دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۰۴:۲۸ بعد از ظهر

حساب و کتاب گاز در روز افتتاح گاز

کد خبر: 51827
تعداد بازدیدکننده: 465
تاریخ: ۱۰ آذر ۱۳۹۳

IMG-20141127-WA0112

هنوز باور نداشت که من باید بخاری نفتی را روشن کنم.  خودش از روزی که به دنیا اومده بود بخاری گازی داشت. اما امروز میخواهم با حساب و کتاب صحبت کنم. پس رفتم سراغ کتاب حساب دیفرانسیلم و و جزوه ریاضی مهندسی را باز کردم و معادلات پیچیده ای را برای محاسبه نرخ انرژی گرمایش و پخت و پز که شامل سیلندر گاز، نفت و گازوئیل است را نوشتم و از روشهای تحلیلی و محاسبات عددی محاسبه کنم شاید مسئولین امر بپذیرند. البته همگان میدانند در حل معادلات این چنینی شرایط مرزی مهم است که در این نوشته به آن نمی پردازم.

367460_k1awygZf

ابتدا صورت مسئله را بنویسیم.

سوال اول: برای یک خانه ۲۰۰ متری در بافق سالیانه ۴۰۰۰ لیتر گازوئیل برای موتوخانه موردنیاز است. چنانچه فرمانداری شهرستان میزان حداکثر ۱۰۰۰ لیتر آن را به صورت یارانه ای و با قیمت ۱۵۰ تومان (نرخ گازوئیل در سال ۹۲) در اختیار صاحب خانه قرار دهد و  مابقی را صاحبخانه با قیمت ازاد به ازاء هرلیتر ۳۵۰ تومان بخرد آنگاه کل هزینه مورد نیاز برای گرمایش ساختمان را بدست آورید؟ با فرض اینکه برای پخت و پز غذا ماهیانه دو سیلندر گاز با قیمت ۵۰۰۰ تومان نیاز باشد آنگاه کل هزینه انرژی گرمایشی و پخت وپز را بیابید؟

5865029629539406936

 

ابتدا معادله خطی مرتبه اول را برای این معادله نوشته و سپس با روش تحلیلی و با توجه به داده ها مسئله را حل می کنیم. بنابراین لازم است که ابتدا ۴۰۰۰ را منهای ۱۰۰۰ کنیم و مابقی گازوئیل را که قیمت آزاد دارد حساب کنیم که می شود ۳۰۰۰ لیتر. هزینه ۱۰۰۰ لیتر گازوئیل یارانه ای می شود ۱۵۰۰۰۰ تومان و هزینه ۳۰۰۰ لیتر گازوئیل آزاد می شود ۱۰۵۰۰۰۰ تومان. بنابراین کل هزینه مورد نیاز برای گرمایش سالیانه یک خانه مجموع این دو عدد می شود که برابر است با ۱۲۰۰۰۰۰ تومان.

از طرفی هر ماه دو سیلندر گاز در ماه با قیمت هر سیلندر ۵۰۰۰ تومان نیاز می باشد که در مجموع هزینه سالیانه اش برابر با ۱۲۰۰۰۰ تومان می شود.

بنابراین کل هزینه انرژی گرمایشی سالیانه برای یک خانوار برابر با ۱۳۱۰۰۰۰ تومان می شود.

سوال دوم: در خانه ای ۱۵۰ متری در شهر یزد سالیانه قبض گازی (برای پخت و پز و گرمایش) معادل ۳۰۰۰۰۰ تومان در پایان سال توسط شرکت گاز توزیع می شود. با توجه به سوال اول مقایسه کنید که کدام شهروند انرژی ارزانتری را مصرف نموده اند؟ مقدار آن چقدر است؟ علل خود را بیان کنید.

large-calculator-c++

 

با توجه به مقایسه بین دو عدد مشخص است که شهروند بافقی هزینه بیشتری را پرداخت نموده است و مقدارسالیانه برای یک خانوار آن ۱۰۱۰۰۰۰ تومان می باشد. در ضمن این شهروند بافقی کل هزینه انرژی خود را قبل از مصرف پرداخت می نماید در حالیکه شهروند یزدی در ابتدا انرژی گرمایشی پاک گاز را مصرف می نماید و سپس شاید هزینه آن را پرداخت کند.

