شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۱۱:۵۵ بعد از ظهر

حدود ۴۰۰ سال نخل برداری در مکان امامزاده عبدا… انجام می گیرد

کد خبر: 51028
تعداد بازدیدکننده: 112
تاریخ: ۲۶ آبان ۱۳۹۳

به گزارش خبرنگار هفته نامه افق کویر، غلامرضا فتاحی در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار هفته نامه افق کویر در خصوص نخل برداری مردم شهرستان بافق گفت: حدود شصت سال هست که در مراسم نخل برداری شرکت می نمایم. روز سوم امام حسین(ع) سیزدهم ماه محرم روزیست که امام سجاد(ع) پدر بزرگوار خود را دفن می نماید. نخل نمادی از تابوت آقا ابا عبدا… هست.
وی افزود: آنطور که شنیدم حدود ۴۰۰ سال نخل برداری در مکان امامزاده عبدا… انجام می گیرد. حدود ۲۰۰ نفر برای جابجایی نخل شرکت می‌نمایند. افراد باید با آمادگی و وضو شرکت کنند. تا زمانی که من یاد دارم هیچ اتفاقی در ماه محرم برای کسی رخ نداده است. افرادی که سید و از سلاله پاک پیامبر(ص)می‌باشند جلوی نخل قرار می‌گیرند.
ضیایی از سلاله سادات هست که در بالای نخل می‌نشیند و سنج می‌زند. این نیز میراثی بوده که قبل از وی پدرشان این کار را انجام می‌دادند.
وی افزود: از تمامی خوانندگان التماس دعا دارم و از هفته نامه افق کویر نیز سپاسگزارم.

۲ نظر

  1. u می‌گه:

    سلام. اگر نخل برداشتن نماد جنازه امام حسین ع است واز ۴۰۰ سال قبل به مناسبت روز ۱۳ محرم که روز دفن ان حضرت بوده انجام میدادند پس چرا در یزد دقیقا در روز عاشورا برمی دارند واخیرا در بافق روز۱۶یا۱۷ محرم بردارند؟ایا رسم عوض شده یا تاریخ دفن اختلاف دارد؟ بیائید با ناهماهنگی به عاشوری ضربه نزنیم.

  2. ابوالفضل می‌گه:

    بدعتهای جدید ، بخاطر منافع شخصی