سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۵۷:۳۵ بعد از ظهر

واگذاری هفت طرح فولادی دیگر به بخش خصوصی فعلا منتفی است

کد خبر: 5220
تعداد بازدیدکننده: 147
تاریخ: ۱۱ تیر ۱۳۹۱

واگذاری هفت طرح فولادی دیگر به بخش خصوصی فعلا منتفی است.
سال گذشته برای چندمین بار ، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای واگذاری هفت طرح فولادی به بخش خصوصی فراخوان داد که در ادامه تعدادی از شرکتهای سرمایه‌گذاری از جمله شرکتهای متعلق به برخی بانکها برای خرید طرح های فولادی ثبت‌نام کردند. که بعد از گذشت چندین ماه هنوز خریداران نهایی طرحهای فولادی مشخص نشده‌اند.
کارشناسان پیشتر قیمت‌گذاری طرحهای فولادی و همچنین قیمتهای پیشنهادی برای خرید این طرحها از سوی متقاضیان را دلیل اصلی تاخیر در واگذاری طرحهای فولادی عنوان کرده بودند. دلیلی که وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز آن‌را تائید می‌کند.
حال این قیمت گذاری برای فولاد بافق به چه نحوی بوده که هم خریدار به خرید و پرداخت مبلغ  راضی شده و هم ایمیدرو ، کمی جای سوال دارد.

مهدی غضنفری گفته “مشکل آن است که قیمتی که بخش خصوصی برای خرید طرحهای فولادی پیشنهاد می‌کند تا حد قابل توجهی پایین‌تر از میزان هزینه‌ای است که در این طرحها صورت گرفته است.”
جالب اینجاست که خریدار طرح فولاد بافق ، به جهت توجیه اقتصادی خوبی که این طرح دارد ، آنقدر قیمت را مناسب داده که هم ایمیدرو حاضر به فروش شده و هم خود ایشان حاضر است مدتها این طرح را به خال خود رها کند و انگارایشان، این ۱۰۸ میلیارد تومان پول را همینطوری میخواسته به دولت کمک کند.به گفته آقای وزیر  “اگر مثلا در یک طرح فولادی ۱۰۰ واحد هزینه شده، بخش خصوصی پیشنهاد پرداخت ۷۰ واحد را مطرح می‌کند؛ بنابراین در چنین شرایطی ترجیح موجود، تامین منابع برای تکمیل این طرحها از سوی ایمیدرو به نمایندگی از دولت است.”با این اظهارات می‌توان نتیجه گرفت که واگذاری طرحهای فولادی به بخش خصوصی فعلا منتفی شده و این طرحها همچنان در اختیار دولت باقی می‌مانند. از سوی دیگر چندی پیش نیز هیئت دولت با اختصاص دو میلیارد و ۱۰۱ میلیون یورو منابع مالی برای تکمیل هفت طرح فولادی موافقت کرد.

همگان واقفند که  هفت طرح فولادی در ابتدا هشت طرح فولادی در چهارمحال بختیاری، شادگان، نیریز، قائنات، بافق یزد، سبزوار، بافت و میانه بودند که بعدا یکی از آنها یعنی طرح بافق یزد به بخش خصوصی واگذار شد و قرار است مابقی طرحها نیز سرنوشت مشابهی داشته باشند!!!

براساس آخرین اطلاعات اعلامی از سوی ایمیدرو پیشرفت فیزیکی هفت طرح فولادی در بخش احیا بین ۱۳ تا ۹۴ درصد بوده است. همچنین بخش فولادی این پروژه‌ها به طور متوسط بیش از ۳۰ درصد پیشرفت داشته است.

این در حالیست که چون طرح فولاد بافق دیگر دولتی نیست ، کسی هم آمار و اطلاعاتی راجع به میزان پیشرفت این طرح نمیدهد.ایمیدرو از ماهها پیش تصمیم به واگذاری هفت طرح فولادی به بخش خصوصی گرفته اما این وعده تاکنون محقق نشده است. کمیته ارزیابی ایمیدرو سه شاخص توانایی مالی، فنی و توانایی راه اندازی طرحهای فولادی را ملاک ارزیابیهای خود در تعیین متقاضیان این طرحها قرار داده بود.ایمیدرو آخرین بار اعلام کرده بود که ۲۵ درخواست از طرف بخش خصوصی برای خرید طرحهای فولادی به این سازمان ارائه شده است.

علی محمد رنجبر بافقی

۱ نظر

  1. ناشناس می‌گه:

    با سلام
    آقایان به خدا واگذاری فولاد بافق مشکوک و بودار است.
    آقایی می اید ۱۰۸ میلیارد می دهد و طرح را به امان خدا واگذار میکند.سود ماهیانه این پول چند میشود؟خواهشا این را حساب کنید و به اطلاع عموم برسانید
    قابل توجه مسولین وقت و امام جمعه محترم!!!!!!!!.