یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۲۸:۵۲ قبل از ظهر

پرورش ماهی تیلاپیا در استان مبتنی بر تمامی جنبه های اقتصادی و زیست محیطی است

کد خبر: 52593
تعداد بازدیدکننده: 87
تاریخ: ۲۷ آذر ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق به نقل از روابط عمومی استانداری یزد، ” سید محمد میرمحمدی” در جلسه ای که عصر دوشنبه ۲۴ آذرماه در سالن زنده یاد حمیدیا به منظور بررسی مسائل و مشکلات پرورش ماهی تیلاپیا و راهکارهای رفع مشکلات در استان برگزار شد، در این جلسه ضمن استماع گزارشات و مطالب عنوان شده از سوی دست اندرکاران پژوهشی و پرورشی ماهی تیلاپیا و رییس سازمان حفاظت محیط زیست استان و دیگر حاضرین، به سوابق و نظرات متناقض مسئولین ذیربط و مباحث مطروحه در سفر اخیر رییس سازمان محیط زیست کشوراشاره گردید و با توجه به عدم پاسخ به سوال مطرح شده مبنی بر اینکه دلیل عدم وجود ماهی تیلاپیا در آبهای آزاد چیست؟ و آیا عدم مشاهده این ماهی در آبهای آزاد دلالت بر این ندارد که آبهای آزاد زیستگاه طبیعی این نوع ماهی نیست کماکان موضوع به گذشت زمان سپرده شده است و می بایست هر چه سریعتر تناقضات موجود برطرف و نظری مستدل و تخصصی توسط سازمان حفاظت محیط زیست اعلام و تعیین تکلیف گردد.

استاندار یزد افزود: همواره نگاه ما به طرح مسائل باید تخصصی و فنی و مبتنی بر دانش و پژوهش باشد و نسبت به بیان هر مطلبی باید با دلیل و برهان قانع کننده همراه باشد.

عالی ترین مقام اجرایی استان آنگاه با اشاره به مکاتبه ریاست محترم سازمان محیط زیست کشور خاطر نشان کرد: جای تشکر دارد که در این مکاتبه، پرورش این گونه آبزی در استان یزد را که هیچ گونه راهی به آبهای آزاد ندارد قابل بررسی شمرده شده است و امیدواریم نتایج بررسی ها مبتنی بر ملاکهای علمی و پژوهشی هر چه سریعتر ارائه شود و فرصت تولید و تامین جزئی از نیاز پروتئینی که در حال حاضر سالانه بیش از ۱۲ هزارتن از همین نوع ماهی وارد کشور می شود از دست نرود .

وی در پایان خاطر نشان ساخت: استان یزد از منظر جغرافیایی به آبهای آزاد راه ندارد و به همین دلیل جای هیچگونه نگرانی در پرورش این ماهی نخواهد بود.

در ابتدای این نشست ، ” بابایی” معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار به واردات ۱۲ هزارتنی ماهی تیلاپیا در سال گذشته به کشور اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود امسال این واردات به حجم ۲۰ هزارتن برسد.

وی از آمادگی تعدادی از سرمایه گذاران جهت پرورش و تولید این گونه آبزی در بافق خبر داد و افزود: این آمادگی وجود دارد که تا سقف ۵ هزارتن در سال در استان تولید ماهی تیلاپیا داشته باشیم.

در ادامه این نشست رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و کارشناسان این سازمان، گزارشی از وضعیت پرورش ماهی تیلاپیا در بافق را ارائه دادند.

” سجادی پور” خاطر نشان نمود: هم اکنون در نزدیک به ۱۳۰ کشور دنیا کار پرورش این ماهی در حال انجام است و هر سال قریب به ۵ میلیون تن ماهی تیلاپیا در دنیا تولید میشود و این رقم تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۱۵ میلیون تن در سال خواهد رسید.

وی افزود: هم اکنون جهت سرمایه گذاری در بافق در امر پرورش این ماهی، دو سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده اند تا ماهی تک جنسی شده مورد نیازکل کشور را تامین کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تاکید کرد: ماهی تیلاپیا گونه های مختلفی دارد از جمله “تیلاپیای موزامبیک” که جزو ماهیان تزئینی است و هم اکنون گونه ” تیلاپیای نیل ” که به هیچ عنوان مهاجم نبوده و تهدیدی برای زیست بوم دیگر آبزیان محسوب نمی شود در بافق پرورش می یابد .

file_76816 file_76817 file_76818 file_76819 file_76820

۱ نظر

  1. رضا دهقانزاده بافقی (رخصت) می‌گه:

    ازاستاندارمحترم، فرماندارسختکوش و مسئولین دلسوز مرکزتحقیفات شیلات بافق تشکروقدردانی مینمایم که باادله کافی مجوزادامه فعالیت پرورش ماهی تیلابیادربافق را کسب کردند. ان شالله درآینده نزدیک شهرستان بافق به قطب پرورش ماهیان آب شور کشور تبدیل شود.
    تا بعد…رخصت