دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۵۱:۰۶ قبل از ظهر

معاون آبزی پروری شیلات کشور :تحقیقات و پرورش تیلاپیا در بافق همچنان ادامه دارد

کد خبر: 52224
تعداد بازدیدکننده: 99
تاریخ: ۱۹ آذر ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق ؛ “حسین عبدالحی” در همایش ماهی تیلاپیا در بافق با اشاره به ظرفیتها و پتانسیل های توسعه پایدار آبزی پروری در بافق افزود: صندوق توسعه ملی به منظور گسترش دامنه فعالیت آبزی پروری ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه تولید سالانه آبزیان در کشور ۳۷۰ هزار تن است خاطر نشان کرد: استان مازندران با تولید ۷۰ هزار تن رتبه اول را دارد.

معاون آبزی پروری شیلات ایران افزود: ظرفیت کشور برای پرورش ماهی در قفس در آبهای دریای خزر ، خلیج فارس و دریای عمان افزون بر ۸۰۰ هزار تن است.

عبدالحی یادآور شد: برنامه ریزی برای پرورش ۲۰ هزار تن آبزی در کشور را یاد آور شد و گفت: شرکت های مختلفی از نروژ، ترکیه و فرانسه در حال سرمایه گذاری در این بخش هستند.

وی در رابطه با پرورش ماهی تیلاپیا هم گفت: این گونه آبزی در مرکز تحقیقات بافق متمرکز است و با حمایت سازمان شیلات ایران و موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور ، تحقیقات و پرورش آن در این شهرستان ادامه پیدا خواهد کرد.

حسین عبدالحی در مورد دغدغه محیط زیست در این زمینه هم گفت: شیلات ایران، متولی توسعه آبزی پروری در کشور است و لازم می داند فعالیت های توسعه پایدار تیلاپیا را هماهنگ و مدیریت کند.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از پنج هزارتن ماهی تیلاپیا وارد کشور می شود تصریح کرد: بابت واردات این گونه، بخش قابل توجهی ارز از کشورمان خارج می شود.

معاون شیلات کشور اظهار داشت: می توان با استفاده از این فرصت و با توسعه پرورش تیلاپیا زمینه اشتغال جوانان را فراهم کرد.

عبدالحی با بیان اینکه تیلاپیا نیاز کمتری به اکسیژن دارد و از گونه های مقاوم است اظهار کرد: با توجه به اقلیم ایران، این ماهی در استان های کم آب و آبهای شور غیر قابل کشاورزی، قابل پرورش است.

IMG_0606