دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۲:۱۰ بعد از ظهر

وقتی انصاف یک نانوا،رسانه های کشوری را به وجد می آورد

کد خبر: 52420
تعداد بازدیدکننده: 164
تاریخ: ۲۳ آذر ۱۳۹۳

777

الف،به نقل از جام جم نوشت

نان این نانوا خوردن دارد…

یک عکس طی این دو سه روز گذشته حال ما را جاآورد، حسابی آمدیم سر کیف، اصلا خستگی کهنه ماسیده در عضلاتمان در رفت و دوباره کوک شدیم. این مرد نانواست، مثل همه نانواها که نان لواش ماشینی می‌پزند، ولی او یک فرق اساسی با دیگران دارد که از مغز و قلبش آب می‌خورد.

او روی یک تکه کاغذ با قلمی درشت نوشته: «قابل توجه همشهریان محترم، تا اتمام آرد سهمیه قبلی، نان به قیمت ۱۵۰ تومان عرضه می شود.»

او نوشته ۱۵۰ تومان، ننوشته ۲۲۵ تومان، او نوشته تا زمان اتمام آردهای قدیمی نه به قیمت آردهای جدید که گران تر است.

او اینها را عیان نوشته، اما چیزی که پنهانی نوشته دلچسب تر از این است.

او نوشته همشهریان محترم بدانید و آگاه باشید که من حتی کاری ندارم که دولت رسما نان را گران کرده چون من قانون خودم را دارم و به سبک خودم زندگی می کنم.

نان این نانوا باید خوردنی باشد، یک لواش خوشمزه که بوی انصاف می دهد. این خمیر زیر دست کسی بوده که از قوت غالب مردم قصد کسب ثروت ندارد و به این یقین رسیده که «گیرم که خلق را به فریبت فریفتی / در محضر عدل الهی چه می کنی.»

این نانوا جذاب است چون آدم های مثل او کم اند، آن قدر کم که باید چراغ به دست گرفت و برای پیدا کردنشان در کوی و برزن دوره افتاد.

او مرا یاد برخی راننده ها می اندازد که وقتی هنوز نان گران نشده بود و فقط زمزمه اش به گوش می رسید، کرایه را بالا بردند و بعد هم که نان گران شد دوباره روی کرایه ها گذاشتند و در جواب اعتراض ها هم گفتند مگر نمی بینی نان گران شده.

کجایی انصاف، کجایی مشتی گری، کجایی ای نان حلال که دلمان سخت برایت تنگ است. ما در فراغ انصاف آه می کشیم چون آدم های باانصاف به قدری کم شده اند که اگر پیدایشان کنیم باید روی دو چشم بگذاریمشان.

آدم های باانصاف که هنوز در زندگی پرشتاب و مادی امروز به نان حلال اعتقاد دارند نه این که مثل ما خرج نداشته باشند و معیشت شان لنگ پول نباشد، نه، اینها همه مثل ما هستند با این فرق که دنیایشان نه در پول که در رضایت خدا و خلقش و رو سفیدی در محضر وجدان خلاصه می شود.

الف*

لازم به ذکر است این خبر در اکثر خبرگزاری های کشور باز نشر داده شده است.

……………………………….

نظرات کاربران سایت الف:

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۲:۵۵:۱۱
خواهر مگر باید غیر از این باشد…. هر چند می‌دانید و می‌دانیم که متاسفانه ایران ارزشگرا ، چنین مسائلی‌ نوبر است!!!! (۲۵۳۶۶۹۷) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۹:۲۶:۴۴
منظور این است که دیگر کسی از این نوع جوانمردیها انجام نمیدهد و مردم و ما باید قدردان این نوع افراد باشیم که انشالله هستیم. (۲۵۳۷۹۱۴) (alef-13)

مرد بارانی
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۹:۳۰:۲۰
دوستان
انسانهای شریف همه جا پیدا می شود.
در سیاست،در ورزش،در اقتصاد، در علم و دانش، در بازار و …
اما اما اما آنها بدور از هرگونه زد و بند جناحی و با چشم پوشی از قبضه کردن مقام و قدرت و ثروت،خالصانه در حال انجام وظیفه در مقابل خدا و مردم هستند.
خیلی از آنها به واسطه شرافتشان علی رغم توانایی هایشان مورد ظلم واقع شده اند.درود بر خدمت گذاران بی ادعا… (۲۵۳۷۹۲۲) (alef-13)

