جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۲۳:۱۵ قبل از ظهر

اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق به دومین روز رسید

کد خبر: 52079
تعداد بازدیدکننده: 358
تاریخ: ۱۶ آذر ۱۳۹۳

یک فعال کارگری در معدن کوشک بافق درباره دلیل اعتصاب کارگران به ایلنا گفت:، بیش از ۱۵۰ نفر از کارگران این معدن شامل کارخانه و عمق زمین و معدن روباز، نزدیک به ۹۰ روز است که حقوق و مزایا طلبکارند و به همین دلیل دیروز و امروز (۱۵ و ۱۶ آذر) دست از کار کشیده‌اند. به گفته‌ی این کارگر، با وجود اعتصاب کارگران هنوز پاسخ روشنی از سوی کارفرما درباره پرداخت معوقات کارگران داده نشده است.

این فعال کارگری همچنین به کم بودن دستمزد‌ها در ازای سختی کار کارگران این معدن اشاره کرد و گفت: نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران که در عمق زمین کار می‌کنند و روزانه نزدیک به ۶۰۰ پله را پایین می‌روند و سپس همین مسیر را بر می‌گردند اما در ازای کاری که انجام می‌دهند هیچ سختی کاری به آن‌ها داده نمی‌شود و حداقل حقوق را دریافت می‌کنند.

38115

وی با اشاره به تعویق در پرداخت حقوق و مزایا گفت: چند سالی است که به طور کلی مزایای جانبی کارگران را قطع کرده‌اند.

همچنین به گفتهٔ منابع خبری در معدن کوشک بافق، آزمایش تست سرب خون که باید در ارتباط با کارگران معدن سالانه انجام شود چند سالی است توسط کارفرما اجرا نمی‌شود، این کارگران دلیل این امر را قراردادکار موقت بخش بزرگی از کارگران معدن کوشک و عدم توجه کارفرما به کارگران قراردادی می‌دانند.

یکی از کارگران در این باره به ایلنا گفت: چند سال پیش که این تست‌ها اجرا می‌شد بیشتر کارگران معدن رسمی بودند اما از وقتی که تعداد کارگران قراردادی بیشتر شده، کارفرما دیگر اهمیتی به اجرایی شدن آزمایشات این چنینی که با سلامت کارگر سرو کار دارد، نمی‌دهد.

این کارگر به یکی دیگر از موارد اعتراضی معدن‌کاران کوشک بافق اشاره کرد و گفت: اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در معدن که مدتهاست قرار است اجرا شود، به دلیل اهمال کارفرما اجرا نشده است.

او درباره دیگر موارد اعتراض کارگران گفت: زمانبندی پرداخت حقوق و دستمزد کارگران مناسب نیست و مرتب با تعویق در دریافت دستمزد‌ها مواجه‌ایم.

به گفتهٔ این فعال کارگری، عدم وجود امنیت شغلی برای بخش بزرگی از کارگران این معدن مشکل بزرگی است که علاوه بر عدم پرداخت به موقع حقوق و مزایا کارگران با آن مواجه‌اند.

38117

 

وی گفت: علی رغم سختی کار و دریافت حداقل حقوق با وجود چندین سال سابقهٔ کار در این معدن غیر از ۱۵- ۱۶ نفر بقیه کارگران معدن قرارداد موقت هستند و هیچگونه امنیت شغلی ندارند.

این کارگر همچنین با یاداوری کشته شدن دو کارگر این معدن در سال گذشته و عدم پرداخت دیه از سوی کارفرما گفت: هنوز دیه دو کارگر کشته شده این معدن که سال گذشته در حین کار کشته شدند توسط کارفرما پرداخت نشده و خانواده‌های این دو کارگر در شرایط سختی به سرمی برند. در چنین شرایطی چطور انتظار دارند که ما احساس امنیت کنیم، اگر روزی این اتفاق برای ما بیافتد خانواده‌های ما هم هیچگونه تامین اقتصادی ندارند.

دلایل اعتراض کارگران

کارگران معدن کوشک بافق که از کیفیت تجهیزات ایمنی معدن ناراضی‌اند، در تشریح یکی دیگر از دلایل اعتراضشان گفته‌اند: لوازم ایمنی که در کارگاه استفاده می‌کنیم استاندارد نیست و باید تجهیزات ایمنی استاندارد و مناسب با شرایط کار به کارگران داده شود که متاسفانه مدتی است از سوی کارفرما اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

همچنین یکی از اعضای شورای اسلامی کار معدن کوشک بافق نیز در ارتباط با مجموعهٔ مطالبات این کارگران به ایلنا گفت: اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت به موقع حقوق و مزایا و همچنینی تجهیز و ارتقاء کیفیت تجهیزات ایمنی معدن از جمله اساسی‌ترین مطالبات آنهاست که باید هرچه سریع‌تر توسط کارفرما پاسخ داده شود.

