جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۴:۰۵ بعد از ظهر

تجمع کارگران معدن کوشک بافق در مقابل وزارت صنعت

کد خبر: 53717
تعداد بازدیدکننده: 301
تاریخ: ۲۷ دی ۱۳۹۳

جمعی از کارگران معدن کوشک بافق با سفر به تهران صبح امروز (۲۷ دی) در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، این کارگران که با لباس کار در این اعتراض صنفی حضور پیدا کرده‌اند به ایلنا گفته‌اند که به نمایندگی از بیش از ۲۶۰ کارگر این معدن در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و دستمزدشان طی ۲ماه گذشته و همچنین بی‌توجهی کارفرما نسبت به وعده‌های داده شده در مقابل وزارت صنعت و معدن تجمع کرده‌اند.

از حاشیه این تجمع صنفی نیز گزارش می‌رسد که یکی از کارگران در حین عکس‌برداری از اجتماع کارگران که به منظور ارسال برای خبرگزاری کار (ایلنا) انجام گرفته بود برای ارائه توضیحات به دفتر انتظامات وزارت صنعت هدایت شده و از او تعهد کتبی اخذ شده است.

به گفتهٔ کارگران قرار است نماینده حقوقی آنان به همراه اعضای شورای کارگری این معدن جهت مذاکره با مسولین وزارت صنعت و معدن به ساختمان مرکزی این وزارتخانه مراجعه کنند.

لازم به یادآوری است بیش از ۲۶۰ نفر از کارگران معدن کوشک بافق نزدیک به ۲ماه پیش در اعتراض به عدم پرداخت ۳ماههٔ مطالبات حقوقی خود به مدت یک هفته دست از کار کشیدند. اگر چه پس از ۵ روز اعتصاب صنفی، حقوق یک ماه از سه ماه پرداخت شد و با مداخلهٔ فرمانداری و اداره کار شهرستان بافق در مذاکره با کارفرما و دریافت وعده پرداخت حقوق معوقه‌شان تا ۲۶ آذر، کار در این معدن را در نوبت کاری صبح پنج شنبه از سر گرفتند.

یکی از کارگرانی که در تجمع امروز حضور یافته بود در این باره به ایلنا گفت: کارگران از ۲۶ آذر تا کنون خطاب به دو وزیر صنعت و کار نامه نگاری کرده‌اند اما هنوز هیچ اقدامی جهت بهبود شرایط صنفی ما صورت نگرفته است.

کارگران در این نامه که توسط نماینده حقوقیشان به این نهادهای دولتی تحویل داده شد، ضمن تشریح شرایط سخت کار و بی‌توجهی کارفرما نسبت به مطالبات حقوقیشان، دلایل اعتراض صنفیشان را تشریح کرده و از مسولین خواسته‌ بودند تا هرچه سریع‌تر به وضعیت غیر انسانی و ناعادلانه‌ای که به آن‌ها تحمیل شده است رسیدگی کنند.

به گزارش ایلنا، عمده‌ترین مطالبات کارگران معدن کوشک بافق اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، توجه به مسائل رفاهی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در محل معدن، پرداخت حق سختی کار و حق پله و تونل، حق جذب سرب و هزینه‌های غذایی، برخورداری از امنیت شغلی و افزایش مدت قراردادهای منعقده، عدم استفاده از دستگاه‌های فرسوده در معدن و همچنین استاندارد سازی سیستم‌های برق و آب و تهویه و نامناسب بودن امکانات خانه بهداشت، پرداخت اضافه کاری طبق قانون و مواردی از این دست عنوان شده بود. همچنین کارگران خواهان رسیدگی کارفرما به وضعیت پرداخت دیهٔ دو کارگر این معدن که سال گذشته در حین کار در این معدن کشته شده بودند، هستند.

گفتنی است، معدن کوشک بافق یک معدن با مالکیت خصوصی است که توسط شرکت معدن بافق (سهامی عام) اداره می‌شود و با بیش از ۳۵۰ کارگر در در فاصله ۱۶۵ کیلومتری شرق یزد و ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان بافق واقع شده است.