پناهی
۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۰:۰۴:۱۴
یاد قدیما بخیر اطراف منزلمان در خیابان ری یک قهوه خانه بود که ابگوشت میداد یک تابلو داخل مغازه بود که نوشته شده بود نسیه و پول دستی داده میشود. یا در مطب دکتری که نوشته شده بود پرداخت ویزیت اجباری نیست.سال گذشته به یک سوپر مارکتی رفتم صاحب مغازه یک پیر مرد بود. از او چند چیز خریدم موقع پرداخت دیدم قیمتها از جاهای دیگر ارزان تر است علت را از او سئوال کردم او گفت این اجناس خرید قبلی من است و به همان قیمت قبلی میفروشم………………… (۲۵۳۸۴۵۶) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۸:۱۶:۳۲
نان سنگک با تدبیر استاندار محترم از ۵۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرد! بعد که با اعتراض مردم روبرو شد موقتا به ۶۵۰ تومان تغییر پیدا کرد. این هم از تدابیر نماینده دولت اعتدالی در استان فارس! ایشان در توجیه این اقدام فرمودند که نمی خواستیم مردم چند باره دچار تنش شوند به یک باره نان را گران کردیم!
البته ناگفته نماند همین چند روز پیش در نقد بی تدبیری دولت پیشین استاندار محترم فارس اعلام کرده بودند که دوره الله بختکی اداره کردن مملکت گذشته است! (۲۵۳۸۷۳۷) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۲:۵۷:۱۸
آدم می ماند چه بگوید ! در این زمانه ای که همه در حال کم فروشی هستند و نان حلال در آوردن کیمیا شده است وجود این انسانها زنده نگه دارنده این امید است که هنوز آدم های حلال خور وجود دارند و هنوز کسب حلال امکان پذیر است. (۲۵۳۶۷۰۵) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۲:۵۸:۰۲
تقریبا همه اقشار مثل همین نانوا هستند، حلال خور. (۲۵۳۶۷۰۷) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۳:۰۲:۵۴
با سلام سهمیه آرد که گران نشده !!!!!!!!!! دستمزد گران شده این دوتا ربطی به هم ندارد (۲۵۳۶۷۲۴) (alef-13)

نانو
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۰:۳۸:۰۱
قابل توجه هرکیسه ارد به مبلغ۱۱۰۰۰تومان افزایش قیمت داشته یعنی معادل ۵۰ درصدقیمت قبلی (۲۵۳۸۰۶۰) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۳:۱۷:۴۲
تا کجا پس رفته ایم که به ندرت این طور آدمها یافت میشوند اگر من وتو نیز در جایگاهی که هستیم مثل این نانوای محترم عمل کنیم قطعا جامعه ای زیبا خواهیم داشت . (۲۵۳۶۷۸۶) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۳:۲۷:۰۹
خدا خیرشون بده ، ایکاش همه کسبه ها اینطوری فکر و عمل میکردند (۲۵۳۶۸۱۹) (alef-13)

بازنشسته
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۳:۲۷:۳۲
خداوند به انسانهای شریفی مانند این آقای محترم سلا متی وعاقبت بخیری دهد. (۲۵۳۶۸۲۰) (alef-13)

شهرام
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۳:۴۱:۴۶
کجای راه را اشتباه رفتیم که امروز از دیدن حلال خور بودن فردی چنین متعجب میشویم و صادقانه گفت (( کجایی ای نان حلال که دلمان سخت برایت تنگ شده )) (۲۵۳۶۸۸۳) (alef-13)

کارمند
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۳:۵۰:۱۶
اولین کسی که باید از این نانوای به اصطلاح کم سواد بی آلایش یاد بگیرد دولت تدبیر و امید است که همه شان مدرک دکترا دارند و استاد دانشگاهند و سالانه هزاران دانشجو از زیر دستشان رد می شوند و مدرک می گیرند.این دولت است که صداقت را باید از او بیاموزد. این پزشکان هستند که باید از او بیاموزند که پول و ثروت بادآورده برای ارضای انسان و کمال او کافی نیست. این بازاریان هستند و رانندگان تاکسی و اتوبوس که کراهت دارند حتی بقیه پول را به مسافر بازگردانند. (۲۵۳۶۹۱۲) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۲:۵۹:۵۲
منظورت دولت قبلی بود که همه ناراستی ها را به یادگار گذاشت؟ (۲۵۳۸۳۴۲) (alef-13)

