جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۵۰:۳۲ قبل از ظهر

گذری علمی بر نقاط قوت و ضعف خصوصی سازی شرکت سنگ آهن بافق

کد خبر: 54324
تعداد بازدیدکننده: 325
تاریخ: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳

image_96552

کافی بود توی اینترنت جستجوی ساده ای داشته باشم تا برخی اخبار مربوط به همایشها را براحتی ببینم! اما همایشی که خیلی نظر من را جلب کرد اولین همایش ملی صنعت اسب بود! چراکه نکته ای در این همایش وجود داشت که من را وادار به نوشتن کرد! نوشتن مطلبی که چند هفته ای به آن فکر کرده بودم اما به هیچ وجه نمی توانستم دست به قلم شوم. اما کلماتی که در تبلیغ این همایش من را به فکر فرو برد که اینگونه شروع کنم دو کلمه فرصتها و چالش ها بود. نمیخواهم صنعت اسب را با این مقایسه ام زیر سوال ببرم و یا اهمیت آن را برای دوست داران این ورزش زیرسوال ببرم اما نکته اینجاست که برای چنین صنعتی، مسئولان مربوطه به دنبال بررسی فرصتها و چالشها هستند و اما ما در شهرمان با وجود این منابع عظیم معدنی اصلا به فکر فرصت ها و چالشها نبوده ایم و نیستیم و نگویم نخواهیم بود و شاید هم بوده ایم و فقط بر روی کاغذ و تمام. تازه نکته وقتی جالب تر می شود که چندسالیست بحث خصوصی سازی این معادن شروع شده است و متاسفانه حداقل نخبگانمان در مورد فرصتها و چالشها ی این کار نپرداخته اند. قبل از اینکه وارد بحث شوم لازم میدانم که مختصری به این مقوله یعنی نقاط قوت و ضعف، فرصتها و تهدیدات که به SWOT شناخته می شود بپردازم.

سازمانها پیوسته در حال تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی هستند از این رو لازم است جهت هرگونه تصمیم گیری و برنامه‌ریزی راهبردی در سازمان نسبت به شناخت وضع موجود از طریق بررسی عوامل محیط درونی و بیرونی اقدام شود. این امر به مدیریت یاری می‌رساند در مقابله با فرصتها و تهدیدات محیط بیرونی رویه‌ای هماهنگ و یکپارچه اتخاذ کند و به اهداف خود به نحو شایسته‌ای دست یابد.SWOT سرواژۀ عبارات قوتها (Strenghths) ، ضعفها(Weaknesses) ، فرصتها (Opportunities) و تهدیدات (Threats) است. تحلیل فرصتها و تهدیدات خارجی اساساً برای ارزیابی این امر به کار می‌رود که بررسی کنیم آیا سازمان می‌تواند از فرصتها استفاده کرده و تهدیدات را به حداقل برساند و همچنین این تجزیه و تحلیل نقاط ضعف برای بررسی عملکرد داخلی شرکتها (مانند روندهای کاری اثر بخش و تحقیق و توسعه) حائز اهمیت است. و کاملا مشخص است که نقاط قوت را بایستی تقویت و نقاط ضعف را برطرف و یا کم کرد و تهدیدات کاهش و در صورت امکان به فرصت تبدیل نمود. بطور خلاصه به دو محیط درونی و بیرونی توجه کنیم.

index

مطالعه بیشتر…

پس از این مقدمه نسبتا طولانی اما لازم!، شایسته است که به برخی ازنقاط قوت، ضعف، فرصتها و تهدیدات (SWOT) در زمینه خصوصی سازی شرکت سنگ آهن بافق بپردازم. نقاط قوت خصوصی سازی سنگ آهن می تواند پتانسیل برای جذب سرمایه داخلی و خارجی به سبب سوددهی بالا و تمایل بازار سرمایه به این بخش، بالارفتن بهره وری، کاهش هزینه ها، افزایش تولید اشاره کرد. منطقی شدن قیمت های سوخت و مواد اولیه و تاثیری که در هزینه های تولید می گذارد، از چالش های این بخش به شمار می آیند. البته می توان همین چالش ها را با عواملی همچون تغییر تکنولوژی و بالابردن میزان بهره وری به فرصت تبدیل کرد. تامین منابع مالی طرح های آماده سرمایه گذاری اهمیت ویژه ای دارد. تهدید این رویه این است که خصوصی سازی به معنای واقعی عملیاتی نشود و وعده های داده شده سرمایه گذاران عملیاتی نشود و بدنبال آن اخراج کارگری، افزایش بیکاری، اعتراضات کارگری و حتی مردمی، فلج شدن اقتصاد شهرو … می باشد و فرصت آن این است که چنانچه به صورت دقیق و به معنای واقعی خصوصی سازی انجام شود سرمایه گذار صنایع جوار معدنی، فولاد با ارزش افزوده اقتصادی چندین برابر، افزایش درآمد شهرستان و در نتیجه استان و کشور، افزایش اشتغال و بدنبال آن کاهش بیکاری و در نتیجه کاهش آمار جرم و جنایت و …، افزایش توان دانش و تجربه شرکتها در زمینه های مرتبط و در صورت راهنمایی در مسیر صحیح امکان صادرات این دانش، امکان ایجاد صنایعی همچون خودروسازی و قطعه سازی، افزایش اعتماد و همدلی دوسویه بین مردم و مسئولین را بدنبال دارد.

متاسفانه این تهدید بهعنوان نمونه در معدن کوشک تبدیل به یک نقطه ضعف برای خصوصی سازی شده است.

البته ناگفته نماند که بخش خصوصی فعال همانگونه که یک نمونه اش را در بافق می بینیم می تواند در ایجاد زیر ساخت تاثیر گذار باشد و بهآن سرعت دهد و یا باعث حرکت در مسئولین در این راستا شود که این خود نیز از فرصتهای خصوصی سازی است و چنانچه به درستی از این پتانسیل استفاده نشود خود به تهدیدی برای از بین بردن انگیزه در دیگر سرمایه کذاران می شود.

هرچند در این مجال نمی توان تحلیل استراتژی SWOT را گنجاند اما شایسته است که به عنوان یکی از طرحهای پژوهشی بافق مورد توجه جدی قرار گیرد.

52265645284539387013رحمت الله شریعتی

۵ نظر

 1. محمود می‌گه:

  خصوصی سازی در ایران یعنی اختصاصی سازی و اختصاصی سازی فقر،بیکاری و فساد را در پی دارد .
  پس بافقیها مخالف اختصاصی سازی سنگ آهن بودند و هستند و خواهند بود.

 2. رحیم می‌گه:

  سلام.احسنت براستاد رحمت الله شریعتی.بسیاربادقت زحمت مطلبها راکشیدید.اماکوگوش شنواعزیزدل .

 3. راور می‌گه:

  حداقل مطالب اینترنت رو کامل میزدی بفهمیم چیه

 4. DF می‌گه:

  اگر کسی متوجه شد به بنده هم بگوید