شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۳۱:۰۳ قبل از ظهر

نشست توجیهی مصرف بهینه از وسایل گاز سوز در بافق

کد خبر: 53837
تعداد بازدیدکننده: 104
تاریخ: ۳۰ دی ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق ، با حضور فرماندار بافق ، رئیس HSE شرکت گاز استان یزد و اعضای ستاد مدیریت بحران بافق نشستی در خصوص استفاده صحیح و بهینه از مصرف گاز شهری و ایمنی وسایل گاز سوز در محل فرمانداری بافق برگزار شد.

“سید مهدی طلایی مقدم ” فرماندار بافق در این نشست با اشاره به اینکه شهرستان بافق پس از سالها انتظار هم اکنون به شبکه گاز کشور متصل شده و اخیرا برخی منازل از این نعمت الهی در حال استفاده هستند گفت : برای رفاه و ایمنی حال همشهریان و جلوگیری از حوادث احتمالی می بایست دستگاههای اجرایی در این خصوص نسبت به اطلاع رسانی و آگاهی مردم اقدامات لازم را به عمل آورند.

رئیس HSE شرکت گاز استان یزد در ادامه از انرژی گاز به عنوان خطرناک ترین انرژی بعد از انرژی هسته ای نام برد و گفت : گاز گرم آفرین خوبی است و اگر به صورت صحیح استفاده نکنیم حادثه آفرین هم است .

“حمید محمدی” با اشاره به حوادث و اتفاقات رخ داده در سطح کشور و استان در خصوص استفاده نادرست از وسایل گاز سوز گفت : در سال گذشته بیش از ۱۷۴۰ مورد حوادث ناشی از گاز در کشور داشتیم که از این رقم ۳۹۰ نفر فوت کردند.

وی به آمار حوادث ناشی از گاز در استان اشاره کرد و بیان داشت : سال گذشته ۱۸ مورد حادثه در مورد گاز داشتیم که ۴ نفر بر اثر گازگرفتگی و ۱۴ نفر بر اثر انفجار حاصل گاز فوت کردند.

محمدی در ادامه به برخی نکات در خصوص رعایت ایمنی و استفاده صحیح از وسایل گاز سوز اشاره کرد که به آن اشاره می شود :

نکته اول : استفاده از لوله های قابل انعطاف (خرطومی یا آکاردئونی) به عنوان دودکش ممنوع می باشد که این لوله ها برای استفاده در دودکش بخاری ها، آبگرمکن ها و دیگر وسایل حرارتی که در فصول سرد سال پیوسته تحت حرارت بالا هستند، قابل استفاده نیست.

نکته دوم :قراردادن دودکش در ظرف آب به منظور تصفیه گازهای سمی به جای نصب دودکش استاندارد، خطری جدی برای مصرف کنندگان گاز طبیعی حتی در فضاهای کوچک، نظیر مغازه و فروشگاه می باشد. متأسفانه حوادث مرگباری از این باور غلط، تاکنون اتفاق افتاده است.

نکته سوم : از نصب دودکش به صورت افقی خودداری کنید. زیرا گازهای گرم حاصل از احتراق به صورت افقی خارج نمی شوند.

نکته چهارم : استفاده مشترک از یک دودکش برای هود و وسیله گازسوز، خطرناک است.

نکته پنجم : بخش خروجی دودکش، نیاز به فضای آزاد برای خروج گازهای ناشی از احتراق دارد.

نکته ششم : خروجی دودکش ها را زیر سقف قرار ندهید.

نکته هفتم : استفاده از شیلنگهای و بست مناسب

رئیس HSE شرکت گاز استان یزد در پایان ضمن تاکید بر آموزش و اطلاع رسانی از دستگاههای مجری خواست تا نسبت به نصب بنر و پلاکارد در خصوص آموزشهای لازم به همشهریان در سطح شهر اقدام کنند.

IMG_5244 IMG_5245 IMG_5247 IMG_5253

۱ نظر

  1. مهندس گاز می‌گه:

    ابگرمکن های فوری دیواری خطرناک ترین وسیله گاز سوز است که تا کنون تلفات زیادی به بار اورده وحتما باید دود کش با قطر ۱۵ داشته باشد