عرفان
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۴:۰۰:۵۴
دیدن این افراد در مملکت ما همانند یافتن الماس در معدن ذغال سنگ است .
خداوند به زندگی اش برکت و شادی عنایت کند. (۲۵۳۶۹۶۳) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۳:۰۱:۰۰
مطمءنم که خدا بهش برکت و شادی داده. (۲۵۳۸۳۴۵) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۴:۰۷:۴۳
ای ول (۲۵۳۶۹۸۶) (alef-13)

مهران
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۴:۱۱:۱۹
کافیست سری به دادسراها و کلانتری ها بزنید تا ببینید چه تعداد از ملت ایران با نان حلال زندگی می کند. (۲۵۳۷۰۰۳) (alef-13)

مجتبی
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۴:۱۴:۴۳
خداوند به ایشان نعمت های فراوان و عافیت عنایت بفرمایند ان شا الله (۲۵۳۷۰۲۴) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۴:۱۵:۴۰
در جامعه امروزی متاسفانه اینگونه انسانها بسیار کمیاب هستند. (۲۵۳۷۰۲۷) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۴:۴۱:۲۶
به بیان درست تر “نانی که این نانوا به خانه می برد خوردن دارد” (۲۵۳۷۱۲۰) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۳:۰۱:۴۲
هزاران لایک (۲۵۳۸۳۴۷) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۴:۴۲:۰۹
از دیو دد ملولم و انسانم آرزوست (۲۵۳۷۱۲۳) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۴:۴۷:۲۱
من هم چند سال پیش در شهر آبادان پزشک متخصص مجاری تنفسی را دیدم که در مطبش بالای سر منشی تابلویی نصب کرده بود با این مضمون :(( در این مطب دادن ویزیت اجباری نیست))حیف که نام آن پزشک متعهد از خاطرم رفته . (۲۵۳۷۱۴۱) (alef-13)

بچه پایین شهر
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۹:۰۳:۱۵
من هم چند سال پیش به یک چشم پزشک مراجعه کردم و شبیه این مطلب را دیدم از بعضی ها ویزیت کامل دریافت میکرد بعضی ها را با تخفیف و بعضی ها را رایگان ویزیت میکرد . حتی خود من با اینکه وضع مالی بدی نداشتم دفعه ی دوم که رفتم پیشش تا اسکن چشم رو ببینه گفت شما قبلا حق ویزیت داده اید و از دریافت مجدد ویزیت خود داری کرد نام این پزشک واقعا انسان دکتر کاظمی مقدم و مطب ایشان در کار گر شمالی میباشد (۲۵۳۷۸۳۱) (alef-13)

سحر
۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۰:۱۳:۱۲
در عوض مادر من تعریف میکرد که توی مطب یک چشم پزشک بوده که یک کارگر که در حین کار براده ای به چشمش رفته بود به اون مطب میاد و چون به اندازه ویزیت پول نداشته متاسفانه دکتر با تحقیر بیمار رو به بیرون هدایت میکنه . (۲۵۳۸۴۶۵) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۴:۵۴:۱۶
دنیایشان نه در پول که در رضایت خدا و خلقش و رو سفیدی در محضر وجدان خلاصه می شود (۲۵۳۷۱۵۷) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۵:۰۱:۰۷
حرارت غیرمستقیمش تو حلقم!! :)))
قربون انصافش. (۲۵۳۷۱۶۹) (alef-13)

