یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۴۰:۲۴ قبل از ظهر

اولویتهای  احداث جاده های شهرستان بافق 

کد خبر: 55200
تعداد بازدیدکننده: 519
تاریخ: ۰۱ اسفند ۱۳۹۳

 
 
در گروه آرزوهای بهترینها برای بافق بحثی با عنوان : اولویتهای  احداث جاده های شهرستان بافق  مطرح شد که پس از دوساعت بحث و تبادل نظر بین  ۴۶ نفر از اعضا و رد و بدل شدن   حدود ۵۰۰ پیام   نتیجه بحث بصورت زیر توسط مهندس رحیمی بافقی از کارشناسان مجرب اداره کل راه و شهر سازی استان یزد جمع بندی شد .
یکی از راههای توسعه پایدار هر منطقه، توسعه زیربناهای منطقه بوده و در این بین توسعه راهها بعنوان شریانهای ارتباطی حائز اهمیت خاص است. یکی از دلایل محرومیت شهرستان بافق نیز علیرغم بهره بردن از پتانسیلها و نقاط قوت بیشمار، کمبود زیربناهای بخش حمل و نقل جاده ای یا به قولی بن بست بودن ان بوده است. در این نوشتار قصد داریم راههای برون رفت از این بن بست را مورد بحث قرار بدهیم. ذکر این نکته ضروری است که در این بحث توسعه شهرستان مد نظر بوده و از پرداختن به مسایل و مشکلات راههای داخل شهرستان پرهیز شده است
همانگونه که می دانید در حال حاضر شهرستان بافق از سمت غرب بواسطه بزرگراه یزد- بافق به مرکز استان و کشور متصل می شود و در سمت شرقی با جاده ای نه چندان مناسب به شهرستان بهاباد اتصال می یابد. این در حالی است که در امتداد این محور، پروژه بهاباد- دربند در دست احداث می باشد. این پروژه پس از تکمیل مرکز کشور و استان و نیز شهرستانهای بافق را به محور ترانزیتی کرمان- راور- دیهوک- مشهد متصل می کند. محور ترانزیتی مذکور به عنوان شاهراه اتصال جنوب و مرکز کشور به مشهد مقدس و مرزهای شمالی با احداث باند دوم در حال تبدیل به بزرگراه می باشد. قطعا اتصال شهرستانهای بافق و بهاباد و نیز مرکز استان به محور مذکور فواید بسیاری را عاید بافق خواهد کرد که جذب قسمتی از ترافیک محور یزد- طبس و در نتیجه توسعه حمل و نقل از ان جمله است.
در حال حاضر قسمتهایی از مرکز کشور و نیز استانهای فارس و کهگلویه و بویراحمد برای دسترسی به مشهد مقدس و ناحیه شرق و شمال شرقی کشور از محور سورمق- ابرکوه- تفت- یزد و در ادامه اون از محور یزد- طبس- دیهوک استفاده می کنند که از یزد تا دیهوک راهی با مشخصات راه اصلی (دوخطه) و به طول تقریبی ۴۵۰ کیلومتر است. در صورتی که محور بهاباد- دربند به بهره برداری برسد طول مسیر یزد – بافق- بهاباد- دربند – دیهوک کمی بیش از ۵۰۰ کیلومتر است که حدود ۶۰ کیلومتر از مسیر طبس دورتر است. لیکن مزیت مهم آن دوبانده بودن حدود ۳۳۰ کیلومتر از محور است. البته این را مد نظر داشته باشیم که عملیات اجرایی احداث باند دوم قسمتی از محور بافق- بهاباد هم در حوزه شهرستان بهاباد اخیرا شروع شده و انشا الله ادامه خواهد یافت. در اینصورت و با ادامه این عملیات قسمت های بیشتری از مسیر چهارخطه خواهد شد و در نتیجه تمایل و جذب ترافیک این مسیر بیشتر نیز خواهد شد.
اهمیت این محور در توسعه شهرستان می طلبد که مسئولین شهرستان هم تمام همت و تلاش خود را برای شروع عملیات اجرایی در حوزه شهرستان بافق به کار گیرند. بنابراین به نظر می رسد یکی از اولویت های توسعه راههای شهرستان ارتقا محور بافق- بهاباد خواهد بود.
