پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۰۷:۱۳ قبل از ظهر

چرا مسئولین دولتی در مورد ذخیره موجود منطقه بافق شبهه افکنی می کنند؟

کد خبر: 55833
تعداد بازدیدکننده: 305
تاریخ: ۱۸ اسفند ۱۳۹۳

hr_ranjbar-194x300

چرا مسئولین دولتی در مورد ذخیره موجود منطقه بافق شبهه افکنی می کنند؟

بلوک معدنی بافق که از ساغند شروع شده و تا زرند ادامه دارد سرشار از مواد معدنی بخصوص آهن می باشد .این بلوک معدنی در مساحتی با طول تقریبی ۴۵۰ کیلومتر گسترده شده که در مرکز آن شرکت سنگ‌ آهن مرکزی ایران -بافق  و مجتمع معدنی و صنعت آهن و  فولاد بافق(ابویی) واقع شده یعنی فاصله این مکان از  ابتدای بلوک، که شمال ساغند می باشد کمتر از ۲۳۰ کیلومتر و از انتهای نیز یعنی زرند حدود ۲۲۰ کیلومتر است .

هر عقل سلیمی که که منصفانه بیندیشد و ذره ای در مورد مطالعات امکان سنجی

Feasibility Study   بداند بر این امر صحه می گذارد که بهترین مکان برای تولید گندله و فولاد در استان یزد شهرستان بافق مخصوصاً در مکان فعلی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران-بافق و مجتمع معدنی و صنعت آهن و  فولاد بافق(ابویی)  می باشد ولی برای اهل فن روشن نیست چرا تا این حد در وزارت خانه ای با این تعداد کارشناس و حجم کار کارشناسی در برابر آن  مقاومت می شود .

در مورد برنامه پایش شب گذشته مورخ ۱۷/۱۲/۹۳ که از شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به صورت زنده پخش شد و تا پاسی از شب گذشته، حدود ۱:۴۰ بامداد ادامه پیدا کرد باید گفت اطلاعات اعلام شده به معاون محترم وزیر صنعت معدن تجارت نا درست است و جهت تنویر اذهان عمومی ذیلا عمده ذخایر توده های معدنی آهن دار منطقه بافق ذکر می شود،بد نیست بدانیم برداشت کارشناسان از عملکرد چهل ساله شرکت و وزارت خانه های مربوط به تولید فولاد با نام های مختلف “شرکت ملی ذوب آهن” ،”وزارت صنایع و معادن”… و هم اکنون وزارت “صنعت ،معدن و تجارت ” قصور عمدی در احداث واحدی فولادی در استان یزد مخصوصاً شهرستان بافق بوده است .

موید این حرف اینکه پس از نیم قرن تغذیه واحدهای فولادی ایران و حتی صادرات سنگ توسط شرکت سنگ آهن مرکزی ایران تنها واحد احداثی یعنی فولاد آلیاژی ایران در یزد با ظرفیت اندک ۴۰۰ هزار تن بود که توانایی مصرف سنگ آهن را نداشت و می بایست با قراضه آهن شارژ شود .تا اینکه پس از دوران اصلاحات مقداری از حقوق از دست رفته استان در اردکان احیا شد .

لازم به ذکر است به استناد اکتشافات انجام شده توسط روس ها در کتاب جغرافیای استان یزد (برای مثال سال تحصیلی ۶۷-۶۸) میزان ذخیره آهن بلوک معدنی بافق ۱۷۶۰ میلیون تن ذکر شده که این عدد برابر همان عدد یک و هفت دهم(۷ر۱) میلیارد تن ذخیره ای است که نماینده محترم مردم شریف بافق در مجلس شورای اسلامی کاملاً صحیح در برنامه پایش بدان اشاره کردند ولی اشتباهاً معاون محترم وزیر مقدار آن را ۱۵۰ میلیون تن ذکر کردند که این عدد حتی از میزان ذخیره باقیمانده معدن چغارت و سه چاهون هم کمتر است .

