جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۲۱:۰۲ قبل از ظهر

شروع مرمت مسجد جامع بافق با اعتبار ۸۰ میلیون تومانی

کد خبر: 5327
تعداد بازدیدکننده: 162
تاریخ: ۱۲ تیر ۱۳۹۱

توسط میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق صورت می پذیرد:

 

شروع مرمت مسجد جامع بافق با اعتبار ۸۰ میلیون تومانی

 

مسجد جامع بافق یکی از زیباترین و مهمترین بنای ارزشمند تاریخی مذهبی  در شهرستان بافق می باشد که از حیث معماری بسیار فاخر و حائز اهمیت است .

“‌عباس قدیریان” قدمت این مسجد را به قرن پنجم هجری رقم زد و گفت: این مسجد از دو قسمت تابستانه و زمستانه تشکیل شده که قسمت تابستانه آن شبستانی است با بادگیرهای بزرگ بر روی محراب و به سبک مسجد جامع کبیر یزد که بر پایه های مستحکم استوار است.

وی افزود: وجود گودال باغچه در حیاط مسجد جامع و قرار گیری فضاهای مختلف در اطراف آن،  بنایی با همان قدمت ایجاد کرده که آن هم از لحاظ معماری بخصوص معماری کویری  و  بصورت  حیاط مرکزی و دارای اهمیت فراوان است و همینک از آن بعنوان دارالقرآن  شهر بهره برداری میشود.

قدیریان از جاذبه های دیگر این بنا را وجود هشتی بزرگ این مسجد خواند و افزود: این بنادر ضلع شرقی درب ورودی اصلی قرار دارد و سقف آن از تزئینات گچی زیبایی برخوردار است.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بافق با اشاره به وظیفه ذاتی میراث فرهنگی در نگهداشت و مرمت بناهای تاریخی گفت: مرمت مهمترین بنای تاریخی بافق در دستور کار میراث فرهنگی شهرستان قرار گرفت و با جذب اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال، مرمت و ساماندهی این بنا آغاز شد.

قدیریان اهم اقدامات مرمتی در این بنا  را دیوار چینی مشبک ، ازاره چینی ، اندود گچ بدنه  ، تعویض شرفی لبه بام ، بندکشی ، آجرفرش کف و پشت بام عنوان کرد وگفت: این پروژه با همکاری هیات امنای مسجد جامع اجرا می شود که امیدواریم در مدت چند ماه به پایان برسد.

گفتنی است قدمت مسجد جامع بافق به قرن پنجم هجری باز می گردد و با شماره ثبتی ۱۸۲۸ مورخ ۱۵ /۱۰/۷۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

۲ نظر

  1. محمد می‌گه:

    بدحجابی زن شاه در حرم حضرت معصومه(س) و فتوای آیت‌الله بافقی
    http://www.rajanews.com/detail.asp?id=130732
    http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910412000534

  2. رضا می‌گه:

    یاد خدا بیامرز امام جمعه قبلی فقید بافق افتادم