از طرف دیگر یکی از محورهای شریانی و تاثیرگذار کشور، از مرزهای جنوب شرقی (چابهار و زاهدان) شروع می شود و به مرکز و شمال کشور متصل می شود. ترافیک عبوری از محور چابهار و زاهدان پس از رسیدن به کرمان به سمت یزد امده و در اردکان به دو قسمت تقسیم می شود که یکی به سمت تهران و دیگری به سمت چوپانان و شمال کشور طی طریق می کند. با توجه به احداث محور زرند- بافق و اتصال بافق به کرمان از طریق این محور و در صورت احداث محور بافق- خرانق و ادامه آن به سمت محور اردکان- چوپانان، مسیر کرمان به سمت چوپانان که در حال حاضر از طریق یزد و اردکان مورد استفاده قرار می گیرد از طریق بافق به میزان چشمگیری کوتاهتر خواهد شد. لازم به ذکر است که احداث حدود ۱۵۰ کیلومتر راه اصلی با هزینه هر کیلومتر حدود ۱ میلیارد تومان قطعا مشکلاتی خواهد داشت که می بایست برای حل آن فکری کرد.
علاوه بر مسیرهای یاد شده شرقی- غربی و شمالی- جنوبی که پتانسیل جذب ترافیک و در نتیجه توسعه شهرستان بافق را دارند یکی دیگر از مسیرهای عبوری از بافق محور بافق- رفسنجان و انار (نوق) می باشد. همانگونه که می دانید این محور نیز با مشخصات راه اصلی در حال احداث بوده و با آسفالت کردن حدود ۲۵ کیلومتر باقمیمانده، بافق از سمت جنوب غربی به رفسنجان و انار متصل خواهد شد. در سویی دیگر و در سمت مقابل محور بافق- چادرملو (چاه گز) در امتداد محور بافق- نوق توسط معادن منطقه در دست احداث می باشد که در صورت تکمیل این دو پروژه که هر دو نیمه تمام بوده و با اندک پیگیری و همتی به بهره برداری می رسند قطعا تاثیر خود را در توسعه شهرستان نشان خواهند شد
نتیجه گیری:
با توجه به مسایل مطرح شده چند پروژه مهم و تاثیر گذار راههای شهرستان بدینصورت خواهد بود:
ارتقا و دوبانده کردن محور بافق- بهاباد
احداث محور بافق- خرانق
تکمیل محور بافق- رفسنجان (نوق)
تکمیل محور بافق- چادرملو
تکمیل محور بهاباد- دربند
از آنجا که تکمیل محورهای بافق- رفسنجان، بهاباد- دربند و بافق- چادرملو نیاز به اعتبارات دولتی و شهرستان نداشته و صرفا پیگیری مسئولین امر را می طلبد در نتیجه باید به عنوان یکی از محورها و برنامه های شهرستان معرفی گردد و بعنوان اولویت شماره یک پیگیری مسئولین شهرستان در دستور کار قرار گیرد.
با توجه به هزینه بالای احداث محور بافق- خرانق و از طرفی مزایای بیشتر ارتقا محور بافق- بهاباد به دلیل همسو بودن با توسعه شهرستان بهاباد و در نتیجه همراهی و همدلی مسئولین این شهرستان، شروع عملیات اجرایی از سمت بهاباد علیرغم ترافیک کمتر آن محدوده و نیز شروع عملیات احداث باند دوم محور یزد- طبس که دقیقا موازی این محور بوده و در صورت اتمام آن توجیه این مسیر را از بین خواهد برد به نظر می رسد تمرکز اعتبارات و تجمیع کمک های اخذ شده از معادن منطقه برای پروژه ارتقا محور بافق- بهاباد مهمترین اولویت  شهرستان خواهد بود.
از طرفی عبور ترافیک معادن سه چاهون و … از قسمتی از محور بافق- بهاباد، توجیه و در نتیجه امکان استفاده از امکانات و کمک های معادن مذکور را مشخص می سازد و حتی استفاده از اعتبارات شرکت ایمیدرو نیز کاملا موجه به نظر می رسد. پیشنهاد می گردد تمرکز امکانات و اعتبارات برای پروژه مذکور در دستور کار مسئولین شهرستان قرار گرفته و حتی رایزنی با مسئولین شهرستان بهاباد برای تسریع در اتمام پروژه کاملا منطقی است.
لازم به ذکر است گروه  آرزوهای بهترینها برای بافق  چند هفته ای است که در شبکه اجتماعی واتس آپ  راه اندازی شده و یکشنبه وچهارشنبه شب های هر هفته به مدت دو ساعت یک موضوع مهم در مورد بافق  را در گروه به بحث می گذارد و یک نفر که از قبل مشخص شده نتیجه بحث را برای فردای آن روز جمع بندی و سپس در بافق فردا درج خواهد شد.
بافق فردا : شروع کار این گروه را خوب  ارزیابی می کند و امیدوار است  در ادامه کارشان نیز موفق باشد

۱۱ نظر

 1. میرسلیمانی بافقی می‌گه:

