چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۱۶:۰۵ بعد از ظهر

به چه دلیل این زمان آخرالزمان است؟

کد خبر: 51022
تعداد بازدیدکننده: 202
تاریخ: ۲۶ آبان ۱۳۹۳

Picture

در روایات اسلامی برای دوره آخرالزمان علایم و نشانه‏هایی ذکر شده که با تحقق این علایم و نشانه‏ها، پی می‏بریم که هم اکنون در دوره آخرالزمان قرار داریم. اینک به برخی از این علایم و نشانه‏ها اشاره می‏کنیم:

۱ – گسترش ترس و ناامنی

امام باقر(ع) می‏فرماید: «لایقوم القائم الاّ علی خوف شدید…» ؛ الغیبه، نعمانی، ص ۲۳۵٫

« حضرت قائم‏علیه السلام قیام نمی‏کند مگر در دورانی پر از بیم و هراس. »

و نیز فرمود: « مهدی‏علیه السلام هنگامی قیام می‏کند که زمام کارهای جامعه در دست ستمکاران باشد» ملاحم، ابن طاووس، ص ۷۷٫

۲ – تهی شدن مساجد از هدایت

پیامبرصلی الله علیه وآله درباره وضعیّت مساجد در آخرالزمان می‏فرماید: «مساجدهم عامره وهی خراب من الهوی» بحارالأنوار، ج ۲، ص ۱۹۰؛ « مسجدهای آن زمان آباد و زیباست، ولی از هدایت و ارشاد در آن خبری نیست.»

۳ – سردی عواطف انسانی

رسول گرامی اسلام‏ صلی الله علیه وآله در این باره می‏فرماید: « فلاالکبیر یرحم الصغیر ولاالقوی یرحم الضعیف، و حینئذ یأذن اللَّه له بالخروج » ؛ همان، ج ۵۲، ص ۳۸۰٫ « در آن روزگار، بزرگترها به زیردستان و کوچکترها ترحّم نمی‏کنند و قوی بر ضعیف ترحّم نمی‏نماید. در آن هنگام خداوند به او [مهدی‏(عج) ] اذن قیام و ظهور می‏دهد.»

۴ – گسترش فساد اخلاقی

محمد بن مسلم می‏گوید: به امام باقر(ع) عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! قائم شما چه وقت ظهور خواهد کرد؟ امام فرمود: « إذا تشبّه الرجال بالنساء، والنساء بالرجال، واکتفی الرجال بالرجال، والنساء بالنساء » ؛ کمال الدین، ج ۱، ص ۳۳۱٫ « هنگامی که مردها خود را شبیه زنان و زنان خود را شبیه مردان کنند. آن گاه که مردان به مردان اکتفا کرده و زنان به زنان اکتفا کنند.»

۵ – آرزوی کمی فرزند

پیامبر اسلام‏صلی الله علیه وآله فرمود: « رستاخیز بر پا نمی‏شود تا آنکه کسی پنج فرزند دارد آرزوی چهار فرزند کند. و آنکه چهار فرزند دارد می‏گوید: کاش سه فرزند داشتم، و صاحب سه فرزند آرزوی دو فرزند دارد. و آنکه دو فرزند دارد، آرزوی یک فرزند بنماید. و کسی که یک فرزند دارد آرزو کند که کاش فرزندی نداشت ». فردوس الاخبار، ج ۵، ص ۲۲۷٫

۶ – مرگ‏های ناگهانی

پیامبر اکرم‏صلی الله علیه وآله فرمود: « قیامت برپا نمی‏گردد، تا اینکه مرگ سفید ظاهر شود. گفتند: ای رسول خدا! مرگ سفید چیست؟ فرمود: مرگ ناگهانی ». الفائق، ج ۱، ص ۱۴۱٫

۷ – جنگ و کشتار

امام رضاعلیه السلام فرمود: « پیش از ظهور امام زمان‏علیه السلام کشتارهای پیاپی و بی‏وقفه رخ خواهد داد ». الغیبه، نعمانی، ص ۲۷۱٫

دیگر وفت آن رسیده با دعای دسته جمعی ظهور فرزند فاطمه (س) را از خدا منان طلب کنیم   اکبر خالقدادی

 

۴ نظر

 1. داود خشم می‌گه:

  دوست عزیز این مسائلی که گفتید در زمان جنگهای جهانی هم اتفاق افتاد(تازه در مقیاس وسیعتر) .پس زمان فعلی را متمایز نکنیم زیرا با عدم ظهور امام مهدی(ع)،بدبینی در مردم ایجاد می شود.
  بیایید در جهت صلح و انسانیت گام برداریم و از این گونه حرفها که اکنون را آخر زمان می نامد بپرهیزیم زیرا به صلاح دین نیست.این حرفها با نیات سیاسی در جامعه رواج داده می شود.

