دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۲۹:۲۷ قبل از ظهر

کدخدایی که دید را نادید کرد و رفت

کد خبر: 55051
تعداد بازدیدکننده: 140
تاریخ: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

آغاز سخنم را مزین به کلام مولایم امام علی علیه السلام می کنم که در عهد نامه اش به مالک اشتر سفارش می کند : ” ای حاکم مسلمان! نباید از مردم، محجوب و پنهان باشی. تو باید بیش از همه با مردم در تماس باشی تا جزییات زندگی مردم در نظرت آشکار و واضح باشد. مگر حکمران، بشر نیست. مگر او را نمی توان فریب دهند یا، مگر ممکن نیست در پیشگاه تو حق، باطل و باطل، حق جلوه کند در آن موقع که شخصا در معرکه جامعه قدم گذاری، چنان بر احوال قوم واقف شوی که از فریب و نیرنگ خیانتکاران محفوظ و برکنار بمانی.”

افتتاح طرح های ملی و استانی در ایام ا.. دهه ی فجر، اتفاق میمونی است که بافق و بهاباد نیز در حد خودش هرچند کم و حتی با چندین بار افتتاح یک طرح، در آنها صورت می گیرد.

بدون مقایسه با دیگر شهرستان ها چه از نظر کم و کیف طرح ها و چه از حیث مبالغ اعتباری هزینه شده و اینکه چه تأثیری بر اشتغال و اقتصاد این دو منطقه گذاشته، بماند و  مردمانم نیک می دانند !! و من هم بی سر و صدا از کنارش میگذرم همچنانیکه استاندار نیز هنگام سفر به بهاباد از کنار شهرم گذشت! همچنانیکه مسئولین دیگر هم هنگام تقسیم اعتبارات از کنار این دو شهرستان می گذرند گویا اینکه ساکنینشان فرزندان این استان نبوده اند و نیستند!. البته از ذهن اصحاب رسانه هرگز پاک نخواهد شد که چنین اتفاقی در زمان فلاح زاده استاندار سابق یزد در دولت دهم و همچنین محصل همدانی نماینده اسبق مردم در مجلس شورای اسلامی روی داد و هیچکس هم ککش نگزید یا اگر هم گزید از مسئولین وقت شهرستان نبودند!

همایش پیاده روی ۱۰ بهمن ماه برگزار شد و دکتر طالبی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استان بعنوان بالاترین مقام سیاسی و اجرایی استان و به نوعی نماینده دولت، نیز حضور داشت و من به عنوان خبرنگار اصلا نفهمیدم بعد از مراسم کی و کجا رفت و البته فکر کنم حتی برخی از  مسئولین هم نفهمیدند؟!

در مواردی متعدد نیز دیده شده که مسئول اجرایی دیگری از  شهرستان در نماز جماعت و یا مراسم دیگری حضور داشته اما بلافاصله غیب شده است!

و جالب تر اینکه در سفرهای مقامات دولتی به استان، شهر های شمالی و جنوبی شهرم دیده می شوند، در صورتی که نسبت به جمعیت و محرومیت شهرمن بالاترین درآمد اقتصادی را برای استان دارد و هنوز هم مهجور مانده است .

هدفم از برشمردن  این موارد این است که به این سوال برسم و از زعم خود به آن جواب دهم که چرا این افراد مسئول در جمع مردم نه، حتی در جمع حامیان خود نگویم که نیستند، اما کمتر هستند؟! و جواب این سوال را با این سوالها بدهم که آیا به این دلیل نیست که حرفی برای گفتن به این مردم ستمدیده و رنج کشیده و البته حق خواه و حق ستان نداشته که خود نیز گاهی به این قضیه اعتراف کرده اند، و بطور دقیق تر دارویی برای درمان دردهای این شهر ندارند و شاید نمی دانند چگونه پاسخگوی امید مردم  به وعده های مسئولین قبلی و فعلی باشند؟! آیا دلیل نیامدن استاندار به این شهر غنی اما در عین حال فقیر و محروم غیر از این است که ارزش طرحها و پروژه های افتتاح شده در حدی نیست که استاندار بخواهد بیاید که آنها را افتتاح کند و کمترین نمود آن در میزان اعتبارات هزینه شده طرحههای شرکت توزیع برق استان تبلور یافت؟ آیا افتتاح چندین باره یک طرح و یا فازهای یک طرح چیزی غیر از این را به ذهن متبادر می کند که مسئولین هیچ عملی را صورت نداده اند و نگویم که نمیخواهند بکنند؟؟ نه این است که همه فقط چشم امیدی به کاسه خالی شرکت سنگ آهن دارند( دو درصد) و هزینه های این طرحهای بی ارزش و بی کیفیت هم بیشتر از این منبع بوده و متاسفانه خواهد بود که موید آن تمام نشدن جاده و طرحهای درون شهری گاز است و امیدوارم که طرح فاضلاب شهری هم زمین گیر نشود!؟  آیا دارابودن بالاترین نرخ بیکاری در استان به یک شهر کاملا معدنی -و در عین حال بدون هرگونه صنعت قابل توجهی- اثبات کننده بی ارزش بودن و بی محتوا بودن طرحها نیست (لازم نیست که یادآوری کنم که وزیر کار و رفاه در فرمانداری قول اشتغال به کار بیش از ۱۵۰۰ نفر را از زبان یکی از مدیران داد و هنوز چند ماهی از آن نگذشته است که با بهانه هایی واهی به خواب زمستانی رفت و رفت)!؟ و آیا نتیجه این بی اعتنایی ها ضربه ای به اتحاد و همدلی این دو شهرستان نیست و یا شاید هم به عمد …؟! حال چگونه باید منتظر باشیم که رئیس جمهور محترم به این شهر بیاید؟

آری شاید از زعم مسئولین خواب ما در همه ادارات دولتی شهرستان، این اتفاق بی اهمیت باشد اما موضوع چیز دیگری است و تاریخ گواهی خواهد داد؟!

میخواستم به این مسئولین پیشنهاد بدهم  که با این مردم زجر کشیده بنشینند و بشنوند که این برایشان بهتر است و خواهد بود، اما از آن صرف نظر میکنم.

سید حمید هاشمی

۱ نظر

  1. روح الله می‌گه:

    احسنت بر آقای هاشمی
    موفق و موید باشید