04

 

دلیل دیگری که مقدار ذکر شده معاون محترم وزیر را رد می کند گزارش آقای محمد خان داداش پور در زمان تصدی پست مدیریت فلزات آهنی در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) می باشد که در گزارشی با عنوان “مقایسه روش های تولید فولاد با اجرایی شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها” که ایشان ذخیره قطعی آهن در بافق را ۷۷۵ میلیون تن و ذخیره زمین شناسی آن را ۲۰۶۷ میلیون تن کم عیار و پرعیار ذکر کرده اند .نظر به اینکه سالیان متمادی عملیات اکتشافی جدی در منطقه انجام نشده است قطعا بیش از یک و نیم میلیارد تن ذخیره قطعی باقیمانده در بلوک معدنی بافق خواهیم داشت .پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور نیز میزان ذخیره سنگ آهن بلوک معدنی بافق را ۱۹۲۹ میلیون تن اعلام کرده و با توجه به این آمار و برداشت هایی که از معادن چادرملو و چغارت انجام شده است بیش از ۱۵۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی در منطقه بافق مانده است .

نهایتاً با توجه به آمار مشابه ولی متغیر اعلام شده ،جمع بندی نگارنده در مورد حداقل ذخایر آهن شهرستان بافق به صورت زیر است :

نام توده معدنی ذخیره باقیمانده به میلیون تن
چغارت ۶۰
سه چاهون ۱۰۶
چاه گز ۲۳۰
۱۹ دی ۱۱۰
آنومالی شمالی ۲۷۵(غیر قطعی)
۵ آ(شیطور) ۵۵
میشدوان و زاغی ها ۶
جمع ۸۴۲
و چادرملو ۲۰۰

نتیجه اینکه دلیل کاهش ظرفیت واحد گندله سازی مجتمع معدنی و صنعت آهن و  فولاد بافق(ابویی)  در بافق ارتباطی با کمبود خوراک در این منطقه ندارد و در جای دیگر باید بررسی شود .

والعاقبه للمتقین

حمیدرضا رنجبر بافقی

۲۳ نظر

 1. رستگاری می‌گه:

  از مسئولین تقاضامندم توضیحی دهید تا واقعیت روشن شود .

 2. محمد رضا فتاحی قلعه ای می‌گه:

  مهندس جان سلام: قشنگ این موضوع را که در کتاب جغرافیای استان می خواندم یادمه. حتما معاون برنامه ریزی وزیر صنعت ،معدن و تجارت همان زمان وقتی که در دبیرستانهای استان یزد درس می خواند و ذخیره واقعی در گوشه ذهنش بود . ونیز این موضوع را به خوبی می داند که چادرملو جزو شهرستان بافق بوده و غصب شد تا اردکان به اینجا برسد.ضمنا این موضوع در صفحه ۳۳ جغرافیای استان یزد ذکر شده است. یاد دوران دبیرستان دهه ۶۰ به خیر.

 3. نخلستان می‌گه:

  سلام .امید است دولت محترم تدبیری بیاند یشد تا حق مردم شهرستان بافق تضییع نشود ودرآینده شاهد اقدام سنجیده وبه نفع اهالی این شهر شوند ودر همایش ها هم اتحاد وهم دلی داشته باشند تا کار به نتیجه برسد .درضمن ازمسئولین محترم درخواست میشود چندین بار این مقاله آقای مهندس رنجبر را مرور نمایند.

 4. فتوحی بافقی می‌گه:

  جالبه اصفاهانیها این ذخیره معدنی را مال خود می دانند اما کور خونده اند دیگر زمانی که سنگ مفت از شهرستان بافق میبردند سر امده.

 5. رنجبر می‌گه:

  سلام
  مهندس رنجبر بسیار علمی و دقیق نوشته ید
  امید است با کمک رسانه ملی و رسانه محلی مردم بافق به حق خود برسند

 6. ناشناس می‌گه:

  عمریست ما را به رخت شبانی فریفته اند
  والسلام

 7. بانگ می‌گه:

  آقا یک کلاس آموزش صداقت و وجدان و وهر چی که الان کم داریم بذارید واقعا برنامه پایش دیشب برای آینده بافق تاسف بار است
  به قول ابویی تحریمهای خارجی را دور زدیم تحریم داخلی را نتونستیم دور بزنیم

 8. بیطرف می‌گه:

  گیج شدیم نمیدونیم کی راست میگه کی دروغ میگه
  به نظر من بهتر در برنامه مناظره شبک یک از آقای نعمت زاده و ابویی دعوت کنند رودرو صبحت کنند ببینیم کجا کار ایراد دارد

 9. حسین می‌گه:

  جناب اقای نعمت زاده اگر اطلاعات وامار کل وزارت خانه شما مثل اطلاعات معاون برنامه ریزی شما باشد برای شما و اینده وزارخانه شما تاسف می خورم