 2. حيران می‌گه:

  با سلام
  منظورتان از آخرالزمان چه زمانی است؟
  تا آنجایی که من اطلاع دارم دو تعریف در مورد آخرالزمان ذکر کرده اند:
  ۱-دوران پس از نبوت پیامبراکرم (ص) به بعد.چون بعد از او پیامبر دیگری نخواهد آمد و ظهور منجی در این زمان اتفاق خواهد افتاد و …
  ۲- دورانی که متصل می شود به ظهور منجی؛به عبارتی نزدیک است به ظهور حضرت مهدی (عج).
  از دیدگاه تعریف اول جای بحثی نیست و قطعا در دوره آخرالزمان هستیم.چون در زمانی هستیم که بعد از نبوت آخرین پیامبریم.
  ولی از دیدگاه تعریف دوم جای بحث است.نوعا علمائی که در زمینه مهدویت مطالعات عمیق داشته اند درباره اینکه مسائل امروز را به روایات آخرالزمان ربط دهند بسیار محتاطند و معمولا اظهار نظری نمی کنند.چون می دانند مصادیقی اگر امروز عنوان کنند صرفا حدسیات آنهاست و شاید فردا این حدسیات موضوعیت و عینیت نداشته باشد.مثلا نگاه کنید امروز عده ای ماهواره را دجال می دانند غافل از اینکه چهل پنجاه سال دیگر شاید وسیله و ابزار بسیار بدتر و مخرب تری در جوامع بشری بروز کند که دوباره عده ای آن وسیله را دجال بنامند.
  منظورم آن است که در رسانه ها،منبرها،کلاسها و … نباید حدسیات و گمانهای شخصی خود را به روایات ربط دهیم.هر چند می توانیم خودمان بر گمان و حدس خودمان اعتقاد راسخ داشته باشیم و عمل کنیم.

 3. نویسنده مقاله می‌گه:

  قابل توجه دوستانی که نظر دادید : ۱- روایات مربوط به آخر الزمان از گمانهای شخصی نیست ،از پیامبر و اهل بیت (ع) با ذکر سند است ۲- اینها بخشی از نشانهای اخرالزمان هستند وبیش از ۸۰۰ مورد آن از علما ی دین جمع اوری شده که تا بحال نود درصد آن به وقوع پیوسته است.۳ – بیایید بیشتر مطالعه وتحقیق کنید تا دچار شبه نشوید . در ترجمه فسمت آخر دعای عهد ( الهم اکشف ….) ضمن اینکه ظهور حضرت را از خدا میخواهیم به این نکته دفت داشته با شیم که”دیگران ظهور را دیر می پندارن ولی ما ظهور را نزدیک می بینیم “

 4. حيران می‌گه:

  ۱-بنده روایات مربوط به آخرالزمان را گمان شما ندانستم.برداشت شما از این روایات را گمان شخصی شما می دانم.البته بنده راجع به اینکه در دوره آخرالزمان هستیم یا نه، نظری نمی دهم .اینگونه سوالات را فقط علما آن هم علمایی که مطالعات عمیق و ژرف داشته اند باید پاسخ دهند نه امثالی مثل من و شما با آوردن چند روایت.
  ۲- شما که مدعی هستید نود درصد نشانه های آخر الزمان اتفاق افتاده لطفا ده درصد باقی مانده را هم زمانش را تخمین بزنید.کدام عالم برجسته ای این درصد شما را تایید می کند؟
  ۳-به نظرم نیاز شما به مطالعه بیشتر ،لازمتر باشد.نگاه سطحی به دین دردی را دوا نمی کند و انتشار آن هم اثری نخواهد داشت.