  درودها بر شما
  انگار آقایان محترم فقط برای خارج کردن بهاباد از بن بست نظر داده اند.سروران عزیز اولویت اولتان جاده بافق رفسنجان است که بافق را از بن بست خارج می سازد و مسیر تردد تهران بندر را از بافق میسر می سازد؟؟؟!!! مگر نفشه ها جلوی رویتان نیست!!!بیابانهای خشک و سوزان در بند چه دردری از بافق را دوا می کند؟؟اگر بافق چادرملو را آسفالت کنندراه بافق به مشهد به همان اندازه راه دیهوک نزدیک خواهد شددر حالی که این ۶۰ کیلومتر است و راه بهاباد دیهوک صدها کیلومتر!!!!شما بافقیان را چه می شود که طرحهایتان هم مشکل روستاها وشهرهای اطرافتان را حل خو.اهد کرد؟؟؟؟ شما بفکر شهر خودتان باشیدلطفا

 2. محمد رضا فتاحی قلعه ی می‌گه:

  دست دوستان درد نکنه این موضوعات کمک شایانی به توسعه شهرستان می کند اگه مسوولان قدر بدانند.

 3. محمدرضارضايي. می‌گه:

  ممنون از کسانی که برای توسعه شهر وقت میگذارند ودل میسوزانند

 4. ح-ا-ا می‌گه:

  باسلام وخسته نباشیدخدمت آن گروه محترم
  کارخیلی جالب ومهمی است .جاده بافق .نوق.انار-حیف است که پیگیری وتمام نشود.چنانچه همشهریان قصدرفتن به سیرجان وبندرعباس وزاهدان راداشته باشند۱۵۰کیلومترراه نزدیکترخواهدشد.بازم تشکر

 5. تشکری می‌گه:

  خوشا بحال بهاباد که بنام بافق ولی به کام بهابادا ولویت بندی فرموده اند . بافق- نوق اولویت بسیار بالاتری نسبت به خیالپردازیهای دوستان دارد.

 6. محمود می‌گه:

  سلام اقای رحیمی پور شما بفرمایید چند درصد مردم بافق در مسیر بافق به بهاباد تردد می کنند که این قدر این مسیر مهم شده اگر مسیر چاگز اسفالت شود یقینا هم به لحاظ مسافت وهم از لحاظ امنینت نسبت به جاده دربند
  بهتر بوده ومطمئا از ان مسیر(بهاباد ) تردد بسیار کم خواهد بود

 7. دلسوزبافق می‌گه:

  بنظرمیرسدادامه دادن جاده بافق نوق هم هزینه کمتری داردوهم به صرفه تراست برای کل بافقیها.به سمت استانهای جنوبی.بندرعباس.بوشهر.کرمان .زاهدان.سیرجان و…..-۱۵۰کیلومتر راه نزدیکترخواهدشد.گویا۲۵کیلومترمانده که فقط بایدآسفالت بشه.

 8. نام و نام خانوادگی می‌گه:

  بابا این ۲۵ کیلومتر بافق_نوق در اولویت اول هست بعد بافق_خرانق که راه رو به دامغان و شمال کشور نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر کوتاهتر می کند و بعد تکمیل ۲بانده شدن ۴۵ کیلومتر بافق_یزد

 9. محمدجواد می‌گه:

  باسلام
  اما جاده بافق خرانق هم شمال رابه جنوب وصل میکند هم راه مشهدبرای بافق و… نزدیکتر میشود هم آبهای آزاد را به آسیای مرکزی نزدیک میکند هم بحث دی۱۹ قابل پیگیری میشود و…..

 10. مهدی نوذری می‌گه:

  با سلام دوستان جاده بافق به نوق مربوط به استان کرمان میشه که تابه حالا کم لطفی شده وگویاموضوع ازاین قراره که شهربهرمان نوق باجوادیه فلاح که یک روستاست مشکل داره و نمی خواهند جوادیه پیشرفت کنه ودست اندازی میکنندحتی ایستگاه راه آهن راکه شورا ی جوادیه درخواست کرده رامخالفت میکنندوپیگیر ایستگاهی هستند که مسیر آن به شهربهرمان منتهی شود که بیست کیلومتر دورتر میشود

 11. ابوالفضل حیدری می‌گه:

  دلسوزان بافق سلام
  با عنایت به اینکه بافق یک منطقه پسته خیز شده است تکمیل جاده بافق _نوق باید در اولویت اول دست اندر کاران شهر جهت تسهیل در امر بازاریابی فروش پسته و از طرفی راه یابی به بازارهای منطقه شرقی و جنوبی کشور می گردد@