در همین رابطه «محمد علی جداری فروغی» وکیل دادگستری و نماینده حقوقی کارگران از امضای طوماری توسط کارگران معدن کوشک بافق برای پیگیری مطالبات صنفی شان خبر داد و گفت: روز گذشته مطلع شدم کارگران معدن کوشک بافق در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مزایا دست از کار کشیده‌اند و با امضای طوماری از من خواسته‌اند تا به عنوان نماینده حقوقی کارگران پیگیر مطالباتشان باشم.

لازم به ذکر است، معدن سرب و روی کوشک در فاصله ۱۶۵ کیلومتری شرق یزد و ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان بافق واقع شده است.

[تصاویر ارسالی از سوی کارگران]

 

۱۳ نظر

 1. حسین می‌گه:

  قابل توجه فرماندار لطفا پیگیری نمایید اگر خودتان سه ماه حقوق نگیرید چه میکنید

 2. ناشناس می‌گه:

  باز هم خوبه عاقبت خضوصی سازی را دیدیم
  ولی برای چغارت این اتفاق فکر کنم بیافتد
  چغارت خیلی فرق میکنه با معدن کوشک

  • h3 می‌گه:

   چغارت که خصوصی شود همه باید کاسه گدایی در دست بگیریم.
   ماهها حقوقها عقب خواهد افتاد
   حدا به بچه های ما رحم کند
   میراثمان برای آنها نابودی است

 3. میثم می‌گه:

  یادم می آید در زمان اولین اعتصاب بافق برای کاری به یزد می رفتم.یکی از کارگران معدن کوشک در اتوبوس کنارم نشسته بود .سر صحبت را با او باز کردم و در باره ی اعتصابی که در جریان بود با هم حرف زدیم .می گفت کارگران سنگ آهن خواسته های نامعقولی دارند و باید به سر کار برگردند .اوضاع خیلی خو به و ….
  امیدوارم امروز این فرد نظر بنده را بخوانند.مطمئنا او هم چند ماهی است حقوق نگرفته است.
  بله عزیزان هر گاه در جایی حقی ضایع می شود ما هم از حق دفاع کنیم. بالاخره نوبت به ما هم می رسه.
  به قول مارتین نیمولر :
  اول سراغ کمونیست ها آمدند،
  سکوت کردم چون کمونیست نبودم.
  بعد سراغ سوسیالیست ها آمدند،
  سکوت کردم زیرا سوسیالیست نبودم.
  بعد سراغ یهودی ها آمدند،
  سکوت کردم چون یهودی نبودم.
  سراغ خودم که آمدند،
  دیگر کسی نبود تا به اعتراض برآید.

 4. زنجره می‌گه:

