سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۴۰:۲۴ بعد از ظهر

روز پژوهش مبارک باد

کد خبر: 52495
تعداد بازدیدکننده: 100
تاریخ: ۲۵ آذر ۱۳۹۳

 

امروز ۲۵ آذر ماه روزی است که در کشور ما به نام روز پژوهش نامگذاری شده است؛ مردمان کشور ما همواره در تمام ادوار تاریخ به داشتن هوش، ذکاوت، علم و دانش و پشتکار زبانزد بوده‌اند، در دوره‌هایی از تاریخ که جوامع صنعتی امروزی جایگاهی در علم نداشتند، علم از سرزمین ما به آن سرزمین‌ها صادر می‌شد و در دانشگاه‌های آنها مورد تدریس قرار می‌گرفت، اما نکته‌ای که جای تامل و درنگ دارد این است که متاسفانه اخیرا بعضی از کارهای تحقیقی تنها برای رفع مسوولیت و در راستای مدرک محوری نه در راستای اندیشه محوری و جنبه کاربردی آنها صورت می‌گیرد. مهمترین ویژگی یک کار پژوهشی کاربردی بودن آن است؛ به عبارت دیگر کار پژوهشی باید به گونه‌ای باشد که بتواند در فرآیند تولید و توسعه مورد استفاده قرار بگیرد. پژوهش‌های کاربردی لازمه پیشرفت و عقب نماندن و دچار رکود و سکون نشدن در زمینه‌های تکنولوژی، صنعت، کشاورزی، پزشکی ، فرهنگ، سیاست و … است. اما به راستی در دوران تحصیلمان (مدرسه و دانشگاه )چه مقدار از حجم درسمان به کارهای پژوهشی اختصاص داشت؟ چند درصد از جامعه دانش‌آموخته ما توانایی نوشتن یک تحقیق جامع با رعایت تمامی ضوابط پژوهشی را دارند؟ چند درصد از پایان نامه‌های ما در راستای اهداف پژوهشی انجام می‌شود؟ چند درصد از کارهای تحقیقی فقط برای تحویل دادن کار و رفع مسوولیت است؟جایگاه کتابخانه دیجیتال و استفاده از اینترنت در کشور ما کجاست؟ آیا حمایت از استعدادهای برتر در جهت کارآفرینی، اهداف بلند مدت و به عرصه تولید رسیدن ایده‌ها و اندیشه‌های آنها صورت می‌گیرد یا صرفا حمایت مقطعی برای برطرف کردن خواسته‌های کوتاه مدت آنهاست؟ چه مقدار از کارهای پژوهشی ما دارای نوآوری است؟

یکی از مسائلی که همواره توجه مسئولان و اندیشمندان کشور را به خود جلب می کند، امر پژوهش و فعالیت های علمی است. پژوهش یک بحث قابل توجه وحائز اهمیتی است. زیرا پژوهش هم در رشد علمی وهم در رشد اقتصادی و جایگاه بین اللمللی کشور تاثیر به سزایی می گذارد.

صاحب نظران, پژوهش را زیر بنای توسعه می دانند و جامعه ایی را موفق و پیشرفته توصیف می کنند که بر مدار نخبگان و شایستگان علمی و پژوهشی بچرخد. جامعه ایی که تصمیم گیری ها ی آن از سوی نهاد های علمی پژوهشی پشتیبانی شود ،گام به سوی توسعه و ترقی می گذارد .

بیایید برای شروع یک کار پژوهشی ابتدا باید به صورت جامع و دقیق پیرامون آن موضوع بیندیشیم. داشتن توانایی اندیشیدن بر روی مقوله‌های ابداعی و نو یکی از ویژگی‌های یک فرد پژوهشگر با روحیه خلاقانه است. در کشور ما یکی از عوامل ناکارآمدی کارهایی که در راستای اهداف پژوهشی صورت می‌گیرند پیدا نکردن جایگاه پژوهش و نهادینه نشدن تفکر پژوهشی در نظام آموزشی ماست. برای تحقق این امر و پرورش استعدادهایی که دارای روحیه خلاق و ابتکاری هستند و توانایی خلق ابداعات بزرگ را دارند نظام آموزش و پرورش ما باید از ابتدای امر (از همان دوران ابتدایی) به جای تکیه بر معلومات محوری و محدود کردن دانش‌آموزان در چارچوب‌های خاص آموزشی تعیین شده، پژوهش محوری و تشویق آنان به کارهای اندیشه محور و تحقیقی را مورد تاکید قرار داده و روحیه پرسشگری، تفکر، تحقیق و به چالش کشیدن موضوعات را در صدر اهداف خود قرار دهد البته لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر این موضوعات بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در این صورت است که می‌توانیم بیش از پیش شاهد رشد امور پژوهشی در کشور باشیم.

نامگذاری روز ۲۵آذرماه به نام روز پژوهش ،نشان ازاهمیت این موضوع در تمامی عرصه های علمی و صنعتی جهت توسعه ایرانی آباد را دارد.

امیداست با تلاش و همت مضاعف همه تلاشگران این عرصه،شاهد موفقیت های چشمگیری در رساندن کشورمان به اوج افتخار و فتح قله های علمی در جهان باشیم .

 

 

باتشکر:۲۵ آذر۱۳۹۳

عباس اکبری

کارمند واحد پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق

۱ نظر

  1. علی می‌گه:

    عالی بود.موفق باشی