نانوا
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۵:۰۲:۵۱
شماآقای پولداری که نمیخواهی ازنانوایی کسب ثروت کنید شماهم یک نانوایی بازکنید بدون کسب ثروت،به مردم خدمت کنیدوثواب ببرید. (۲۵۳۷۱۷۴) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۵:۰۹:۵۱
کار جامعه ای که از همه جای دنیا بیشتر هم ادعا داره به جایی رسیده که یک نفر هم کار درست را انجام میدهد باعث خوشحالی و خشنودی میشه!!! یعنی اینکه درصد کثیری در حال دزدی هستند از دزدی در نان تا دزدی های ۱۲ هزار میلیاردی و…بعد یه نفر کار درست رو انجام میده حیرت و تحیر همه جا را فرا میگیره!! مثل اینست که روزی یک نفر بخاطر چراغ قرمز بایستد بقیه عبور کنند یک نفر عکس بگیرد و بعد بقیه که اکثرا همونهایی هستند که از چراغ قرمز رد میشوند به به به کردن بپردازند!! عجبا
روزگار ما را باش!
خب این مقاله یعنی بقیه عزیزان دارند نانی را میفروشند که قیمتش اون نیست فکر کنم بهش میگن مال حرام خوردن! سوال کردم اگر اشتباه است بفرمایید اشتباه است.جای تعجب است که وقتی قیمتها بالا میرود دوستان سریع بالا میبرند وقتی پایین میاید میفرمایند خرید از قبل است!(جریان بالا و پایین شدن قیمتها در سال ۲۰۰۹ و اخیرا هم بر اثر قیمت دلار و…) خب چطوره که وقتی قیمت بالا میره خرید از قبل ندارید؟فقط وقتی پایین میاد خرید از قبل دارید؟ (۲۵۳۷۱۹۷) (alef-13)

منتقد سیاست
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۵:۱۲:۲۸
همین موضوع رو در مورد دلار دیدیم..۲۰۰ تومان افزایش دادند از ۳۱۰۰ به ۳۳۰۰ چون قرار بود دلار مرجع ۲۰۰ تومان شاید افزایش پیدا کنه حالا دوبـــــــــــــاره که رسما اتفاق اقتاد ۲۰۰ تومان دیگر بالا رفت از ۳۳۰۰ به حدود ۳۵۰۰!!….در این ۳۵ سال بر سر اخلاق و انسانیت واسلام ما چه آمده است؟!!…. (۲۵۳۷۲۰۳) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۵:۱۲:۵۷
کاش تمام کسانی که کار اقتصادی میکنند اینگونه انصاف داشته باشند. (۲۵۳۷۲۰۵) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۵:۲۳:۲۲
خدا لعنت کند آنهایی را که جوی را در مملکت به پا کردند که امروز کار به حق یک نفر در یک صنف اینگونه در همه جا سر و صدا به پا می کند . (۲۵۳۷۲۲۸) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۵:۳۱:۵۵
آه گه چقدر اندک اند افرادی از این دست. آه که چقدر زیادند افرادی که از دین و اخلاق و مکارم همه چیز را ابزار کاسبی و پول درآوردن کرده‌اند. (۲۵۳۷۲۶۰) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۵:۵۷:۳۹
یکی میشه این یکی میشه اونی که ۳۰۰۰ هزار میلیارد دزدید (۲۵۳۷۳۲۹) (alef-13)

سهراب
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۶:۱۷:۲۵
دمش گرم تنورش داغ ونوش دواتیشه ومغازه اش پر مشتری خدا به مالش برکت بدهد وتن سالم وزن فرزندی شاداب داشته باشه که انقدر مرده که توانسته جلو طمع ونفس بیمارش را بگیره که این روزها از این جور ادمها واقعا کم گیر میاد (۲۵۳۷۳۷۵) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۶:۲۷:۳۹
این جور آدم ها تو مملکت ما کم نیستن
کم تو چشم ما میان
اونایی که به فرض خودشون زرنگ ترن
و نونی که درمیارن براشون مهم نیست حلال بودن و نبودنش
اونا کلا تو جامعه ی ما بیشتر تو چشمن… (۲۵۳۷۴۰۱) (alef-13)