۹ نظر

 1. طوفان می‌گه:

  همت بلند دار که مردان بزرگ از همت بلند آمدند پدید.خدا پشت و پناهتان کارگران زحمتکش.

 2. طوفان می‌گه:

  این هم نون خصوصی سازی.کجان مسولینی که داد میزدند با خصوصی سازی اتفاق خاصی قرار نیست بی افته ؟

 3. . می‌گه:

  آنچـه را با کارگـر سرمـایه داری می کند
  با کبـوتـر پنجـه ی بـاز شکـاری می کنـد
  می بـرد از دست رنـجش گنج اگر سرمایه دار
  بهـر قتلش از چه دیگـر پـافـشـاری می کنـد
  سال و مه در انتظار قرص نان، شب تا به صبح
  دیـده ی زارع چـرا اختـر شـمـاری می کنـد

 4. رنجبر بافقی می‌گه:

  به نظر من کار خوبی هست
  ولی برای رهایی باید فکر اساسی برداریم

 5. فرهنگی بازنشسته می‌گه:

  اقای صباغیان شما هم برای اعتراض به قطعی شدن اعتصاب ۱۰ تا اتوبوس کرایه کنید و کارگران سنگ آهن را به تهران ببرید و جلوی مسجد تحصن کنید.
  کارگروه کار بکند.
  پول کرایه ی اتوبوس را هم شورا بپردازد.

 6. روح الله می‌گه:

  با سلام
  خدمت تمام کارگران زحمتکش و خدا قوت
  آقای فرماندار و امام جمعه بخدا قسم فردا روز قیامت باید جواب تک تک این کارگران و زن و بچه هاشون را باید جواب بدهید در درگاه خداوند!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  آی بخدا اگر یکی از بچه های شما در این معدن یا هرکجای دیگر مشغول بکار باشند واقعا عکس العمل شماها چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چرا بداد قشر کارگر نمی رسید ۱!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. ناشناس می‌گه:

  کارگران برای قوت لایموت باید بر سر و سینه بزنند و حقوق عقب افتاده خود را طلب کنند آنگاه پشت سر هم فساد رو می شود :
  امروز :
  فساد جدیدی از سوی معاون اول رئیس جمهور رونمایی شد :
  پس از افشای موارد متعدد دست اندازی های چند هزار میلیارد ریالی به بیت المال، هزاران میلیارد ریال معوقات بانکی و سوءاستفاده های کلان در جریان صادرات نفت، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری از انتقال ۲۲ میلیارد دلار نفتی ایران به دوبی و استانبول خبر داده است.
  منبع : http://www.baharnews.ir/vdcivyaq.t1aqr2bcct.html
  حال حساب کنیم این پول که خارج منتقل شده است چند ملیارد تومان است :
  ۷۶۱۸۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰=۳۴۶۳×۲۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰
  یعنی فساد جدید ۷۶۰۰۰ (هفتاد و شش هزار میلیاردی) است.

 8. ناشناس می‌گه:

  هر وعده که دادند به ما
  باد هوا بود
  هر نکته که گفتند
  غلط بود و ریا بود
  چوپانی این گله
  به گرگان بسپردند
  این شیوه و این قاعده ها
  رسم کجا بود؟!
  رندان به چپاول
  سر این سفره نشستند
  اینها همه از
  غفلت و بیحالی ما بود
  خوردند و شکستند و
  دریدند و تکاندند
  هر چیز در این
  خانه بی برگ و نوا بود
  گفتند چنینیم وچنانیم
  دریغا !
  اینها همه لالایی
  خواباندن ما بود
  ایکاش در دیزی ما
  باز نمی ماند
  یا کاش که در گربه کمی
  شرم و حیا بود… !!!!

 9. حسین می‌گه:

  قابل توجه دولت محترم وشعار انتخاباتی ایشان و فرماندار محترم که خوابند ویا گوش شنوایی نیست که به داد این کارگران برسد