جلد یک این مجموعه از حرف “الف” شروع و تا آخر حرف”ش” پایان می یابد و مابقی وقفنامه ها را اگر عنایت خداوندی شامل حال شود در جلد دوم بازخوانی خواهیم کرد.

نویسنده در فصل اول کتاب به سیر تاریخی وقف در ایران اشاره می کند. در فصل دوم قنوات و روستاهای دارای موقوفه در شهرهای بافق و بهاباد معرفی می گردد. در فصل سوم وقفنامه ها و تصاویر آن آمده است و در فصل پایانی تصاویری از موقوفات آورده شده است.

سید محمد طباطبایی بافقی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق

۱ نظر

  1. پیر دانای همدان می‌گه:

    ضمن تشکر از مطلب زیبایتان و کتاب قشنگتان خواستم به اطلاع کلیه خوانندگان این کتاب اعلام دارم بخشی از موقوفات درج شده در این کتاب هر چند اهتمام زیادی به خرج داده شده متاسفانه غلط چاپ شده که ما این مطلب را طی نامه ای به اداره اوقاف گوشزد شدیم حال نمی دانم در چاپ جدید ویراش شده است البته ما خواسته بودیم از چاپ محدد قبل از اصلاح موارد ذکر شده ممانعت شود نامه نوشته شده وایرادات وارده بر کتاب در اداره اوقاف موجود می باشد کامنت بنده و نظر بنده حمل بر ایراد کلی بر این کتاب یا نویسنده ان نیست و این نوشته خدای نخواسته مانعی بر عدم مطالعه کتاب توسط خوانندگان نیست . الا ایحالحال نمی دانم این همان چاپ قدیمی است یا جدید . با تشکر