مسافر کش سابق – کار مند فعلی
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۶:۳۰:۱۴
راننده ها را خوب نواختی . دست مریزاد به لوطی گری نویسنده . اخر از انصاف دم میزنی و خود نا منصفانه رانندگان را نوازش میکنی ؟ کدام راننده خرجش به دخلش میرسد ؟ کار مندی که در روز به خاطر ۳۰ دقیقه کارمفیدتاکید میکنم کار مفید (یعنی به اندازه ی یک کورس رانندگی کار مفید انجام میدهد) حدود یکصد هزار تومان از بیت المال نوش جان میکند ایا اشکالی دارد که فقط هزار تومان انرا به راننده ی مسافرکش بدهد؟
راستی چه اشکال داشت اگر این نانوا این اطلاعیه را نمیزد ؟ مگر طوری میشد ؟ انقدر در فضای کشورم ریا و نیرنگ زیاد شده که سخت است صداقت کسی را باور کنیم حتی اگر واقعی باشد . (۲۵۳۷۴۰۹) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۶:۵۱:۴۵
خدا بهش برکت بده (۲۵۳۷۴۷۲) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۷:۰۲:۲۰
ما هم یک سوپری در محله مان در همدان داریم – برنجهاش رو که سال قبل خریده بود و در انبارش مونده بود با وجود اینکه در سال جدید برنج گران شده بود به قیمت سال گذشتش می فروخت تا وقتی که تموم شد و برنج جدید به قیمت روز آورد. (۲۵۳۷۵۰۰) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۷:۱۹:۰۸
مگه نگفتن آرد گرون نشده و افزایش قیمت نان به دلیل حقوق کارگر و … است؟ (۲۵۳۷۵۲۴) (alef-13)

آریابان
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۷:۳۶:۲۵
قدیمها داشتیم که : خواهی نشوی رسوا ، همرنگ جماعت شو ؛
ولی امروز چون قدیمها داشتیم و حالا هم هنوز داریم که : رفتی توی شهر کور ها، دست بگیر روی چشمهات و بگو منهم کور هستم (چون همه اونجوری اند) ؛
بنابراین ، نتیجه : خواهی نشوی عقده ای !!!!! همرنگ جماعت شو (چون وقتی همۀ بقیه اونجوریند ، اگر یک تنه بخواهی بر خلاف جریان آب شنا کنی ، غرق میشی ، چون ….. ۱ دست صدا نداره )؛ (۲۵۳۷۵۷۹) (alef-13)

A Teacher 4 All Seasons
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۷:۵۷:۴۸
هیاهوی بسیار برای هیچ:
کار شاقی نکرده! سالهاست غرب با این سیستم جلو میره. ییشتر برای خودنمایی و راهیابی به شیکه های اجتماعی است و الا این باید معامله ای مخفی بین انسان و خداوندگار باشد. این هم شیبه داستان هیایوی بر سر داستان آن معلم بود که سرش را کچل کرد تا با دانش آموز همدردی کند و وزیر اعظم دستش را ماچ کرد. با پوزش این مساله ارزش خبری و حاشیه نگاری نداره. در یک مملکت اسلامی از چه چیزهایی سر ذوق می آییم. برایم جای تعجب بود که چرا خبر قتل معلم فیزیک در بروجرد در ایران و جهان خبری نشد. توگوکل که سرچ کنید اصلا خبری مه خبرگراری های معروف مخابره کنند در این مورد نیست که نیست (۲۵۳۷۶۴۰) (alef-13)

معلم منطقه ۱۹
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۹:۰۶:۵۳
من هم به عنوان یک معلم با معلمی برای تمام فصول موافقم (۲۵۳۷۸۴۱) (alef-13)