  تله موش
  موش ازشکاف دیوار سرک کشید تا ببیند این همه سروصدا برای چیست . مرد مزرعه دار تازه از شهر رسیده بود و بسته ای با خود آورده بود و زنش با خوشحالی مشغول باز کردن بسته بود.
  موش لب هایش را لیسید و با خود گفت :« کاش یک غذای حسابی باشد .»
  اما همین که بسته را باز کردند ، از ترس تمام بدنش به لرزه افتاد ؛ چون صاحب مزرعه یک تله موش خریده بود.
  موش با سرعت به مزرعه برگشت تا این خبر جدید را به همه ی حیوانات بدهد . او به هرکسی که می رسید ، می گفت :« توی مزرعه یک تله موش آورده اند، صاحب مزرعه یک تله موش خریده است . . . »!
  مرغ با شنیدن این خبر بال هایش را تکان داد و گفت : « آقای موش ، برایت متأسفم . از این به بعد خیلی باید مواظب خودت باشی ، به هر حال من کاری به تله موش ندارم ، تله موش هم ربطی به من ندارد.»
  میش وقتی خبر تله موش را شنید ، صدای بلند سرداد و گفت : «آقای موش من فقط می توانم دعایت کنم که توی تله نیفتی ، چون خودت خوب می دانی که تله موش به من ربطی ندارد. مطمئن باش که دعای من پشت و پناه تو خواهد بود.»
  موش که از حیوانات مزرعه انتظار همدردی داشت ، به سراغ گاو رفت. اما گاو هم با شنیدن خبر ، سری تکان داد و گفت : « من که تا حالا ندیده ام یک گاوی توی تله موش بیفتد.!» او این را گفت و زیر لب خنده ای کرد ودوباره مشغول چرید شد.
  سرانجام ، موش ناامید از همه جا به سوراخ خودش برگشت و در این فکر بود که اگر روزی در تله موش بیفتد ، چه می شود؟
  در نیمه های همان شب ، صدای شدید به هم خوردن چیزی در خانه پیچید. زن مزرعه دار بلافاصله بلند شد و به سوی انباری رفت تا موش را که در تله افتاده بود ، ببیند.
  او در تاریکی متوجه نشد که آنچه در تله موش تقلا می کرده ، موش نبود ، بلکه یک مار خطرناکی بود که دمش در تله گیر کرده بود . همین که زن به تله موش نزدیک شد ، مار پایش را نیش زد و صدای جیغ و فریادش به هوا بلند شد. صاحب مزرعه با شنیدن صدای جیغ از خواب پرید و به طرف صدا رفت ، وقتی زنش را در این حال دید او را فوراً به بیمارستان رساند. بعد از چند روز ، حال وی بهتر شد. اما روزی که به خانه برگشت ، هنوز تب داشت . زن همسایه که به عیادت بیمار آمده بود ، گفت :« برای تقویت بیمار و قطع شدن تب او هیچ غذایی مثل سوپ مرغ نیست .»
  مرد مزرعه دار که زنش را خیلی دوست داشت فوراً به سراغ مرغ رفت و ساعتی بعد بوی خوش سوپ مرغ در خانه پیچید.
  اما هرچه صبر کردند ، تب بیمار قطع نشد. بستگان او شب و روز به خانه آن ها رفت و آمد می کردند تا جویای سلامتی او شوند. برای همین مرد مزرعه دار مجبور شد ، میش را هم قربانی کند تا باگوشت آن برای میهمانان عزیزش غذا بپزد.
  روزها می گذشت و حال زن مزرعه دار هر روز بدتر می شد . تا این که یک روز صبح ، در حالی که از درد به خود می پیچید ، از دنیا رفت و خبر مردن او خیلی زود در روستا پیچید. افراد زیادی در مراسم خاک سپاری او شرکت کردند. بنابراین ، مرد مزرعه دار مجبور شد ، از گاوش هم بگذرد و غذای مفصلی برای میهمانان دور و نزدیک تدارک ببیند.
  حالا ، موش به تنهایی در مزرعه می گردید و به حیوانان زبان بسته ای فکر می کرد که کاری به کار تله موش نداشتند!

  نتیجه ی اخلاقی : اگر شنیدی مشکلی برای کسی پیش آمده است و ربطی هم به تو ندارد ، کمی بیشتر فکر کن. شاید خیلی هم بی ربط نباشد!

 5. محمد می‌گه:

  سلام آقایانی که عده ای را در اعتصابات سنگ آهن محکوم کردید این هم نتیجه خصوصی سازی. تحویل بگیرید. حالا حساب کنید از خوزستان بخواهد بیایند و ……………………………

 6. حامد می‌گه:

  همه می دونند که خصوصی سازی در ایران به خصوصی بازی تعبیر میشه و در هیچ کجای ایران نتیجه ای جز این نداشته است. آیا به نظر شما اصرار برخیها در اجرای خصوصی سازی سنگ آهن مرکزی و سایر بخشهای دولتی به جز زراندوزی و رانت بازی برخی دلالان می تواند باشد؟

 7. هاشم می‌گه:

  اینا همش تقصیر اداره کار رئیس اداره کار کجاست چرا نظارت نمیکنه

 8. علی می‌گه:

  عاقبت خصوصی سازی همین است که سه ماه است حقوق کارگران معدن کوشک را ندادن خدا خیر گرداند که عاقبت سنگ آهن همین میشود در آینده آی مسئولین بفکر مردم باشید

 9. bi ghm می‌گه:

  سلام به خدا چی بگیم دیگه
  زنگ خطر دیگه ای به صدا در آمد
  سکوتم از رضایت نیست
  دلم اهل شکایت نیست
  تا کی عدم نظارت ،عدم حمایت،عدم اجازه،عدم بازرسی ببینیم
  همدردی خود را با کارگران زجر دیده معدن کوشک اعلام می کنیم
  خدایا ذخیره آخرت را برسان

  • میثم می‌گه:

   دعا برای ظهور خوبه اما مردم باید برای متلاشی نمودن باندهای مافیایی تلاش بکنند.
   تنها راه نجات از این وضع اقتصادی ، اتحاد ملت ایران است

 10. یاسر می‌گه:

  بنده خودم چهارشنبه مورخ ۲۶ آذرماه تو لابی هتل نیکان شاهد این بودم که همه کارگرها اومدن حقوق عقب افتاده خودشون را طی چک در حضور وکیل از مدیر عامل دریافت کردن.