سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۰۸:۳۸ بعد از ظهر

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور : پرورش ماهی تیلاپیا در حد تولید تجاری در بافق هیچ مشکلی ندارد

کد خبر: 52227
تعداد بازدیدکننده: 291
تاریخ: ۱۹ آذر ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ؛ محمد پورکاظمی در حاشیه همایش ملی تیلاپیا در بافق افزود: برای رسیدن به میانگین مصرف جهانی باید در بخش آبزی پروری حدود دو و نیم برابر تولید داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: به منظور تنوع بخشی گونه ای در سیستم آبزی پروری، با اخذ مجوز ار محیط زیست و سازمان دامپزشکی ماهی تیلا پیا را از خارج وارد کشورمان کردیم.

پورکاظمی ادامه داد: این گونه با ارزش در شرایط کاملا قرنطینه در مرکز تحقیقات ملی آبزیان آبهای شور بافق برای نخستین بار بومی سازی شد.

وی افزود : حدود ۱۴۰ کشور جهان گونه های مختلفی از تیلاپیا را تولید می کنند و تولید جهانی این گونه در رتبه دوم پس از کپور ماهیان قرار دارد که بر اساس پیش بینی های بین المللی به زودی به مرتبه اول ارتقاء می یابد.

کاظمی افزود: تا کنون بیش از ۲۰ پروژه تحقیقاتی در زمینه های مختلف ژنتیک، تکثیر، پرورش، بیماری ، عمل آوری، بازاریابی و ارزیابی اثرات زیست محیطی بر روی ماهی تیلاپیا انجام شد که ۹۹٫۹ درصد این ماهی به جنس نر تبدیل شد.

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور اضافه کرد: با چنین اقداماتی بود که موفق شدیم سالانه ۱۰ تن در هکتار گوشت ماهی تیلا پیا تولید کنیم.

رئیس ستاد برگزاری نخستین همایش ملی تیلاپیا ، به برگزاری همایش ملی تیلاپیا در بافق اشاره و اضافه کرد: این همایش با هدف انتقال یافته ها، تبادل نظر بین متخصصین، اساتید، و اندیشمندان در بافق برگزار شد.

پور کاظمی ادامه داد: همچنین اساتیدی که در خارج از کشور تحقیقات مرتبط با تیلاپیا انجام داده اند در این همایش حضور دارند.

محمد پور کاظمی با اشاره به قطعنامه پایانی اولین همایش ملی تیلاپیا گفت : این قطعنامه با ۱۶ بند قرائت شد که مهمترین آن در خصوص ادامه دادن تحقیقات مربوط به تیلاپیا در زمینه های مختلف و اینکه موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور به عنوان یک مرکزیت ادامه تحقیقات تیلاپیا را به سرانجام برساند.

رئیس ستاد برگزاری همایش تیلاپیا با اشاره به پرورش این گونه ماهی گفت: باید برای پرورش این گونه ماهی به صورت مشترک با جامعه دانشگاهی و محققین آبزی پروری و محط زیستی راهکارهایی با حفظ اکوسیستم های طبیعی کشور و رعایت مسائل زیست محیطی فراهم شود که بتوان تیلاپیا را به عنوان یک گونه مناسب جهت آبزی پروری در مناطقی که مطالعات از لحاظ زیست محیطی جواب مثبت می دهند پرورش داد.

وی با اشاره به عدم حضور مسئولان زیست محیطی در همایش گفت: ما طبق وظیفه ای که داشتیم مسئولان سازمان محیط زیست و اساتید دانشگاهی که در رشته محیط زیست فعالیت دارند را دعوت کردیم که متاسفانه با عدم حضور آنان مواجه شدیم که ما در جمع بندی همایش که ارائه شد عنوان شد که این اولین و آخرین همایش و نشست در مورد تیلاپیا نخواهد بود .

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور افزود : این موسسه درخواستی از دانشگاه تهران به عنوان یک جامعه علمی بی طرف داشته است یدین منظور که چنین گردهمایی را پیگیری کند و ادامه مباحث مربوط به ماهی تیلاپیا را در آنجا ادامه دهیم .

کاظمی در خصوص ادامه فعالیت مرکز تحقیقات ملی آب شور بافق در پرورش و تکثیر ماهی تیلاپیا خاطر نشان کرد : فکر نکنم کسی بتواند ادامه فعالیت تحقیقات در یک مرکز علمی را با توجه به عصر علم و تکنولوژی جلوگیری کند و حتی از لحاظ تحقیقات علمی اعتقاد داریم که پرورش تیلاپیا حتی در حد تولید تجاری در شهرستان بافق هیچ مشکلی ندارد .

IMG_0446

۲ نظر

 1. سهراب بارفتن می‌گه:

  دست مریزاد به همت و تلاش خالصانه مردم گشاده دست و گشاده دل کویر
  من از فعالین بخش صنعت کنسرو در اصفهان هستم
  و مشاور هلدینگ قارچ یکتای سپاهان که در منطقه جرقویه با استفاده از دهها هکتار زمین و اشتغالزایی بالای ۴۰۰ نفر به تولید بذر- کمپوست و قارچ مشغول هستیم.
  بسیار مایل هستم امکان سنجی شود که در این منطقه میتوانیم به پرورش ماهی تیلاپیا و احداث صنایع بسته بندی انبوه و مکانیزه ماهی بپردازیم
  خواهشمند است راهنمایی فرمایید.
  متذکر میشوم اینجانب در سال ۹۲ دوره یک روزه آشنایی با این ماهی را در ایستگاه تحقیقات بافق یزد گذرانده ام
  پایدار باشید
  بارفتن-۰۹۱۳۱۱۷۶۸۲۵

 2. جواد می‌گه:

  باسلام به تمامی سرباران سازندگی وبا افتخار کشورم اگر امکان دارد در مورد ماهی تیلاپیلا در ارتباط باظرفیت سنجی وپرورش در استان خراسان راهنمایی بفرمایید.سرفراز باشید۰۹۳۵۱۱۵۹۷۲۹