مهدی اسماعیل زاده
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۳:۲۹:۱۹
سلام
دوست عزیز شما مدام حرف خودتان را تکرار می کنید. خوب است کمی هم گوش کنید.
من در فرانسه متولد شده ام، در انجا زیسته ام، برادرم مدتی پیش با مدرک فوق دکتری از استرالیا برای خدمت به کشورش بازگشت.
طوری می فرمایید غرب انگار یک حقیقتی را شناخته اید که کسی آن را نه دیده نه می تواند به خوبی شما درک کند.
غرب یک جامعه عموما فرد گرا و منفعت دوست است که خیلی از مزیتهایی که ما در جامعه داریم در آنجا نامفهوم است. اما مزیتی که آنان دارند این است که اخلاقی را که ندارند با قانون جایگزین می کنند تا جامعه سرپا بماند. ما شاید گاهی اخلاق و قانون را با هم خنثی می کنیم. یعنی برای قانون گریزی، می گوییم اخلاقا و برای اخلاقی عمل نکردن می گوییم قانونی است. حال آنکه این دو برابری می کنند. قانونی زیستن بزرگترین اخلاقیات است.
از طرفی در مورد این مطلب:
حلال خواری ارزش است، اگر نبود کمیاب نمی شد. وقتی متعدد افرادی را می بینیم که به بهانه ای دست به حرام و نادرست می برند تا از دیگران جا نمانند، انسانی که اعتقادات ثابت و درست و باریشه و محکمی دارد، هنوز شاخص درستی یک جامعه خواهد ماند، حتی اگر همه شهر گر شوند و به او بگویند بیمار.
اینجاست که دوست من معیار عوض نمی شود، آدم منصف می گوید این درست است و خرابی دیگران را برده.
البته من با این تصور که خیلی ها ناصواب اساسا موافق نیستم.
چون آن خیلی ها را ندیده ایم راحت قضاوت می کنیم، حال آنکه در عموم مردم کم اطلاعی بیشتر بیداد می کند تا بزهکاری، یعنی مردم اکثرا اگر بداند درست و نادرست چیست، سعی می کنند درست عمل کنند.
این همان شاه کلید امر بمعروف و نهی از منکر است که جامعه را آگاه و پاک نگاه می دارد. شناساندن این موارد هم نوعی نمونه عملی درست زیستن است که شایسته بود و به نوبه خود تشکر می کنم.
موفق باشید، خدا نگهدارتان (۲۵۳۸۴۰۵) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۷:۲۵:۵۹
احسنت به نظر پخته شما
تنورت داغ نانت گرم (۲۵۳۸۶۷۸) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۷:۵۹:۳۱
مردم به روزی کم خود قانع بوده ولی مسئولین به روزی زیاد خود قانع نبوده و هر روز اختلاصی تازه و بزرگتر رو میکنند. (۲۵۳۷۶۴۴) (alef-13)

ن
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۸:۰۷:۲۲
اصلا تعجبی ندارد او خدا باور است و دوستی خدا را به بقیه ترجیح می دهد (۲۵۳۷۶۶۳) (alef-13)

فریدخمیری
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۸:۳۷:۳۴
این عکس نانواشهرماست استان هرمزگان شهر بندر…توواتس آپ انداخته شد تاعده ای یادبگیرن ..این هم فوایدشبکه اجتماعی اگربهینه استفاده بشه (۲۵۳۷۷۵۱) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۸:۵۶:۳۶
به این نانوا بگوئید این افزایش قیمت به خاطر هزینه های جنبی است نه افزایش قیمت آرد. (۲۵۳۷۸۰۰) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۹:۴۴:۱۳
حقا حقا (۲۵۳۷۹۵۵) (alef-13)

برادر ورشکسته
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۹:۴۸:۲۷
من هم برادری داشتم مثل همین بنده خدا کاسبی میکرد هرچی جنس از قبل
داشت به همان قیمت قبل فروخت وقتی هم رفت دوباره جنس جدید بیاره دیگه
نتونست حالا هم ورشکسته با چهارسرعائله بیکار نشسته توخونه میزنه توسرش
همین حرفا بدبختش کرد خیلی باانصافی . کاسب مثل شما کیمیاست.ووووو
کم شعاربدین محض رضای خدا. (۲۵۳۷۹۶۵) (alef-3)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۹:۵۸:۱۷
رحمت به نونی که خورد ورحمت به شیری که خورد ، نونی که این نانوا می خوره حلالش باشه !! (۲۵۳۷۹۹۱) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۰:۲۷:۲۷
خب با این حساب دولت از این آقا با انصاف تره ! اگر این آقا برای مدت معینی یعنی تا تمام شدن
سهمیه آرد قبلی قیمت را ثابت نگه داشته و افزایش نداشته ! تازه دولت کار مهمتری انجام داده که
افزایش نداشته ،هیچ ، بلکه انصاف به خرج داده و مبلغ هم پایین آورده ! باور نمیکنید ،خب نگاه
کنید به افزایش حقوق ها که پارسال ٢٠ در صد بود و امسال با عنایت ویژه به ١۴ در صد رسیده ،
که تازه مبلغ را بالا که نبرده هیچ ، بلکه ۶ درصد هم پایین آورده ،! ایا به نظر شما این در خور و شایسته تحسین نیست !! یا مثلا مبلغی که می توانست بالا رود و دولت جلو افزایش آن را گرفت
ومثل سد سکندر جلوی آن ایستاد تا بالا نرود ، مثل افزایش یارانه ها که در جای خود ثابت نگه داشته شد ! أیا این جای تحسین و آفرین نیست ! پس نتیجه می گیریم که از این نانوای محترم
با انصاف ، آدم های با انصاف تر هم پیدا می شوند و همه انصاف ها را منحصر به این یک مورد
نکنیم !! (۲۵۳۸۰۴۴) (alef-13)