سوال سوم: اگر شهر یزد حداقل ۱۰ سال از این نوع سوخت استفاده نماید و بدون احتساب تورم و ارزش پول محاسبه نماید که یک شهروند بافقی چه مقدار پول بیشتری پرداخت نموده است؟

مقدار آن برای یک خانوار برابر با ۱۰۱۰۰۰۰۰ می شود.

سوال چهارم : با فرض اینکه ۵۰۰۰خانوار در شهرستان بافق زندگی کنند هزینه مازاد پرداختی این شهرستان برای انرژی چقدر است؟ کل هزینه برابر با حاصلضرب دو عدد ۵۰۰۰ و ۱۰۱۰۰۰۰۰ می شود که برابر است با ۵۰۵۰۰۰۰۰۰۰۰ یعنی تقریبا ۵۰ میلیارد تومان.

سوال پنجم: بنظر شما با این مبلغ چه سرمایه گذاری و اشتغالزایی توسط مردم می توانست در شهرستان صورت بگیرد؟ آیا قادر به خرید بخشی از سهام سنگ آهن بافق بوده اند؟با این مبلغ حداقل ۵۰۵ فرصت شغلی در این شهرستان ایجاد می شود و در مورد سرمایه گذاری نیز میتوان در کارگاههای و کارخانجات جوار معدنی سرمایه گذاری هایی انجام داد.

index

 

سوال ششم : کدام یک از این شهروندان آرامتر به نظر می رسند؟ چرا؟

شهروند یزدی. زیرا او نگران تهیه گازوئیل نیست و هر زمان که لازم باشد با چرخاندن شیرگاز به راحتی به انرژی گاز دست پیدا می کند در حالیکه شهروند بافقی لازم است که هم سیلندر حداقل ۱۰ کیلویی گاز را جابجا کند و هم اینکه اول فصل سرما بدنبال تهیه گازوئیل باشد.

 

حرف حساب همین است :

index1

 

هرچند لازم است از تمامی مسئولین تقدیر شوداما … .

این “اما” بماند به وقت دگر.

رحمت الله شریعتی

۱۱ نظر

 1. رودست می‌گه:

  من تشکر از مسئولین را درک نمی کنم.وظیفه ی آنها است تا گاز را برای هر ده کوره ای بکشند.متاسفانه شبکه ی اصلی برق و اب از زمان شاه تا کنون نوسازی نشده است و باعث می شود بیش از ۴۰ درصد آب در شبکه های آب و بیش از ۳۰ درصد در شبکه های برق تلف شود.
  قضیه ی گاز رسانی را چندان اطلاعی ندارم.
  ……………
  در ضمن محاسبات شما درست نیست.مسئله ای که شما حل کردید مثل توجیه صدا و سیما برای افزایش قیمت بنزین است.صدا و سیما بر اساس جدول زیر اعلام می کرد که قیمت بنزین در ایران حتی با وجود افزایش قیمت هنوز نسبت به کشورهای دیگر ارزان است.
  جدول :
  http://www.shana.ir/ShanaContent/media/image/2013/07/163815_orig.jpg
  اما :
  کویت درآمد سرانه‌اش بیش از ۴۴ هزار دلار است و قیمت بنزین در آن کشور ۲۳ صدم دلار است. یعنی درآمد سرانه یک کویتی حدود ۱۳۲ میلیون تومان در سال است. خرید یک لیتر بنزین برای یک کویتی مانند این است که یک ایرانی بنزین را لیتری ۶۸ تومان بخرد.قطر درآمد سرانه‌اش ۸۱ هزار دلار است و قیمت هر لیتر بنزین در آن کشور ۲۷ صدم دلار است. باز هم با اجرای همان فرمول می‌بینیم که خرید یک لیتر بنزین برای یک قطری با درآمد سرانه سالانه ۸۱ هزار دلاری مانند این است که یک ایرانی با درآمد سرانه سالانه ۴۵۰۰ دلاری، بنزین را لیتری ۴۵ تومان بخرد.عربستان درآمد سرانه‌اش ۲۲هزار دلار و قیمت هر لیتر بنزین در آن کشور ۱۶ صدم دلار است. باز هم می‌بینیم که خرید یک لیتر بنزین برای یک سعودی مانند این است که یک ایرانی بنزین را لیتری ۹۸ تومان بخرد…. درآمد سالانه کشوره های دیگه کجا ایران کجا….ایران جزو کشورهایی گرانترین بنزین داره
  اشتباه صدا و سیما عمدی بود و می خواست در نظر مردم افزایش قیمت را توجیه کند.احتمالا اشتباه شما هم مغرضانه است.