 10. ساسان می‌گه:

  دوستان عزیز
  بنا بر فرمایش مولای متقیات حضرت امیر (ع) حق گرفتنی است و اکنون که شهروندان دنبال حقوق تضییع شده خود هستند در آینده ای نچندان دور به حقشان خواهند رسید .
  به امید آن روز

 11. علوی می‌گه:

  جناب بیطرف
  از تبدیل شدن بافق به قطب تولید فولاد عده ای می هراسند لذا می خواهند حتی یک واحد فولادی در بافق به بهره برداری نرسد و متاسفانه تا کنون موفق بوده اند .
  ان شااله خداوند هدایتشان کند .

 12. جواد می‌گه:

  این همه کارخانه که در اصفهان میبینیم چیست ?این حاصل گردو خاک خوردن و سرطان گرفتن ماست

 13. تفکری بافقی می‌گه:

  اقای دخیل عباس زارع زاده نماینده محترم از اینکه در برنامه پاش از حقوق مردم دفاع کردید ممنون. و بایست همیشه با اینجور دلایل طرف خودمان را زمین گیر کنیم.

 14. کارگران بافقی از قشر فرهنگی می‌گه:

  خیلی جالبه اگر صاحب نظران و نکته سنجان در صفحه ۳۳ کتاب جغرافیایی که مخصوص استان یزد به مدت یک دهه چاپ شده سه چیز به طور مشخص در آن وجود دارد که از همان ابتدا به صورت نرم( اسراییلی) اصفاهانیها به خورد بچه های دهه ۶۰ استان یزد می دادند که اکثریت آنان الان مدیران کل و سردمداران استان یزد هستند.اول اینکه بلوک معدنی ۱۷۶۰میلیون تنی مخصوص ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه اصفهان می باشد. دوم مشخصه اصلی در این کتاب حوزه جغرافیایی شهرستان بافق می باشد سوم تنها کسانی که با این بلوک عظیم معدنی علیرغم اینکه تو حوزه جغرافیایی آنان نبود با اصفهانیها کنار امدند و امتیاز گرفتند اردکانیها بودند و حتی به استان خودشان نیز خیانت کردنند.احتمالا مولفان این کتاب اصفهانی یا اردکانی هستند. ولی به امید خدا شرشان را به خودشان بر می گردانیم.

 15. محمد رصد گر می‌گه:

  ببینیم فرق دلتمردان امروز با دیروز چقدر می باشد.

 16. محمدی بازنشسته اکتشافات سنگ آهن مرکزی می‌گه:

  برادر هزینه گزاف اکتشافات و کشته ها و همچنین رنج و سختی این بلوک معدنی به عهده شرکت معادن سنگ آهن مرکزی بوده اما کیا فیض شو میبرند اصفهانیها و اردکانیها

 17. ناشناس می‌گه:

  ازکتاب جغرافیای اون زمان یادمه که نوشته بود چغارت یزد ومسولین ما خواب بودند حالا را نمودنم

 18. امین می‌گه:

  حالا هم دقت کردید که سطح شهر پر شده ازبنر هایی که ما توهدیه دادن منابع شهرمان به دیگران پیشتاز بودیم البته برای مدیران لقمه چربی بوده

 19. مهدی می‌گه:

  آقایون مسوول فرصتها دارد سپری می شود چکار می کنید.

 20. حسن غصه خور می‌گه:

  ۱۰ میلیون تن گندله حق بافق است .
  اتلاف وقت توسط بعضی نشان از همراهی با بیگانگان است .
  این میزها و پست ها به خدا به کسی وفا نکرده است .
  چرا آخرت خویش را به ثمن بخس بفروشیم.
  مگر شیعه علی نیستیم
  مثل الذین حملو اتورات ثم لم یحملوها کمثل حمار یحملو اسفارا

 21. افضلی می‌گه:

  مهندس جان باز هم ممنون از اطلاعاتتان.

 22. همسایه می‌گه:

  آقای حمیدرضاخان .خوشحالم وبرخودمیبالیم که شماصاحب نظریدامیدواریم که مسئولین صدای شمارابشنوندواگرجیبهایشان پرشده حالادیگربفکرمردم باشند.

 23. ناشناس می‌گه:

  کاش در داخل هم یک قاسم سلیمانی داشتیم که با باند ها مافیایی قدرت و زور ، خدانشناس مبارزه میکیرد و نسلشون منقرض میکرد