میثم۷۲
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۱:۰۴:۰۵
سلام خواستم بگم مردم در جریان باشن حرفی که دولت میزنه درست نیست که میگه قیمت نان ۳۰ در صد افزایش پیدا کرده چون در اصل قیمت نان ۷ در صد افزایش پیدا کرده بقیه اون در صد برای افزایش قیمت آرد و کارگر و حمل ونقل هست من پدر خودم نانوا هست و از این ناراحته که دولت تو رسانه جو سازی میکنه و میگه ۳۰ در صد افزایش قیمت نان چون اون ها باید به افزایش آرد و دستمزد کارگر هم اشاره کنن در آخر باید یه خسته نباشید جانانه به این نانوا شریف گفت ممنون از سایت خوبتون (۲۵۳۸۱۰۸) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۱:۵۴:۱۳
سلام.منم تو شغلم مثل این نانوا عمل می کنم ولی خیلی مواقع ها عقب تر از همکارانم هستم و گاهاً مسخره هم می شم ولی باور کنید می ارزه …. (۲۵۳۸۲۱۰) (alef-13)

ستاره
۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۰:۱۹:۲۱
خوش به سعادت خانواده شما. (۲۵۳۸۴۷۳) (alef-13)

ی.د
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۲:۱۶:۲۹
کاش دولمتمردانمان کمی، فقط کمی انصاف این مرد نانوا را داشتند… افسوس که این یک رویاست… (۲۵۳۸۲۷۶) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۲:۵۲:۰۳
حرامخوری در ایران قبح خودرا ازدست داده اکثر مردم در کار خود کمفروشی وگرانفروشی میکنند امروز یکنفر برای خرید دو کیلو آرد به نانوانی محل مراجعه کرد نانوا بابت دو کیلو آرد ۴۰۰۰ تومان پول گرفت (۲۵۳۸۳۲۸) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۳:۴۰:۴۹
جامعه ارزشی؟ادعا داریم که جامعه ما الگو و سرمشق دیگران است!‏ (۲۵۳۸۴۱۹) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۲۳:۴۸:۰۴
۲۰ تومانی که پیدانمی شود خیلی وقت است ازچرخه خارج شده پس
باید۵۰تومانی بدهیم یعنی ۲۵۰ تومان .ازاین آدمها درجامعه ما ازنوادرند.
سالهاست ازاین نوع نرخ گذاری روی همه چیزحیرانم کرایه ۶۷۵تومان .باید۷۰۰ توان بدهیم البته تازگی ندارد.میگم دست اندرکاران اقتصادازاین موضوع اطلاع ندارند؟ (۲۵۳۸۴۳۶) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۷:۳۴:۳۴
متاسفانه قبح گرانفروشی خیلی وقته که شکسته شده که باروی کارامدن دولت احمدی نژاد کم فروشی هم به ان اضافه شد ویل للمطففین وکسانی که باعث وبانی این بنیان کج شدند پاکترین دولت به زعم خودش به کثیفترین دولت به نظر اکثر دلسوزان کشور لقب گرفت (۲۵۳۸۶۸۸) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۸:۱۲:۴۸
متاسفانه از روزی که ترازوها رفتند ودستان مردم شد ترازو دیگه نمی انتظاری داشت جدیدا هم یک عده می خواهند منع رطب کند که خود رطب خورده اند.. (۲۵۳۸۷۳۳) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۸:۱۵:۲۶
کاش هم وطنان عزیز هم کمی انصاف داشتند و متوجه بودند که این نانوای عزیز دوره ی بعدی که میخواهد آرد بخرد چگونه باید دو برابر پول بدهد حتما از حق زن و بچه و خانواده اش باید کم کند ولی ما ها چون نان ارزان میخوریم تحسین میکنیم و کاری نداریم که این هم وطن عزیز فردا چگونه باید کار و کسب خود را اداره کند . (۲۵۳۸۷۳۵) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۸:۱۸:۵۳
در نخستین آیه ازسوره مبارکه مطففین، خداوند کم فروشان را سخت به باد نکوهش مى‏گیرد و براى جلوگیرى از حق‏کشى و روش‏هاى ظالمانه اقتصادى و غارت ثروت‏هاى ملّى و در جهت اصلاح امور اقتصادى هشدار مى‏دهد و مى‏فرماید:
وَیْلٌ لِلْمُطَفِّفِینَ الَّذِینَ إِذَا اکْتالُوا عَلَى النَّاسِ یَسْتَوْفُونَ‏
واى بر کم فروشان، همانان که چون از مردم پیمانه ستانند، به طور کامل مى‏ستانند، امّا چون براى آنان پیمانه و وزن کنند، کم مى‏دهند…
و با توجه به آیه شریفه «وقال الرسول یرب ان قومی اتخذوا هذا القرءان مهجورا» (فرقان/۳۰) و پیامبر [خدا] گفت: «پروردگارا، قوم من این قرآن را رها کردند.»
کاش بیشتر قرآن می خواندیم و در آن تأمل می کردیم …… (۲۵۳۸۷۴۰) (alef-13)