  • ناظر می‌گه:

   چرا میخواهید همه چیز را سیاسی کنید. اونی که تو بافق زندگی میکنه این اعداد و ارقام را می فهمه. ضمنا ایشون که مقایسه با کشورهای خارج نکرده وبا یزد مقایسه کرده. ما نسبت به یزدیها گاز را گرونتر مصرف می کنیم. چه ربطی به درامد سالیانه ما و یزدیها داره که فرافکنی کردی؟؟؟
   بافقی نیستی رودست جان….

 2. bi gbm می‌گه:

  سلام آقای شریعتی خسته نباشید
  از شما تشکر میکنم به خاطرمقاله
  کارشناسی شده اتان که بدون مقصر دانستنن جناحی یا شخصی
  نوشته اید ان شاالله شاهد حضور بیشتر شما در ارایه مقالات کارشناسی شده و بدون گرایشات سیاسی در سایتها باشیم
  اما
  گوش شنوا و چشم بصیر برای این
  مطلب نمی بینم که اگر بود ما الان بسیاری از مشکلات حال حاضر را نداشتیم.
  امیدواریم شما هم روشنگر روشنی در بافق فردا باشید
  خدایا لحظه ای خودمان را به خودمان وا مگذار
  خدایا بگیر هر آنچه تو را از ما میگیرد

 3. متاسف می‌گه:

  متاسفم از نوشته و محاسبه شما جنای آقای شریعتی !! مثل حساب بقیه هزینه ها در جهالت میماندیم کمتر حرص میخوردیم

 4. mohsen می‌گه:

  اول خدا رو شکر گذاریم که این نعمت الهی هم شامل مردم بافق شد
  دوست عزیز از اصل مطلب که در حق مردم بافق ظلم شده شکی وجود نداره
  ولی ریاضیات شما خیلی ضعیفه اولا آمار دقیقش ندارم ولی فکر میکنم حدود ۴۰۰-۵۰۰ خانوار از این سوخت استفاده می کنند واگر نکات فنی آن راهم رعایت کرده باشند(اتاق موتور خانه- وپنجرها) می تواند کمتر باشدبرای زیربنای زیر ۲۰۰ متر.اگر درست میخواید جواب فرمول کشویتان را بدست آورید (گاز و نفت) را در فرمولتان جایگذاری کنید. سوخت اکثر مردم نفته.

 5. سید منصور می‌گه:

  تشکر از روشنگری جناب عالی
  شما را باید در پستهای بالا تر ببینیم
  انشاء الله

 6. علی می‌گه:

  توکلت به خداباشد مشکلات زمانی به پایان می رسد آن زمان ظهور حضرت مهدی(ع) است ودیگر احتیاجی به حساب کتاب برای این چیزهانیست

 7. محمود می‌گه:

  بعله که بعله درسته عزیزان
  کاش صف های طویل نفت را در شهر به اصطلاح معدنی در سایتها میگذاشتند تا فرماندار به اصطلاح دلسوز عصر حجر را در بافق ببیند و ……

 8. ناشناس می‌گه:

  ببخشید آقای شریعتی این گازی که الان در موردش بحث می کنید حداق باید با توجه به ذخایر غنی معدنی شهرستان ۲۰ سال پیش تر می اوردند نه الان که ….. متاسفانه در جواب علی اقا بگویم اگر امام زمان(عج) ظهور کنند فکر کنم بعضی از مسئولین شهر ما باید اولین خطاکارانی باشند که باید به سزای اعمال خود برسند باشند.