محمد
۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۹:۱۱:۵۴
سلام
همه سر کارن با این فتوشاپ ، آخه آرد که گرون نشده اصلا ، فقط نون گرون شده. (۲۵۳۸۸۳۱) (alef-13)

۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۹:۲۸:۲۰
یا دولت دروغ می گوید که آرد را گران نکرده است. یا این آقا خبر ندارد که چرا نان گران شده است.
یا حالت سوم که احتمالش در این دور و زمانه بیشتر است:
قاصد تجربه های همه تلخ با دلم می گوید که دروغی تو دروغ که فریبی تو فریب! (۲۵۳۸۸۶۹) (alef-13)

مسعود
۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۱۰:۵۹:۲۵
مسعود ۵۳
برایشان آرزوی سلامتی دارم . (۲۵۳۹۱۰۸) (alef-13)

بچه قدیم
۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۱۱:۳۷:۲۱
ایرانیان ملتی رو به اضمحلال!!!!!!!؟چرا؟
چون اگه یه کم وضع امروز مارو با گذشته مقایسه کنید متوجه میشوید:
نان بودند نان های قدیم
مادر زن بودند مادر زن های قدیم
پیکان بود پیکان قدیم
بچه بودند بچه های قدیم
عروس بودن عروس های قدیم
کفش بودند کفش های قدیم
مرد بودند مرد های قدیم
دزد بودند دزد های قدیم و خیلی چیز های قدیمی دیگر که حسرتشان بر دل ما مانده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
۳۵ سال گرانی و تورم مداوم.رکوردی که باید در گینس ثبت شود. (۲۵۳۹۱۹۸) (alef-13)

قاسم
۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۱۱:۴۷:۳۹
میگن با یک گل بهار نمیشه ولی دم یک گل هم گرم ..لااقل سرطان به سراغش نمیره .. (۲۵۳۹۲۳۲) (alef-13)

۳ نظر

 1. ح-ا-ا می‌گه:

  باسلام
  امیدوارم خداوندبه این نانوای بزرگواروحلال کار.میلیونهابرابر افزایش آردهای قدیمیی که داشته وبه قیمت جدیدنفروخته است عطافرماید.کمترکسی اینچنین اقداماتی راانجام میدهد

 2. ح-ا-ا می‌گه:

  نانوایی های بافق هم نان میدن مردم که اگرخودشان بایدستی بخورندبه والله نمی خوردند.ای کاش رسیدگی میشد

 3. ناشناس می‌گه:

  الان زمانه ای است که عده ای نان خود را از نان مردم تامین می کنند
  می گویند برکت رفته و باران نمیاد،این خود جواب این سوال است ،فرهنگ غنی ایران را سالیان سال است که به یغما رفته و فقط یاد بودی از آن در موزه ها نگهداری میشود و دیگر اثری از آن نیست ،درد و غصه بزرگتر اینکه مسلمانیم و شیعه علی هستیم ،حاضریم به خاطر خودمان ،خودیها خود،و غریزه هوا پرستی همه را فدا کنیم
  افسوس